Фотографите излязоха от фото бизнеса (видео)
Днешните промени ще останат в историята на фотографията, казва управителят на "Братя Трейман" ООД Николай Трейман
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
"Едно като не върви, нещо друго тръгва", споделя потомственият фотограф Николай Трейман. Добрата новина за него е, че напоследък интересът към фотографията е масов и той организира курсове за любители. Лошата всички я виждаме – фото ателиетата постепенно изчезват. Преди всичко се случваше в един магазин – и продажбата на апарати, и копирането на снимки, и рамкирането, и проявяването на филмите. С развитието на цифровите технологии снимането вече е масово достъпно и традиционната фотография отстъпва пред големия бизнес. Продажбата на фотоапарати вече става в търговски вериги, които предлагат огромен избор, а затова е необходима много по-голяма инвестиция. В това видео ще видите разказа на Николай Трейман за промените, за фотографията и ще го чуете да казва "Не отричам новото, но ми е много приятно със старото".
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
7 коментара
Така е, настана ерата на цифровите фотоапалати, а снимките се качват директно на компютъра.От една страна ми беше хубаво да редя снимки в албуми, но като си представя колко пари отиваха за ленти, за проявяване и вадене на снимки, а сега ми е безплатно, свалям ги и гледам.Това е, предимствата и недостатъците на новите технологии.
наречи го ера на фейса и ще те разбера :)
До коментар [#1] от "Александрина":
Да наистина компютърът побира огромniqt обем снимки и можеш директно да ги видиш ,обработиш.
Най големият проблем обаче на новите технологии се нарича Backup Всяка повреда в HDD води до тотална умопомрачителна загуба на всичко не само фотографии и ако няма Backup .....................
Интервюто е cool - 6+
Въпреки масовото навлизане на апарати както казва фотографът няма място за сравнение на професионалните студия инвестиращи страшно много пари в Добри фотоапарати и лещи (видях че ползува Leica )
Умението им да прихващат всякакви сцени и моменти отделно време и познания за това как се снима оптимално и качественно съпоставено с обикновенният любителски фотоапарат и потребител наистина има още какво да се учи и желае от кандидат фотографите
Жалко единственно че пълнофреймните S-DSLR апарати в България са толкова остарели в мрежата нови модели рядко пристигат и държат нечувани цени
Един CANON 18 MPx е 880 $ в САЩ с две лещи -55 и 300 милиметрова "резервна "с чантичка за нея и +8 gb карта за снимките
а погледнете българските измамници какво правят с пазарът на професионални фотографски елементи и техника
Жива измама и остарели морално и технологично утайки продават навсякъде
Един от служителите на Трейман си остави ръцете и "професионализма" върху абитуриентския албум на класа ни. Не само, че снимките бяха ниско качество, ами ги получихме и с половин година закъснение. После трябваше да събираме кадри от "любителски" фотоапарати, за да си направим свестен албум. Може би фотостудиата в този си вид са отживелица, поне ще останат само качествени професионалисти.
[quote#3:"Seola"]
Да наистина компютърът побира огромniqt обем снимки [/quote]
Всеки има вече хиляди дигитални снимки които може никога да не погледне втори път.
Най-важно е какво човек си държи в рамка !
Прекрасно интервю, чест клиент съм на това фото и съжалявам че този бизнес си отива, дано поне останат опитът и знанията. Братя Трейман са един от символите на потомствения бизнес в България.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.