Коментар на редактора: Нещастни сме не заради икономиката (видео)
България е страната с най-голямо разминаване между обективните показатели и усещането за качество на живота, казва редакторът в "Капитал" Огнян Георгиев
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
"Ако принадлежим към една група държави по социални и икономически фактори, ние не принадлежим към тях по оценката на живота", коментира Огнян Георгиев. "Ние се оценяваме като много по-зле и много по-трудно живеещи, от това както се оценяват нациите в подобни условия". Според Георгиев, това означава, че за нещастието има много по-дълбоки причини освен чисто икономическото развитие.
Темата на новия брой на "Капитал" доказва, че не е икономиката, това което ни прави нещастни. В това видео Огнян Георгиев посочва и част от причините за това положение.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
24 коментара
Как да си щастлив, когато непрекъснато някой ти образува нерви. Тъкмо се настроиш на една вълна и Симеон Дянков, хоп, те хвърля в тъч на друга. То не бяха смяна на регистрационни номера на автомобили , нови касови апарати, регистрация и пререгистрация на фирма, нови данъци, нови закони за комасации и т.н.
Идеално щастие няма, просто не съществува такова, не се ли научим да се радваме на малките неща и да изживяваме всеки ден, все едно ни е последен, то никога няма да сме щастливи.Нашето щастие е в нашите ръце, то зависи от нас самите и от светогледа ни, не толкова от странични фактори, те са просто притурки, щастието е вътре в нас, важното е да го открием.
Просто стана,че добрата новина не е новина.А ужасите що за новина са?Крайно време е да пишите за факта-не като ужас,а като предусещане и като решение на проблема!
Трябва да се гордеем,че сме българи.Оцеляхме като народ,преминавайки през историята си.Убедена съм,че и с това ще се преборим.Само са ни нужни повече воля,вяра, кураж и повечко гражданско самосъзнание!
Според мен най-нещастни са хората, които постоянно се сравняват с другите, а ние постоянно се сравняваме и със съседи и приятели, и с гърци, испанци, американци и т.н, които винаги са по-мързеливи, но по-богати и т.н. от нас. Вечно сме онеправдани и чакаме някой да ни оправи - още от часовете по история ни промиват главите - пет века турско иго, загубили сме и двете световни войни, следователно всичко във Вселената е против нас. Не сме имали шанс, а всъщност във всичко сме най-добри, особено в празните приказки и в тупането по гърдите.
Откриха топлата вода. Баба винаги ми е казвала, че богатството не те прави щастлив.
едни приятел казва, че според него е от въздуха тук...
тръгват нещата с мерак с успехи и после някак не се случват до края...все едно да покълне семенце под тротоарна плочка
До коментар [#7] от "peshokev":
Абе аз доста зеленина мога да ги покажа по тротоарите в София ;)
Честно, мисля че комунизма и безнаказаността на хората свързани с него (ченгета, мутри и олигарси) са една от причините толкова хора тук да се чувстват нещастни.
Главната роля във филма за щастието имате вие медиите, че като си пусна телевизора в 19:00 часа, колкото и да ми е гот ми се иска да си срежа вените след емисията.
Бълвате негативизъм от всякъде, ама това продава нали?
причините според мен се коренят на персонално ниво и са общо взето следните:
1. загуба/подтискане на критерии за добро и зло ("щом другите правят така, тогава и аз ще правя така")
2. липса на уважение към себе си и другите ("аз ли ще променя света", "от мен нищо не зависи", "той ли ще ми каже на мен")
3. ценности (материални и повърхностни)
всичко друго - обществени, политически процеси, както и това което виждаме на улицата е следствие...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.