Слушайки разказа на 28-годишния Орлин Калев, човек може да остане с усещането, че той е живял поне три живота. Рядко можеш да срещнеш толкова целенасочен и концентриран в развитието си млад човек, чиято активност и опит вече впечатляват и чиито планове са с размах много над личното, над националното, дори над европейското. "Моят най-голям личен проект е собственото ми усъвършенстване, за да мога да постигна голямата цел, която съм си поставил: да допринеса за обществото, занимавайки се с енергийна политика на високо европейско, дори световно ниво. Приемам го като моя визия и мисия", казва той. Тези думи могат да прозвучат като на мечтател или наивник, но, поглеждайки постиженията на Орлин, носят съвсем друго съдържание.
Неговата сфера е енергетиката. Орлин Калев е регионален представител за България на белгийската компания Electrawinds, която развива проекти в сферата на възобновяемите енергийни източници. Освен това има и собствена компания за консултации също в енергийния сектор, като това е вторият му опит със собствен бизнес, а зад гърба му са и няколко години като част от екипа на компанията Е.ОН.
Амбицията за лично благоденствие обаче не е тази, която го движи. Той искрено вярва и знае, че устойчивата енергетика е бъдещето, което ще направи живота на хората по-сигурен и по-добър. "Основната ми цел не е просто да създам бизнес, за да бъда богат, да стоя под някоя палма и да си пия питието. Това не е моето нещо. Аз искам да съм активен, да съм полезен на обществото, а не само на себе си. Но за тази цел трябва да натрупам знания, да бъда независим, включително и финансово. Затова съм създал свой бизнес, работя и за голяма компания, в която трупам опит, и винаги се оглеждам за възможности."
Доказателство за обществената му ангажираност е не само участието му в браншовата Ветроенергийна асоциация, но и фактът, че за годините си той има значителен (и малко горчив) опит в политиката, а "страничните" му занимания в последните десет години са толкова много, че му е трудно да ги изброи, без да пропусне нещо.
Отличник с план за живота
Орлин Калев сякаш е роден и възпитан в САЩ, а не в България. Предприемчивостта му е нетипична за нашите географски ширини. "Още от гимназията насочвам живота си", твърди Орлин. Подобно на много свои съученици кандидатства в чужбина и е приет в университети в Германия и САЩ със стипендия. Тогава създава и първия си "обществен" проект. "По това време нямаше много информация за кандидатстването в чужбина, затова аз създадох сайт с подробно описание на процедурите, документи и всички стъпки, които се изискват. Мисля, че беше полезен", разказва той.
В последствие обаче се отказва от следването зад граница. "Исках да се фокусирам максимално върху ученето и да развивам допълнителни качества. Следването в чужбина обаче предполага да работиш, за да се издържаш и процесът се проточва с години, кариерата стартира късно. Казах си, че това не е за мен." Така записва международни икономически отношения в Свободния университет във Варна, но комбинира следването с куп други занимания – прави обмен в университета в германския град Лаузец, взима теста за интелигентност МЕНСА и става част от управителния съвет на организацията, участва в международни конкурси, става и политически активист. Заради тези ангажименти изкарва по-голямата част от следването си на индивидуални сесии.
Флирт с политиката
Едва на двадесет години Орлин става доброволец в СДС - Варна. "Нямам близки или роднини, които са ангажирани в партията, просто винаги съм смятал, че трябва да съм социално активен. Реших, че дясната платформа е тази, която ми е най на сърце." Започва с лепене на плакати и разнасяне на писма, а на 21 години вече е... кандидат за депутат от Варна и ръководител на младежката кампания за избори 2005, а впоследствие и кандидат за общински съветник в града и член на Националния съвет на партията до 2010 г., когато я напуска.
Политиката остава нещо, което го вълнува, но в момента не членува в друга партия. "Истината е, че се разочаровах от апаратните игри и всички други недостатъци на българската политика. Но това не е повод да скачам от партия в партия, което мнозина правят. Реших, че мога да съм полезен на обществото и извън политиката. Може би на по-късен етап ще намеря отново път натам", смята Орлин.
Казва, че политиката винаги го е интересувала, но не от гледна точка на това да вземе някакъв пост. Вижда я в чистата й идея - смята, че всеки човек трябва да се занимава с политика и да допринася за обществото с каквото може. "Политиката на практика е управление и регулиране на различни социални и икономически явления в обществото. Но това може да се прави не само от партии, а и от неправителствени, браншови и други организации", казва и допълва, че не е променил вижданията и разбиранията си, "просто видях, че тази структура и тези хора не са тези, които представляват десния избирател. Не знам и в момента кой го представлява."
Първи срещи с енергетиката
Когато Орлин е в четвърти курс, наскоро стъпилата на българска почва компания Е.ОН се обръща към университета с молба да им препоръчат студент за работа при тях като асистент на управителния съвет на дружеството. "И понеже бях най-големият отличник, препоръчали мен", разказва той с усмивка. В онзи момент той знае, че иска да се занимава с обществено полезни дейности и бизнес, но все още няма визия точно в кой сектор ще се развива. Шансът обаче му помага. Приема работата и оттогава енергетиката е неговата дейност, път и мисия.
"Това е ключов отрасъл. От него зависи цялостният икономически растеж на България, благоденствието на хората. И това е сектор с много големи проблеми, натрупвани още отпреди 1989 г.", казва Орлин.
На въпроса как оценява сектора днес, отговаря, че положението не е много по-добро от преди 5-6 години. "Секторът е неефективен и това е малката картинка. А голямата е, че енергетиката ни трябва тотално да се преструктурира. Светът и пазарът вървят изцяло към зелени, високоефективни технологии. Ако сега инвестираме всичко, за да запазим едно социално ниво на цената на тока със сегашните технологии, което се опитват да направят всички в България, това означава, че след 3-4 години ще има по-тежка криза, защото просто технологиите са остарели. Все едно да се състезава кон със спортна кола", описва ситуацията той.
Двете години в Е.ОН са ценен опит за Орлин, но през 2007 г. той решава, че е време да създаде собствен бизнес и заедно със съдружник учредява компания за консултации при присъединяване на големи инвестиционни проекти към енергийната мрежа – нещо, което е било фокус на работата му в Е.ОН. "Бяха добри години за този бизнес, защото строителният бум бе в разгара си – хотели и ваканционни селища, офис центрове, голф игрища бяха наши клиенти. Процедурите по присъединяване в мрежата на един голям обект са доста трудни и сложни, а непознаването им може да забави значително проекта и да доведе до финансови загуби. Така че имаше ниша за подобен бизнес", разказва той.
Как се пада отвисоко
През 2008-2009 г. обаче кризата преобръща всичко, а бизнесът на Орлин също не е пожален. Работата рязко намалява, но той се сблъсква с по-лоши проблеми. "Бях на едномесечен обмен в ЮАР и когато се върнах, изгубих компанията." Оказа се, че по-възрастният и по-опитен негов съдружник е подредил нещата така, че да го изолира от управлението, да превземе фирмата и да я източи. "Тогава бях на 26 години и мислех, че животът върви само нагоре и колкото по-умен ставаш и колкото повече се развиваш, толкова по-добре се наместват нещата и няма път назад. Вярвам в доброто в хората, но се оказа, че съм се предоверявал", казва днес Орлин.
Отчаянието и личната криза обаче не траят дълго - той решава да даде рестарт и да направи нова компания – "Калеви груп", въпреки че срещу него е имало сериозен натиск да се оттегли от сектора и да не създава конкуренция. "Докато в свободните пазарни стопанства конкуренцията се насърчава, в България бизнесът иска да я убие. Това е мислене на хора със стара практика, които така са свикнали от едно време - в плановото стопанство няма конкуренция", слага точна диагноза Орлин.
Светът на ВЕИ
В условията на криза Орлин Калев преосмисля насоките си и разбира, че "екзотичните" дотогава ВЕИ проекти, с които е имал известен допир преди, всъщност са бъдещето. Така фокусира новата си фирма изцяло към проджект мениджмънт за ВЕИ и по-точно към вятърните обекти, защото са му най-интересни. Само за година успява да изплува и започва да се развива наново, като привлича и редица големи клиенти, които в този момент имат сериозен интерес към страната заради благоприятната законодателна рамка и преференциални цени за енергията от възобновяемите източници.
Тогава се запознава и с Electrawinds, на която предоставя консултантски услуги за развитието на двете вятърни централи на компанията - "Шабла-юг" и "Шабла–север", едни от последните големи присъединени към енергийната мрежа проекти, преди властта да промени тотално отношението си към сектора. Последното, разбира се, за Орлин е голяма грешка, "защото това показва липса на сигурност и постоянство, което не е добър знак нито за инвеститорите, нито за международните банки, които финансират подобни големи инвестиции". По думите му, веднъж опарили се от срива в един обявен по-рано за стратегически от държавата сектор, банките трудно ще отпуснат средства за финансиране на проекти в следващия сочен за стратегически сектор. "Това е просто наръчник за грешно водене на политика и за грешно развитие на едно стопанство", отново е точен в диагнозата си Орлин.
Сътрудничеството му с Electrawinds прераства в предложение за работа и така през лятото на 2012 г. той става неин представител в България, където компанията оперира със собствените си вятърни централи, а и работи по още един голям проект, който чака по-добър момент за реализация. Отвъд това неговата фирма все още съществува, макар да няма твърде голяма дейност, защото пазарът вече е труден.
Предизвикателствата
Заради латентното състояние, в което изпада ВЕИ сферата, в момента Орлин Калев е единственият български служител на компанията. Част от времето си обаче той влага и във Ветроенергийната асоциация, в чийто надзорен съвет участва. "Това е кризисен момент за сектора и в момента е важно да концентрираме усилия в промотиране на зелената и нисковъглеродна енергия и нейните предимства", казва той. Напълно убеден е, че тя е единственото възможно за момента бъдеще на икономиката – не само за България, а и в световен мащаб, а "инатът" на българските управници единствено удължава агонията на безвъзвратно остарялата ни и неефективна енергийна система.
"Опитваме да помогнем с експертиза на ресорната администрация, но проблемът е, че много често решенията там се диктуват от политически кръгове, които преследват конкретни цели", казва Орлин. По думите му регулаторът често попада в роля, в която не трябва да си позволява да бъде – да прокарва политика в сектора. "Така се решава краткосрочен проблем на този, който е на власт, такъв, какъвто го вижда той – да свалим малко тарифата на тези, да вдигнем на онези, така че да се получи социално поносима цена за много хора. Но така те изкуствено разбалансират системата за в бъдеще и затова изпадаме в ситуации като настоящата – голямо производство при ниско потребление и блокиран износ", обяснява Орлин.
Поглед във високото
Забележителни са трезвомислието и систематичността на Орлин Калев. Той много добре осъзнава, че за да "променя света", каквито цели си е поставил, е нужно да натрупа опит, за да може да проедолява наистина големи проблеми и предизвикателства по пътя си. "Предполагам, че така са ме възпитали родителите ми. Те са със много свободен дух и винаги са ме насърчавали."
Логично идва въпросът не му ли е тясна България. Отговаря ми, че за него няма значение къде работи, стига да има възможности за развитие, защото знае, че в преследване на целите си рано или късно ще се окаже в друга държава. Това обаче нито го притеснява, нито пък го възторгва. Като повечето добре образовани млади професионалисти Орлин е прагматичен, а погледът му към света е като за глобално село. Въпреки че като всеки човек от морето признава, че то му липсва в прашната столица.
В края на разговора ни споделя с усмивка как приятели са го питали дали не се взима за Дон Кихот, като се е захванал с тази "вятърничева" работа – енергия от перки. "Когато обаче открихме парка в Шабла и застанахме под 150-метровите турбини, аз ги попитах – кажете сега, това вятърни мелници ли са, а аз Дон Кихот ли съм." И добавя: "Това не е нещо несериозно, това е бъдещето – чиста, евтина и възобновяема енергия. След десетилетия може би ще черпим енергия от чист ядрен синтез, защо не и от йоносферата... Но най-будните умове работят за това." А Орлин Калев определено иска да бъде част от тях и не чака шансът да му падне от небето.
6 коментара
Време за реклама ... де бехте го снимали на морето край някоя от перките с жени по бански, пове4е интерес да е събрала :)
Орлин Калев сякаш е роден и възпитан в САЩ, а не в България.
==============
БАфф мааму таз дълбока мисла, аха и да е удавя.
Капиталци, вие цяла ода за Орлин сте написали.
А то момчето, пардон - мениджъра, просто осребрява фактурите от НЕК и превежда парите в Белгия всеки месец.
Толкоз за работните места и за важните чужди инвеститори в зелената енергетика.
Смея да твърдя, че аз съм по-голям мисионер на зелената енергия. Защото винаги съм искал да има търгове за най-ниска цена, така че на цената на един и същи удар по джоба на българина да можем да включим 3-4 пъти повече зелени мощности. За съжаление, никой от този бранш не мислеше по същия начин. Напротив, когато съм им казвал да разобличат субсидирането на въглищата: през здравната система, която лекува заболелите в запрашените градове и през социалната система, която поема работниците от въгледобива само след 10-15 години трудов стаж, отговорът на "зелените визионери" винаги е бил: бате куре, шом т'ка съ си го урЕдли, ние мое само шапка ъ им свАлиме и ъ хойм ъ се учиме от них, за ъ намажеме сега и ние филията. У крайна сметка, тея 8 милиона педе**гели все некой требе ъ ги клати, хъ-хъ-хъ!
ама то милото е завършило Варненският свободен "университет" хахахаха
Това писание много ми напомня четивата за строителите по време на строителния бум. Повечето бяха припечелили добре от прекаленото желание и дори лакомия на хората да имат ново жилище, от липсата на достатъчно предлагане и разбира се от бума на кредитирането. Та тогава имаше едни статии за много успешни, прекрасно справящи се, щедри, мецанити, такива и онакива. Може би е добре да кажем, че февруарски бунтове за бизнеса на този неопитен /и може би посредствен/ мениджър с добър английски предстоят.