БРАШНОТО НА СТРОИТЕЛСТВОТО
“ДЕВНЯ ЦИМЕНТ” НЕ ДАВА ПРОСТО ЦИМЕНТ, А ИДЕИ НА КЛИЕНТИТЕ, КОИТО ТЕ ПОСЛЕ МОГАТ ДА РАЗВИЯТ И ПРИЛОЖАТ В СВОИТЕ ПРОЕКТИ
“Циментът не мога да го използвам само и единствено за ядене”, смее се Райна Митева. Но пък е пробвала за готвене. “За едно осмомартенско тържество тук имахме кулинарна изложба. Аз направих торта от бетон, покрита с истински шоколад. Е, не я разрязахме, защото ни трябваше флекс, пък и нямаше как да опитаме”, разказва техническият бранд мениджър на “Девня Цимент”.
Кулинарната аналогия тръгва от самия процес на създаването на цимент - това е единственият строителен продукт, който се произвежда по стандарт с разписана рецепта. “Често сравнявам работата ни с готвенето. Защото имаме основната съставка - циментът, който е като брашното. И когато в него се сложат различни добавки, се получават най-разнообразни ястия”, обяснява Райна Митева. Както има брашно за хляб, брашно за баница и брашно за кифлички и кроасани, така има и цимент за зидарска работа, цимент за виадукти, цимент за морски пристанища, който трябва да устоява на солена вода, и цимент за атомни електроцентрали, който да отговаря на специални изисквания за радиационна защита.
КОГАТО КЛИЕНТИТЕ ИМАТ ДА ПРАВЯТ ПО-СПЕЦИФИЧНИ НЕЩА, ВИНАГИ СЕ ОБРЪЩАТ КЪМ НАС ЗА ПОМОЩ
ЦИМЕНТ ЗА ВСЕКИ ВКУС И ПРОЕКТ
“Затова и произвеждаме толкова богат асортимент. Постарали сме се да обхванем гамата на всичко необходимо, за да могат нашите клиенти да имат избор”, обяснява Райна Митева. Освен продуктите в портфолиото “Девня Цимент” прави и специални цименти, съобразени с конкретните нужди по даден проект. “Когато клиентите имат да правят по-специфични неща, винаги се обръщат към нас за помощ”, казва тя.
В началото на годината например е трябвало да изработят много лек бетон - по-лек от водата. Предизвикателството е било сериозно, но успяват да го постигнат. Миналата година са имали обратния случай - търсел се е много тежък бетон. “Ние можем да направим всичко с нашите цименти, да ги превърнем в бетон, който един път ще бъде лек, един път ще бъде тежък или пък ще пропуска светлина, или ще дренира вода. Това е красотата на цялото това предизвикателство - да държиш подобна сила в ръцете си и в същото време с нея да направиш абсолютно нестандартни неща, които дори не си помислял, че са възможни”, казва Райна Митева.
РАЙНА МИТЕВА, ТЕХНИЧЕСКИ БРАНД МЕНИДЖЪР
СВРЪХЯКОСТЕН БЕТОН
Свръхякостният бетон (или Ultra High Performance Concrete) е толкова гъвкав и флуиден, че може да свали съвършен отпечатък примерно от малка силиконова формичка на роза. От него могат да се правят нежни бижута, великденски яйца и дори... булчинска рокля. “Никога не съм си мислила, че мога да направя подобно нещо, но ето - облякох един манекен с най-обикновен тюл, обработих го с бетон и направих булчинска рокля”, усмихва се Митева.
Освен в декорацията свръхякостният бетон има и по-практично приложения. От него примерно могат да се правят мостове, които са четири пъти по-тънки. Може да се използва и за бърза рехабилитация. Ремонтът на мост, направен от този бетон, скъсява в пъти времето, за което съоръжението трябва да бъде затворено, и то би могло да бъде отново проходимо след 24 часа вместо след 28 дни, както е при работа с традиционен материал. “Това е бетонът на бъдещето”, казва Райна Митева.
ЕДИН ДЕН В ЛАБОРАТОРИЯТА
-
СЛЕДИМ ТРИ ОСНОВНИ ПРОЦЕСА, КАЗВА НАДЕЖДА ЧАНКОВА, РЪКОВОДИТЕЛ “КАЧЕСТВЕН КОНТРОЛ” В ЛАБОРАТОРИЯТА. НАЧАЛОТО Е ВХОДЯЩИЯТ КОНТРОЛ - ВСИЧКИ СУРОВИНИ И ГОРИВА, КОИТО ПОСТЪПВАТ В ЗАВОДА, ТРЯБВА ДА ОТГОВАРЯТ НА ОПРЕДЕЛЕНИ ИЗИСКВАНИЯ. СЛЕДВАЩАТА СТЪПКА Е ПРОСЛЕДЯВАНЕТО НА ПРОИЗВОДСТВЕНИЯ ПРОЦЕС И БЪРЗОТО КОРИГИРАНЕ НА ВСЯКО ОТКЛОНЕНИЕ ОТ ПАРАМЕТРИТЕ НА ПРОДУКЦИЯТА. И ПОСЛЕ ИДВА КОНТРОЛЪТ НА ЕКСПЕДИЦИЯТА - ДАЛИ ПРОДУКЦИЯТА СЕ ПАКЕТИРА, ТОВАРИ, ТРАНСПОРТИРА И СЪХРАНЯВА ПРАВИЛНО.
-
ЗА ДА СЕ ПРОВЕРИ ДАЛИ СЪДЪРЖАНИЕТО НА ЦИМЕНТА ОТГОВАРЯ НА ИЗИСКВАНИЯТА, СЪСТАВЪТ МУ СЕ ПОДЛАГА НА ХИМИЧЕСКИ АНАЛИЗ. ЗА ЦЕЛТА СЕ ПОДГОТВЯ ПРОБА ИЛИ ЧРЕЗ ПРЕСОВАНЕ, ИЛИ ЧРЕЗ СТАПЯНЕ. “ПОДГОТОВКАТА НА ПРОБИТЕ ОТНЕМА ПОВЕЧЕ ВРЕМЕ, ПОСЛЕ АНАЛИЗЪТ ИЗЛИЗА МНОГО БЪРЗО”, КАЗВА НАДЕЖДА ЧАНКОВА.
-
СТАНДАРТЪТ ОПРЕДЕЛЯ МИНИМАЛНАТА ЧЕСТОТА ЗА ВЗИМАНЕ НА ПРОБА ОТ СИЛОЗИТЕ НА ТИП ЦИМЕНТ. ТОВА СЕ СЛУЧВА МИНИМУМ ДВА ПЪТИ НА СЕДМИЦА, ЗА НЯКОИ ВИДОВЕ ЦИМЕНТ И ПО-ЧЕСТО. ФУНКЦИЯТА НА ТЕЗИ “ХАПЧЕТА” Е ДА ПОМАГАТ ЗА СЛЕПВАНЕТО ПРИ ПРЕСОВАНЕТО И ПОДГОТВЯНЕТО НА ПРЪСТЕНОВИДНИ ПРОБИ. ПРОБИТЕ, ПОЛУЧЕНИ ЧРЕЗ СТАПЯНЕ, ИМАТ ВИД НА СТЪКЛЕНИ МИДИЧКИ.
-
ПОЛУЧЕНИТЕ ПРОБИ СЕ ОБЛЪЧВАТ НА РЕНТГЕН, ЗА ДА СЕ ПОЛУЧИ ИНФОРМАЦИЯ ЗА ХИМИЧЕСКИЯ ИМ СЪСТАВ. СЛЕД ТОВА ПРОБИТЕ СЕ НАДПИСВАТ И СЕ СЪХРАНЯВАТ ТРИ МЕСЕЦА. ТЕ СЛУЖАТ ЗА РЕФЕРЕНЦИЯ, В СЛУЧАЙ ЧЕ ИМА РЕКЛАМАЦИЯ ОТ КЛИЕНТ.
-
СЛЕД КАТО Е ПРОВЕРЕН СЪСТАВЪТ НА ЦИМЕНТА, ИДВА ВРЕМЕ ЗА ФИЗИКО-МЕХАНИЧНИТЕ ТЕСТОВЕ, КОИТО ОПРЕДЕЛЯТ СВОЙСТВАТА МУ. “ИМА ЕДИН СТАНДАРТ ЗА ХИМИЧЕН АНАЛИЗ НА ЦИМЕНТА И ИМА ОЩЕ ШЕСТ ПРАКТИЧЕСКИ ЗА ТОВА КАК РАБОТИ”, КАЗВА ЧАНКОВА. ОТ ЦИМЕНТА В УСЛОВИЯ, ПОДОБНИ НА ТЕЗИ НА СТРОИТЕЛНА ПЛОЩАДКА, СЕ ПРИГОТВЯТ БЕТОНОВИ ПРИЗМИ, КОИТО СЕ НАДПИСВАТ, ТЪЙ КАТО Е ВАЖНО ДА СЕ СЛЕДИ СРОКЪТ НА ИЗПИТВАНЕ.
-
СЛЕД КАТО “ОТЛЕЖАТ” ДО ОПРЕДЕЛЕНИЯ СРОК, ТЕ СЕ ИЗПИТВАТ, ЗА ДА СЕ ОПРЕДЕЛИ ЯКОСТТА. “ПРАВИМ КОНТРОЛ НЕ САМО ДО КРАЯ НА ЦИМЕНТА, НО И ДО КРАЯ НА БЕТОНА. ТАКА ЗАТВАРЯМЕ ЦИКЪЛА И ИМАМЕ ПОГЛЕД ВЪРХУ ВСИЧКО”, КАЗВА НАДЕЖДА ЧАНКОВА.
Освен в декорацията свръхякостният бетон има и по-практично приложения. От него примерно могат да се правят мостове, които са четири пъти по-тънки. Може да се използва и за бърза рехабилитация. Ремонтът на мост, направен от този бетон, скъсява в пъти времето, за което съоръжението трябва да бъде затворено, и то би могло да бъде отново проходимо след 24 часа вместо след 28 дни, както е при работа с традиционен материал. “Това е бетонът на бъдещето”, казва Райна Митева.
ОТ ДУНАВ МОСТ 2 ДО БУЛЧИНСКА РОКЛЯ
Продуктите на “Девня Цимент” са в основата - буквално и преносно – много от най-големите инфраструктурни обекти, построени в България в последните десетилетия. Например за Дунав мост 2 заводът край Варна е произвел специален влагоустойчив шлаков цимент, изработен по задание за конкретните нужди на този проект. “Клиентите винаги искат от нас предложение, защото знаят, че широкото ни портфолио ще помогне да набавим нужното, дори когато се изисква специфичен цимент, който не съществува на нашия пазар”, казва Райна Митева. Обикновено това се случва, когато се пренасят чужди проекти, примерно испански мост или австрийска сграда, и се копират едно към едно. Тогава в оригинала са използвани цименти, за които в България няма суровини, но заводът в Девня може да даде близък аналог, който да покрие специфичните изисквания. “Клиентите знаят, че сме компания, която отдавна не продава просто и само цимент. Ние по-скоро даваме идеи на хората, които те после могат да развият и да ги реализират в най-различни проекти”, обяснява техническият бранд мениджър.
И както при храната апетитът идва с яденето, така се получава и с производството на цимент. “Когато вече знаем, че можем да дадем всичко необходимо, за да задоволим голямото строителство, започваме да търсим начин да дадем идеи и на архитектите и дизайнерите”, казва Райна Митева. Ако връзката между бетон и изкуство ви се вижда доста далечна или направо несъществуваща, помислете пак. “Бетонът е като живо същество. Създавайки бетон, ние на практика правим изкуствен камък. Правейки изкуствен камък, ние правим новата природа, правим света около нас. Това нещо вибрира край нас, живее край нас. И самият бетон е много жив и артистичен”, казва Митева. И за доказателство показва как един бетон не само може да сваля отпечатък от рисунка, но и да променя цветовете и дори да рисува сам.
ОТ ДУНАВ МОСТ 2 ДО БУЛЧИНСКА РОКЛЯ
-
“БЕТОНЪТ Е ЖИВА МАТЕРИЯ И МОЖЕ ДА РИСУВА”, КАЗВА РАЙНА МИТЕВА, ТЕХНИЧЕСКИ БРАНД МЕНИДЖЪР НА “ДЕВНЯ ЦИМЕНТ”. АКО НЕ ВЯРВАТЕ, ПОГЛЕДНЕТЕ ТАЗИ КАРТИНА, НАПРАВЕНА С ПОДАВАНЕ НА БЯЛА И ЧЕРВЕНА БОЯ С ТОК ВЪРХУ СВРЪХЯКОСТЕН БЕТОН
-
НЯКОИ ГО ПРЕДПОЧИТАТ ЦИМЕНТОВО, ИЛИ КАК ИЗГЛЕЖДА МЕРИЛИН МОНРО ВЪРХУ СВРЪХЯКОСТЕН БЕТОН
-
ОСВЕН ДА РИСУВА, ТОЗИ СПЕЦИАЛЕН БЕТОН ЗАРАДИ СВОЯТА ГЪВКАВОСТ И ФЛУИДНОСТ МОЖЕ ДА СНЕМА СЪВЪРШЕН ОТПЕЧАТЪК ОТ СЪВСЕМ МАЛКИ СИЛИКОНОВИ ФОРМИ. И СЪОТВЕТНО ДА ТВОРИ ФИНА КРАСОТА. ОСВЕН В ДЕКОРАЦИЯТА СВРЪХЯКОСТНИЯТ БЕТОН ИМА И ПО-ПРАКТИЧНО ПРИЛОЖЕНИЯ. ОТ НЕГО ПРИМЕРНО МОГАТ ДА СЕ ПРАВЯТ МОСТОВЕ, КОИТО СА ЧЕТИРИ ПЪТИ ПО-ТЪНКИ, ИЛИ ДА БЪДАТ РЕМОНТИРАНИ ЗА 24 ЧАСА ВМЕСТО ЗА 28 ДНИ, КАКТО С ТРАДИЦИОННИЯ БЕТОН
-
ПРОЗРАЧЕН БЕТОН ЗВУЧИ МАЛКО КАТО ОКСИМОРОН. НО КАКТО КАЗВА РАЙНА МИТЕВА, “КАКВОТО СЕ СЕТИТЕ, ТОВА МОЖЕМ ДА НАПРАВИМ”, ВКЛЮЧИТЕЛНО БЕТОН, КОЙТО ПРОПУСКА СВЕТЛИНА. В НЕГО СА ВГРАДЕНИ СПЕЦИАЛНИ ЕЛЕМЕНТИ И СВЕТЛИНАТА ПРЕМИНАВА НЕ САМО ПРЕЗ ДУПКИТЕ, НО И ПРЕЗ САМАТА МУ СТРУКТУРА. ПАНЕЛИ ОТ ТОЗИ БЕТОН МОГАТ ДА СЕ ИЗПОЛЗВАТ ЗА ДЕКОРАЦИЯ НА СГРАДИ
-
РАЙНА МИТЕВА И ДО ДНЕС СИ СПОМНЯ С ВЪЛНЕНИЕ ПЪРВОТО ИЗПИТАНИЕ НА ДРЕНАЖНИЯ БЕТОН, С КОЙТО “ДЕВНЯ ЦИМЕНТ” ВЗИМА НАГРАДА ЗА ИНОВАЦИЯ НА СТРОИТЕЛЕН ФОРУМ ПРЕЗ 2013 Г. “НАПРАВИХМЕ АЛЕЯ ОТ НЕГО И ТОЧНО ПРИКЛЮЧИХМЕ И ЗАВАЛЯ ДЪЖД. ВАЛЯ ЦЯЛА НОЩ И НА СЛЕДВАЩАТА СУТРИН, ДОКАТО ПЪТУВАХ С КОЛАТА СИ ПРЕЗ ЛОКВИТЕ КЪМ АЛЕЯТА, СИ МИСЛЕХ, ЧЕ НИЩО НЯМА ДА Е ОСТАНАЛО ОТ НЕЯ, ЗАЩОТО ТОЗИ БЕТОН Е С МНОГО СПЕЦИФИЧНА ЗЪРНИСТА СТРУКТУРА”, ОБЯСНЯВА ТЯ. ТЕСТЪТ ОБАЧЕ СЕ ОКАЗВА УСПЕШЕН. “ПРИСТИГНАХ И НАСРЕД ЦЯЛАТА ПЛУВНАЛА ВЪВ ВОДА ОКОЛНОСТ ИМАШЕ САМО ЕДНА СУХА СИВА ЛЕНТА - НАШАТА ОПИТНА ПЛОЩАДКА. И АЛЕЯТА БЕШЕ ПОКРИТА С МАЛКИ ОХЛЮВЧЕТА, КОИТО БЯХА ПОТЪРСИЛИ ВЪРХУ НЕЯ СПАСЕНИЕ ОТ ВОДАТА”, РАЗКАЗВА РАЙНА МИТЕВА. ВОДАТА ПРЕМИНАВА ПРЕЗ КУХИНИТЕ В ДРЕНАЖНИЯ БЕТОН И НЕ СЕ ЗАДЪРЖА НА ПОВЪРХНОСТТА, КОЕТО ОЗНАЧАВА НИКАКВИ ЛОКВИ И АКВАПЛАНИНГ. ТОЙ МОЖЕ ДА СЕ ИЗПОЛЗВА ЗА ПРАВЕНЕ НА ДРЕНИРАЩИ НАСТИЛКИ – ТРОТОАРИ, ПЪТЕКИ, ПАРКИНГИ, ВЕЛОАЛЕИ, ПЪТИЩА С НИСЪК ТРАФИК И ДРУГИ
БЕТОНЪТ Е КАТО ЖИВО СЪЩЕСТВО. СЪЗДАВАЙКИ БЕТОН, НИЕ НА ПРАКТИКА ПРАВИМ ИЗКУСТВЕН КАМЪК. ПРАВЕЙКИ ИЗКУСТВЕН КАМЪК, НИЕ ПРАВИМ НОВАТА ПРИРОДА, ПРАВИМ СВЕТА ОКОЛО НАС