Подкаст: На дъното на образователните постижения
Аудиокоментар на Румяна Червенкова и Деян Димитров за това грамотни ли сме като общество да разберем какво ни казват слабите резултати на българските ученици на PISA 2018
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Тревожните резултати на българските ученици в глобалното изследване PISA са темата на новия епизод на седмичния подкаст "Гласът на Капитал". То показва как учениците могат да прилагат наученото в училище в ситуации от реалния живот. Изследването се провежда на всеки 3 години, а България участва за шести път - тоест вече близо 20 години можем да сравняваме уменията на българските ученици с тези на техните връстници по света. А тази година резултатите са категорични - на образователното дъно сме в сравнение със страните от ЕС.
"Те измерват състоянието на децата тук и сега, но то всъщност отразява какво правим ние, възрастните, отговорните за тяхното бъдеще, и ако техните постижения са слаби, то нашите постижения са слаби", казва редакторът в "Капитал" Румяна Червенкова. В епизода ще чуете коментари от нея и Деян Димитров, който следи темата "Образование" в "Капитал", за това откъде трябва да започне радикалната, ефективна промяна на българското образование и колко време ще ни е нужно, за да наваксаме разликата с останалите държави.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
1 коментар
На някому хрумвало ли му е да погледне какво представляват великите тестове PISA и да се изказва след това?! Нямам представа кой ги измисля и как е наложил прилагането им, но са велика, глобална тъпотия, на която т.н. експерти се кланят. Сигурна съм, че не са виждали ни един или ги е страх да кажат, че са простотия.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.