Подкаст: България не може да мечтае
Защо и вторият вариант на Плана за възстановяване не изглежда сякаш ще доведе до сериозна промяна
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Преработената версия на Плана за възстановяване на България е факт. Този път може дори действително да бъде изпратен в Брюксел и прословутите 12 млрд. лв. грантове да потекат към страната. И все пак нещо в него все още не отговаря на очакванията - липсва му размах.
Ревизираният план, изработен от екипа на вицепремиера Атанас Пеканов, е темата на тазседмичния епизод на подкаста "Гласът на Капитал" с водещ Йоан Запрянов и гости редакторите Ивайло Станчев и Огнян Георгиев. Въпреки че България все още не си дава свобода на въображението какво може да направи с 12 млрд. лв., които на практика са пари от въздуха, във втората версия има видими подобрения - отпаднали са някои лоши проекти и са добавени някои смислени такива. Основната рамка обаче остава, а с нея и всички наследени проблеми от плана на Томислав Дончев и ГЕРБ.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
2 коментара
Напълно съгласна със забележката, че ромската бедност не се адресира по никакъв начин чрез плана. Това си е социална бомба със закъснител. Министерство по ромските въпроси, ако е без финансов ресурс, едва ли ще може да направи чудеса за интеграцията на тези хора.
До коментар [#1] от "Мария Николаева": Парадоксално, но втората версия на Плана дори е по-неблагоприятна за ромите. Съкратиха се програмите за саниране в която са ангажирани немалко роми, както и финансирането на поливна инфраструктура
Липсата на поливна инфраструктура прави трудно развитието на по-мащабно овощарство и зеленчукопроизводство - а това, за разлика от зърнопроизводството, са трудовоинтензивни дейности, които биха ангажирали немалко роми. За това БГ почти не извършва експорт на плодове и зеленчуци, въпреки, че имаме дадености
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.