🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Подкаст: Шистовата нереволюция на България

Защо България се отказа от шистовия газ още преди да е започнала с него и какво прави темата толкова поляризираща

Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

През 2000 г. шистовият газ отговаря за едва 1% от добива на природен газ в САЩ. През 2010 г. този дял е вече 20%. А през 2035 г., според енергийното статистическо бюро в страната, той ще достигне 46%. Така, накратко, изглежда шистовата революция в САЩ, която превърна страната в енергийно самодостатъчна и я направи износител на глобалния пазар.

В България тази революция не се състоя - още през 2012 г., преди първите проучвания за шистов газ в страната, под натиска на протести, първото правителство на Бойко Борисов и тогавашният 41 парламент приемат пълен мораториум, който включва в себе си не само добив, но и проучвания.


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

1 коментар
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    susedkata avatar :-|
    Любопитната Съседка
    • - 2
    • + 2

    Тоест, сами си забранихме не само да добиваме шистов газ, а дори само да знаем дали въобще има такъв на българска територия. Защото, не дай си Боже, ако открием нещо, има риск да станем независими от Кремъл. А това никой не го иска.

    Нередност?
Нов коментар