Подкаст | След първите 100 дни: в каква посока се движи новото управление
От назначенията във втория ешелон на властта и държавни предприятия в някои от ресурсните сектори може да се съди как се разпределя влиянието на партиите във властта
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Гласът на Капитал
Още подкасти
„Гласът на Капитал“ е седмичен подкаст, в който журналистите разказват най-важната история от седмицата в дълбочина, с контекст и анализ.
Прието е, че първите сто дни на всяко правителство служат за ориентир накъде върви всяко ново управление. Журналистите от "Капитал" проследиха какво се е променило през последните три месеца, откакто управлява ротационният кабинет на ПП - ДБ и ГЕРБ, и на какъв етап са приоритетите, които мнозинството зад него обяви (четете подробно в темата тук).
Най-видимата промяна е в позицията на България на външнополитическия терен и по-специално връщането на страната при партньорите й от ЕС и НАТО по отношение на войната на Русия срещу Украйна. Тя се дължи на твърдата позиция на министъра на отбраната Тодор Тагарев за военна подкрепа на Киев и за премахване на руското влияние в сектора на сигурността. Обявените приоритети остават в различна степен на стартовата позиция и без яснота дали, кога и как ще се случат. Това, с което новото управление основно се занимаваше в изминалите три месеца, бяха назначенията на различните нива. От тях се вижда сериозното присъствие на ГЕРБ не само във втория ешелон на властта, но и в някои от най-ресурсните сектори на държавното управление - въпреки твърденията на лидера й Борисов, че участват само с министъра на външните работи Мария Габриел. Новото от първите 100 дни е и приобщаването на ДПС към управляващото мнозинство и съпровождащата го кампания за изчистване на образа на санкционирания по "Магнитски" за корупция депутат Делян Пеевски. В този епизод на подкаста "Гласът на Капитал" говорим по тези теми с политическия редактор в "Капитал" Румяна Червенкова.Ще чуете:
- Какъв е моделът на сегашната власт и кой каква роля играе в него?
- За какво говорят назначенията, включително в държавните дружества?
- Защо е трудно да има промяна в пътните поръчки?
- Какво може да се очаква?
4 коментара
С просто око се вижда на къде се движи държавата - на никъде. Пълен разпад и деградация, а светлина в тунела не се вижда. Сега гледам политическите лидери с партиите им как всеки се опитва да се дистанцира от участие в управлението. Едните твърдят, че не участват, а само подкрепят в НС мнозинството, другите ПП с медиите им като тази насаждат тезата в младите им избиратели, че те много искат да реформират държавата, но останалите в сглобката пречат. Всички виждат на къде отиват нещата и пропадането в пропастта и всеки гледа да се изкара невинен и по-малко виновен за некадърността на това управление. Ако нещата бяха наред с държавата всеки от така наречената сглобка щеше да се бие в гърдите и да твърди, че той управлява. А сега пълен срам и си прехвърлят отговорността на другия за управлението и съсипията!
"влиянието на партиите във властта" плътно следва директивите на Киро и Асен в публикуваня от Радо Гела запис на онлайн срещата на началниците на ПП: уволнения в МВР, на експерти в министерства, на шефове на тайни служби, на Информационно обслужване и подготовка за фалшифициране на местните избори.
Това е нещото, което е най-належащо за ПП-ДБ, за да останат във властта. През задната врата...
И кое е новото на "новото управление"? Борисов ли или Пеевски?
Съгласиено и на ГЕРБ, и на ДПС да овеществяват амока на ПП-ДБ не е нищо повече от игра на котка с мишка. А мишката си въобразява, че командва котката. И така вече 100 дни!
Движението е надолу и встрани.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.