Видеокаст със Симеон Матев: Деца на 7-8 години не са виждали истински сняг
Суши и наводнения - крайностите са големият проблем на съвременния климат, казва още климатологът
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Капитал Green
Още подкасти
„Капитал Green“ е месечен видео подкаст за устойчив бизнес, чиста енергия, зелени политики и климатични промени, в който водещият Ивайло Станчев разговаря с експерти, предприемачи, граждански активисти
Гост в новия епизод на видеоподкаста "Капитал Green" Симеон Матев. Той е асистент по климатология в катедра "Климатология, хидрология и геоморфология" на Софийския университет и автор в платформата "Климатека". С него си говорим за промените в климата и ефекта върху бизнеса и обществото, за това по-студен ли беше месец май и по-топла ли е като цяло зимата, както и кога ще имаме гръцки климат в България.
Климатът от Северна Гърция ще дойде в Южна България. Това е една от прогнозите, които Матев прави във връзка с климатичните промени. На фона на хладния месец май това може да звучи абсурдно, но си има своето обяснение.
"Трябва да правим ясна разлика между времето и климата. Това са две напълно различни неща. Те зависят от коренно различни фактори. Времето е това, което виждаме в момента - температурите, вятъра, валежите. Докато климата е всеобхватно понятие за това, което се случва дългосрочно. Климатът е обобщение на времето в момента за период от поне 30 години", казва Матев.
Според него глобалното затопляне е фактoр, и то научно доказан - 95% от климатолозите смятат така. А съществена причина за затоплянето е именно антропогенното въздействие. Колкото до другите 5% от учените, които отричат глобалното затопляне - те сравняват днешния климат с отминали епохи от развитието на Земята, когато наистина е било по-топло, но тогава хората не са съществували.
Освен това, казва Матев, през последните сто години затоплянето е рекордно бързо. Преди такива промени са се случвали не за хиляди и десетки хиляди години, а за стотици хиляди и дори милиони години.
Факт е, че промените в климата вече се усещат - чрез екстремните събития.
Но все пак валежите през май са нещо нормално, казва Матев. За България най-валежният период е от втората половина на май до средата на юни. Промяна би било, ако не вали, както впрочем се случваше в предишни години. Това създава доста големи проблеми за селското стопанство.
Миналата зима е била най-топлата зима в инструменталната метеорологична история на България. Или от около 140 години насам. Но за сравнение, зимата на 2005-2006 г. е била с по-малко снеговалежи.
Земеделието и климата
Промените в климатичните цикли засягат силно агробизнеса. Според Матев решението за минимизиране на риска е да се търсят по-устойчиви култури, да се чете повече за настъпващите промени и да се прави земеделие с адаптивни растения. Може да се мисли и за друг начин на отглеждане на културите - с по-ефективни системи за поливане и запазване на влажността на почвата, тъй като засушаването може да провали цялата реколта.
Климатът засяга пряко и туризма. Зимният сезон е пряко зависим от снеговалежите и когато ги няма, той може съвсем да пропадне. Същото е и през лятото - ако времето е лошо, бизнесът не върви.
Валежите засягат и енергетиката, тъй като липсата на вода спира ВЕЦ-овете. Например в България има с почти 40% по-малко произведена енергия от вода.Какво се променя в Европа?
Като цяло според Матев става по-топло. При валежите обаче има т.нар. петнистост. Осреднено изглежда, че валежите са в норми, но реално има места с много валежи и такива с много малко.
Очаква се Северна Европа да има повече валежи, а Южна - по-малко, с дълги периоди на суша и такива с проливни валежи. Като цяло в Южна Европа ще има повече екстремни прояви на времето.

"В климатично отношение България е изцяло в Европа, но в политическо - имаме известни съображения", изтъква Матев и пояснява, че най-голямо затопляне от всички региони на земята има в Арктика - до 8-10 градуса. В райони около екватора пък се наблюдава средно понижение на температурата.
"Трябва да сме подготвени и да използваме водните си ресурси най-рационално. Според някои хидролози България е сред най-бедните на водни ресурси и не трябва да ги пилеем", казва още той.
В подкаста ще чуете още за:
- Градските топлинни острови и примера в София
- Ролята на въглищата, CO2 емисиите и ВЕИ
- Бъдещият климат на България и ще може ли да се садят тропически култури тук.
2 коментара
Тази специалност "Климатология" трябва да я преместят във факултета по Политология
Последната сериозна зима беше през 2017г. А това, че някой не е виждал сняг, не е фатално. Да иде на планина да види.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.