Амортизациите на активи, за които е ползвано облекчение, не са разход
Абонирайте се за Капитал

Всеки петък икономически анализ и коментар на текущите събития от седмицата.
Съдържанието е организирано в три области, за които Капитал е полезен:

K1 Средата (политическа, макроикономическа регулаторна правна)
K2 Бизнесът (пазари, продукти, конкуренция, мениджмънт)
K3 Моят капитал (лични финанси, свободно време, образование, извън бизнеса).

Абонирайте се за Капитал

Амортизациите на активи, за които е ползвано облекчение, не са разход

Амортизациите на активи, за които е ползвано облекчение, не са разход

652 прочитания

Едноличен търговец съм. През 1994 г. не съм купувал дълготрайни материални активи. Начислените амортизации на дълготрайните материални активи, купени предишни години и за които съм ползвал данъчни облекчения, ще ми бъдат ли признати за необходимо присъщи разходи?

Николай Вълканов, Първомай, ул. "Княз Борис І" № 20

Съгласно чл. 13, ал. 5, т. 2 от Закона за данък върху общия доход при определяне на облагаемия доход на едноличния търговец като разход не се считат (от данъчна гледна точка) начислените амортизации на материалните дълготрайни активи, за които са ползвани данъчни облекчения. От текста е видно, че едноличният търговец не може да отчете като разход начислените амортизации.

Амортизациите могат да се признаят за разход само за част от дълготрайния актив, в случай че облекчението е ползвано само за част от стойността на закупения актив. Ако например едноличният търговец е имал 60 000 облагаем доход за 1993 г. и закупи дълготраен актив за 100 000 лева, той ползва данъчно облекчение за 60 000 лева.

За останалите 40 000 лева през следващата година той може да начислява амортизация, която да се признае като разход от данъчна гледна точка. Това означава, че примерно за 1994 г. като разход на ЕТ ще се признаят 4/10 от начислените и позволените от закона амортизации на актива.

Едноличен търговец съм. През 1994 г. не съм купувал дълготрайни материални активи. Начислените амортизации на дълготрайните материални активи, купени предишни години и за които съм ползвал данъчни облекчения, ще ми бъдат ли признати за необходимо присъщи разходи?

Николай Вълканов, Първомай, ул. "Княз Борис І" № 20


Благодарим ви, че четете Капитал!

Вие използвате поверителен режим на интернет браузъра си. За да прочетете статията, трябва да влезете в профила си.
Влезте в профила си
Всеки потребител може да чете до 10 статии месечно без да има абонамент за Капитал.
Вижте абонаментните планове

0 коментара

Нов коментар

За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.


Вход

Още от Капитал

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. OK