С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK

Никой не забеляза, че реферите подпират "Левски"

Поне половината от спечелените от сините точки тази есен могат да бъдат записани на сметката на съдиите

• Email
  • Качествената журналистика е въпрос на принципи, професионализъм, но и средства. Ако искате да подкрепите стандартите на "Капитал", може да го направите тук. Благодарим.

Дарение
    Плащането се осъществява чрез ePay.bg
"Левски" е едноличен водач в "А" група, но всички наблюдатели мижат с едно око и никой не отваря дума, че реферите всъщност здраво подпряха шампиона тази есен.

Съдийското благоволение към момчетата на Томас Лафчис приключи по достойнство в 15-ия кръг. В София сините се мъчеха с "Добруджа", резултатът бе 1:0, а играта вървеше сравнително равностойно. Реферът Любомир Войков се направи на тапа и в 72-ата минута пусна гол от очевадна засада. С това мачът бе приключен и двата отбора го доиграха без напъване.

Тъй като подобни голове в подобни ситуации в столицата не са нещо драстично във футболната ни практика, случката остана почти без резонанс в медиите. Но може би някой трябваше да се сети, че тя беше само пореден номер от цяла върволица такива случайности и все в полза на "Левски" срещу противниците му. Но ситуацията бе такава, че несправедливостите, макар и безогледни, оставаха на заден план. Причините бяха различни - или съперникът на сините играеше слабо и по принцип не заслужаваше нищо, или пък футболист на шампиона чупеше крак и предизвикваше всенародно съжаление.

XIV кръг: "Левски" - "Локомотив" (Сф), мачът, обявен предварително за свръхдербито на шампионата. В началото реферите Димо Момиров и страничният Георги Балинов спират напълно погрешно със засада двойно подаване на червено-черните, от което става сигурен гол. После треньорът Григор Петков ще претендира и за дузпа за "Локо" по същото време.

През второто полувреме сините повеждат с 1:0 и действително играят малко по-добре от съперниците. Георги Иванов фаулира Йордан Маринов, той залага топката и замахва да изпълни свободния удар. Левскарят подритва топката под носа му. Маринов започва да му се кара, синият го блъска с юмрук. Съдията Димо Момиров вади жълти картони и на двамата. После сам обяснява ситуацията по такъв начин, че излиза, че Георги Иванов е заслужавал два картона - веднъж за разкарване на топката и веднъж за свадата. Ако бе взел вярното решение, до което всъщност сам достигна, Момиров трябваше да остави "Левски" с човек по-малко.

Малко по-късно пак трябваше да направи същото и пак сбърка в полза на шампиона. Валентин Найденов фаулира грубо Емил Кременлиев и Момиров веднага му показа жълт картон. Националът скочи и погна Найденов, като го риташе през краката. Едва го спряха, локомотивецът само се пазеше, но реферът извади червени картони и на двамата. След мача Момиров обяснил, че го е направил, за да успокои страстите. Всъщност топреферите успокояват страстите с верни, а не с изкуствени решения.

XIП кръг: "Левски" спечели срещу вечния съперник ЦСКА, но няколко решения на суперсъдията Атанас Узунов предизвикаха противоречиви оценки. Под проливния дъжд той сякаш съзнателно използваше всяко подхлъзване на сините пред наказателното поле на ЦСКА, за да свири фаул. Както е известно, в състава на шампионите има двама големи майстори на тези положения - Емил Велев и Тодор Зайцев. Когато червените водеха с 1:0, Узунов даде точно такъв измислен фаул. От него стана изравняването, което обърна мача.

Но най-фрапиращата грешка бе след това. При 2:1 за "Левски" Божидар Янков атакуваше отляво на скорост и почти бе изскочил зад защитата на "Левски". Георги Славчев жестоко го подкоси отзад. Узунов моментално бръкна в джобчето за картон. Кой знае защо обаче, вместо да отиде при играча, се дръпна назад и го извика при себе си. Няколко сини се скупчиха около Славчев и от групата към рефера отиде Емил Кременлиев. Узунов спокойно му показа жълт картон, сякаш изобщо не забеляза подмяната.

А не трябваше да си затваря очите, защото Славчев вече имаше един картон и това щеше да му е вторият, който щеше да го извади от игра. До края имаше още много време.

XII кръг: "Левски" пада с 0:2 от съименника си в Кюстендил.

XI кръг: "Левски" печели с 2:1 срещу "Монтана" в София в мач, в който няма нито едно голово положение. Гостите повеждат, шампионът изравнява случайно в едно меле. Победният гол е вкаран 3 минути преди края в изключително спорна ситуация. Илиян Симеонов води топката и е фаулиран малко след центъра. Той не пада, а залита и от инерцията минава още 15 метра. Реферът свири фаул. Симеонов го изпълнява, без да спира - 15 метра след мястото и с движеща се топка, две неща, които са абсолютно забранени от правилата. Става двойно със Зайцев и нападателят бележи.

Преди това цяло второ полувреме реферът Антон Гецов през минута залага топката за фаул пред пеналта на" "Монтана", без да има грам основание за това.

Инцидентите просто минават на заден план, защото 15-ина минути преди края е счупен кракът на току-що влезлия Милен Пенчев. Цялото ръководство на "Левски" хвърля вината върху грубата игра на гостите и вкупом се жалва от рефера, който не озаптил монтанци. Манипулацията хваща дикиш, никой не се сеща за нередовния гол в края.

X кръг: "Левски" печели с 1:0 в Пловдив срещу "Спартак" с гол в 87-ата минута. Преди това няма нито едно положение.

IX кръг: "Левски" печели с 2:1 срещу "Ботев" в София с гол от фаул в 94-та минута. Пловдивчани изравняват 5 минути преди края в положение, което сините оспорват със смешен мотив. При центриране Йонков се сблъсква със своя вратар Николов и зад гърба им Цветанов вкарва. Шампионите яростно (и без грам причина) искат фаул срещу Николов, което се превръща в мощна психоатака към лабилния рефер Костадин Гергинов. Той пуска 5 минути продължение и свири измислен фаул пред пеналта, от който става вторият гол на "Левски".

VIII кръг: "Левски" печели с 2:0 като гост на "Шумен" с голове в 87-ата и 90-ата минута. Цяло първо полувреме реферът Димо Момиров се разхожда с жълтия картон в ръка и го показва без причина на играчи от домакините, за да спре устрема им.

VII кръг: "Левски" и "Славия" мъчат публиката за 0:0.

VI кръг: "Левски" печели с 1:0 срещу "Раковски" в Русе с гол в 85-ата минута.

V кръг: "Левски" удържа 0:0 във Варна със "Спартак", след като реферът Веселин Богданов си затваря очите за три спъвания на играчи от домакините в наказателното поле на сините.

IV кръг: "Левски" печели с 4:0 срещу "Ловеч", но реферът Кънчо Димитров не пропуска да се изложи. В края на мача стоперът на шампионите Иван Василев брутално фаулира изотзад излизащия сам срещу вратаря нападател на "Ловеч". По всички правила това е нарушение за изгонване, но съдията не вади дори жълт картон. Нали идва тежък мач.

III кръг: "Левски" печели с 1:0 срещу "Етър" във Велико Търново.

II кръг: "Левски" пада насред София с 1:2 от "Нефтохимик" въпреки отчаяния опит на рефера Павел Георгиев да помогне. Сините повеждат с 1:0 след автогол и явно се мъчат на терена срещу надъхания противник. 30 минути преди края съдията си измисля втори жълт картон за Митрев от "Нефтохимик" в положение, в което няма дори фаул.

I кръг: "Левски" бие "Локомотив" в Пловдив с 1:0 с гол в първата минута. След това шампионите започват да ритат безогледно противниците през краката, но реферът Костадин Гергинов контактува само устно с тях и им спестява поне 5 картона.

Това е, общо взето, есента на "Левски", в която сините финишираха с 3 точки пред "Нефтохимик" и 5 пред "Локомотив" (Сф) и "Славия". Където реферите не смогваха, помагаше случайността. Треньорът Иван Кючуков работеше като звяр с отбора и не приемаше твърденията за късмет, въпреки че стана традиция отборът му да печели в последните 5 минути. Кючуков анализираше, че всъщност сините са натискали повече противника, че са водели играта, че победите са закономерни. Радваше се, че култивира воля и желание за победа у играчите си.

Кючуков е съвършено прав за себе си и неговата детинска влюбеност в собствения му отбор може да бъде само пример за подражание. Но фактите за "божията помощ" от реферите остават. А към тях се прибавят и съмненията на много наблюдатели за редовността на някои победи в провинцията.

Макар че, като погледне човек - май няма отбор, който да заслужава да стои пред "Левски" в класирането. Сините показват посредствена игра, но пък "Нефтохимик", "Локомотив" (Сф), "Славия" не са постоянни.

Първото място на шампиона може и да е заслужено, но най-важното във футбола с феърплеят. А начинът, по който реферите свириха мачовете на "Левски" тази есен, не се побира в понятията за честна игра.