Скандали изместиха сериозните проблеми на "Топенерджи"

Шефът на "Газпром" Рем Вяхирев дойде с голямата руска кошница и си тръгна с мисълта за концесия

Шефът на кабинета на Жан Виденов Красимир Николов пръв се здрависа с Рем Вяхирев
Шефът на кабинета на Жан Виденов Красимир Николов пръв се здрависа с Рем Вяхирев
Шефът на кабинета на Жан Виденов Красимир Николов пръв се здрависа с Рем Вяхирев    ©  Капитал
Шефът на кабинета на Жан Виденов Красимир Николов пръв се здрависа с Рем Вяхирев    ©  Капитал
Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Протоколен скандал съпътстваше посещението на Рем Вяхирев у нас от първия ден до приключването му. Така и не стана ясно кой е поканил шефа на газовия гигант - правителството, "Топенерджи", Булгаргаз или Мултигруп. От правителствения пресцентър в началото заявиха, че покана към Вяхирев не е отправяна и ако той изобщо ощастливи страната ни с визита, тя ще има частен характер. Часове след това личният самолет на Рем Вяхирев се приземи на правителственото летище. Сред официалните посрещани водещи бяха шефът на "Топенерджи" Андрей Луканов и групата на Мултигруп - Илия Павлов и негови заместници, не всички свързани с газовото дружество. На линия обаче бяха и хора от правителството и държавната Булгаргаз. Изпращането също етапа през официалния вход на страната в приблизително същия състав. Това бе използвано като повод за протест от сините парламентаристи, които в специална декларация обявиха, че по този начин се принизявал статутът на българските държавни институции. Правителственият VIP според депутатите от СДС бил само за представители на държави, правителства и парламенти с висок държавен статут, които идват с добри намерения и желание за сътрудничество. Случаят с Рем Вяхирев не бил такъв. Поставен в доста деликатна ситуация, премиерът Виденов все пак се принуди да приеме Вяхирев. Изброените дотук противоречия при добра воля могат да се обяснят с протоколни проблеми. Според запознати те идват от това, че посещението на Вяхирев е с работен характер във връзка с делата на "Топенерджи", но премиерът не можел да откаже среща. Първо, защото Вяхирев е с ранг на министър и като шеф на "Газпром" участва в заседанията на руското правителство. Освен това, още когато планирал визитата си, той изразил желание за среща с българския премиер. Други източници обаче твърдят, че Жан Виденов склонил за срещата едва в деня на пристигането на Вяхирев под силния натиск на Луканов и Мултигруп.

Още преди срещата стана известно, че вече е регистриран Балканският диспечерски център, в който с по 50 процента влизат "Газпром" и "Топенерджи". Рем Вяхирев съобщи, той ще се ръководи от бившия шеф на Булгаргаз Ангел Попов и Валерий Константин от руска страна. На практика това означава, че след като се сдоби с около 60 на сто от смесеното газово дружество с включването в него на "Овъргаз инк.", "Газпром" си осигури и 80 на сто от диспечерския център. След срещата Вяхирев - Виденов обаче изненадващо бе обявено, че на експертно ниво от българска страна е предложено да се пристъпи към обсъждане на въпроса за изграждането на Балкански диспечерски център, в който участието на двете страни ще се определя на принципа на паритета. Рем Вяхирев замълча.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

1 коментар
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    klimentm avatar :-|
    klimentm

    Любимият бизнес на комунистите винаги е била енергетиката и братската и обвързаност с Русия .

    Нередност?
Нов коментар