Пропастта между бедни и богати се задълбочава
Данъците и трудовия пазар трябва да се променят, алармира ОИСР
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Пропастта между доходите на най-богатите и най-бедните в страните от ОИСР е достигнала най-високото си ниво за последните 30 години и, ако правителствата искат да се справят с неравенството, преди то да прерастне в сериозен социален проблем, трябва да действат бързо. Това заявява в публикувания си днес доклад Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).
Средният доход на 10% от най-богатите в 34-те страните от ОИСР към момента е около девет пъти по-голям от този на най-бедните 10%. Като тази разлика се е увеличила с около десет на сто от средата на 1980 насам.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
13 коментара
Това е моделът на свободното пазарно регулиране.
Това не е особено добре. Такива неща винаги завършват с грозни картинки в дългосрочен план...
Бе ясно е като бял ден, че трябва голяма промяна и реформа на капитализма, но на НЕГО, а не да ми мечтаят за комунизъм от корейски тип! Има начини да се реши проблема - само да не стават нови Октомврийски метежи и тогава си ********* майката.
Задължително е да се преподава в училищата предмети като икономика и право. Това ще направи хората по-информирани и отговорни, когато вземат решения от каквото и да било естество. Като следствие от това обаче драстично ще се намали броя и обема на кредитите, които биха се вземали от банките, точно заради това просвещение, а последните нямат интерес това да се случва. Хората ще се надигнат срещу беззаконията в държавата, а управляващия елит няма интерес това да се случи. Е тогава очаквам, че ще се получи по-малка разлика между отделните социални слоеве от населението.
Сегашната икономическа действителност, която предполага трайно високо ниво на безработица ще задълбочи още неравенството! Да не говорим, че някои поколения са генерирали доходи от "голямото задлъжняване", а на други се пада честта да ги платят!
До коментар [#3] от "Хипчо": ++++++++++++++
но топва значи да препрочетем отново Маркс,но в оригинал. а не руските му редакции :-)
Така е, ХДС, затова и тези неща трябва семейството да поеме грижата за обучение, а не училището.
До коментар [#1] от "daskal1":
Свободно пазарно регулиране няма в нито една от посочените страни. Но пък държавно регулиране на пазара има във всяка една, особено в социалистическите европейски държави. Всъщност никой не се е затъжил за социално равество в Европа, целта е да се обслужат интересите на множеството политически личности.
До коментар [#8] от "dreamer":
Такова нещо като свободно пазарно регулиране ми звучи малко като безсмислица.
До коментар [#9] от "pavlin0511":
Не го казах аз.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.