Рубини: Очаква ни крехка и небалансирана 2012 г.
Засега рецесията в еврозоната е сигурна. Макар и да не може да се предскаже колко продължителна и дълбока ще бъде, коментира икономистът
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Публикуваме анализ на икономиста Нуриел Рубини за основните тенденции и проблеми пред световната икономика през 2012 г.
Перспективата пред световната икономика за 2012 г. е ясна, но тя не е красива: рецесия в Европа, анемичен растеж (в най-добрия случай) в САЩ и рязко забавяне в Китай и в повечето бързоразвиващи се пазарни икономики. Азиатските икономики са зависими от случващото се в Китай. Латинска Америка пък ще страда от по-ниски цени на суровините (особено след като Китай и другите бързоразвиващи се икономики забавят темпото). Централна и Източна Европа са силно изложени на случващото се в еврозоната. А гражданските протести в Близкия изток предизвикват сериозни икономически рискове, както там, така и другаде. Геополитическият риск остава висок, поддържа високи цените на петрола, което допълнително ще ограничи растежа на световната икономика.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
89 коментара
Изключително професионален и трезв анализ. На фона на глупостите, които четем напоследък...
Публикувано през m.capital.bg
Растеж, растеж, растеж! Всички това бленуват, всички за това се борят. Растеж до безкрай не може да има. А световната икономика е като наркоман, зависим от растежа. Затов всички само за него пищят. Затова я и докараха до тук.
http://www.youtube.com/watch?v=rCu3fpg83TY
От БНБ да кажат защо гурверньорите, и някои служители, имат имплантирани устройства работещи на принципа на слуховите апарати, кото предават безжично мисловна дейност на определена честота. (може и неволно да се имплантират)
Кой ги контролира, и защо има вкючени бизнесмени около Централно Европейския Университет и Сорос, и търговски банки? Тези вълни може лесно да бъдат засечени от хората, които са контролирани. (потърсете "mind control" в интернет за да имате престава от приложението на тези технологии, или "converging technologies")
Не ни трябва втора банкова криза, както през 1997, и отново да бягат по Южна Африка! 10 млдр лоши кредите са достатъчни! Защо да не се постави всичко в нормален ред сле 20 години театър?
Не бързайте да ги биите, може да е и през държавната ТЕТРА, но трябва да се обясни има ли системен риск, мафия и защо го правят!
Защото....
"Съвременните банки винаги членуват в организация, която има Централна банка. Много често в тази организация членуват абсолютно всички банки в дадена държава и Централната банка е Национална банка. Така е в САЩ, където централната банка е Федералният резерв. Не е така обаче в Еврозоната на Европейския съюз, където Централната банка е една за цялата Еврозона - ECB (Европейската централна банка).
Банковата система с Централна банка се нарича банкова система с частичен резерв .
Да разгледаме как действа системата с Централна банка.
Когато човек открие депозит, банката взима парите му и изплаща лихва. 10% от парите от депозита обаче банката депозира в Централната банка под формата на гаранция или осигуровка. При изтичане/закриване на депозита банката взима тези 10% гаранция от Централната банка.
Когато банката отпусне кредит на някой свой клиент, банката отново депозира 10% от своите собствени пари в Централната банка. Т.е. банката например отпуска 100 лв. заем и депозира (още) 10 лв. в Централната банка.
Нека сега направим сметка какво печели банката, ако отпусне кредит с пари, депозирани от друг клиент. Нека приемем, че лихвата за депозит е 4%/година, а лихвата за кредит е 14%/година, а периодът на кредита е 1 година.
1. Клиент А депозира 1000 лв.
o Банката получава 1000 лв., депозира 10% в Централната банка.
o Освен собствения си капитал банката има на разположение още 900 лв.
2. Банката отпуска кредит на Клиент Б от 1000 лв. Банката депозира още 10% в Централната банка.
o Банката има разход 1000 + 100 лв. = 1100 лв.
o Банката има на разположение 900 лв. от Клиент А.
o Това означава, че банката е използвала 200 лв. собствен капитал.
3. След 1 година Клиент Б връща на банката 1000 лв. + 140 лв. лихва. Банката изтегля гаранцията от 100 лв. от Централната банка.
4. Банката изплаща депозита на Клиент А заедно с полагаемата му лихва - 1000 лв. + 40 лв. лихва. Банката изтегля гаранцията от 100 лв. от Централната банка.
При всички описани транзакции банката използва само 200 лв. собствен капитал.
Печалбата на банката е 140 - 40 = 100 лв.
Така показахме, че банката има 50% печалба. Банката, разбира се, събира и много други такси, но те нямат връзка с Централната банка.
Някои икономисти обаче разглеждат парите, депозирани в Централната банка, като замразени пари, които не са част от разходите на банката. Пресметната по този начин, печалбата е доста повече и е приблизително 100%.
Какво обаче би се получило, ако хората, депозирали пари, внезапно решат да изтеглят парите си? В този случай парите в банката свършват, но от Централната банка "докарват" пари и ситуацията бива "спасена". Тъй като гаранционният депозит е 10%, това значи, че само 10% от банките в съответната държава (организация на банки) могат да бъдат "спасени". След това Централната банка остава също без пари, следва фалит не на една, а на много банки. Технически точно това се случи в България през деветдесетте години на миналия век."
[quote#2:"ДАКС"]А световната икономика е като наркоман, зависим от растежа. [/quote]
Не, растежа е необходим единствено за да има печалби. Наркотика е печалбата. Печалбата е основния икономически проблем, а пристрастяването на част от обществото към нея и одобрението й от останалата част са признаци на психопатология. Светът няма да стане добро място за живеене докато не изчезнат печалбата и безработицата.
Иначе Рубини е прав. Дава умерена прогноза, доколкото прогнози могат въобще да се дават.
Аз лично съм писал няколко пъти, че предпочитам хиперинфлационен сценарий.
Преводът е малко нескопосан...
Отли4ен анализ! Благодаря капитал!
До коментар [#2] от "ДАКС":
+++++++++++++++++++++
Някой да прати статията на Флик и компания...... :-)
По-крехка и по-небалансирана от 2011?!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.