Петър Чобанов: България трябва да запази автономната си данъчна политика, но не съм сигурен дали ще може
Ерата на дефицитите приключи за дълъг период от време


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Фискалният съюз, за който се разбраха европейските лидери на срещата си на 9 декември вече бе очертан с проекта на Договор за засилен икономически съюз, на страните членки от ЕС без Великобритания. Какво вещае той на България и каква позиция трябва да отстоява българското правителство попитахме Петър Чобанов, който беше директор на закритата вече Агенция за икономически анализи и прогнози, а в момента преподава макроикономика и е съосновател на организацията Институт за нов икономически напредък.
За алтернативно мнение потърсихме и Кристофор Павлов, който е главен икономист на Уникредит Булбанк. Интервюто с него можете да прочетете тук.Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
4 коментара
"Трябва във фискалната стратегия да присъстват само понятия като балансиран бюджет и излишък, а дефицитът да се разглежда не като основно състояние на публичните финанси, а като тежко изключение."
Това е ясно - въпросът обаче е защо досега не беше така?
За нас последствията са, че трябва да бъдем още по-дисциплинирани, отколкото сме в момента.
Кажи си го направо - трябва да сме дисциплинирани, а в момента не сме
Нима НЯМА да подкрепим предложението на Германия под натиска на ФРНАЦИЯ за вдигане на данъците????????????????????направо не може да бъде....а искам да попитам в една КАП.ИКОНОМИКА държавата ли е основния създател на работни места????или НЕЙНА грижа е да стимулира бизнеса или най-малкото да НЕ МУ ПРЕчИ... държавата все ПАК дали имя някакви каквито и да са социални дейности?, .....ОСВЕН една която всички знаем- ДА ХАРАНТУТКА раздут щат примерно на МВР.............ааааааааааа, не знам, не знам-просто ПИТАМ....
я виж ти-ОКАЗАЛО се моля ти се че данъците БИЛИ лост за влияние на ДЪРЖАВАТА върху ИКОНОМИКАТА- не МОЖЕ ДА БЪДЕ!!!!!!!щото според някои ДАНЪЦИТЕ само част от ФИСКАЛНАТА ПОЛИТИКА.................
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.