Кристофор Павлов: Фискалните трансфери от по-богатите страни към по-бедните трябва да нарастват
България ще е сред първите държави, изпълнили новите изисквания на Брюксел


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Фискалният съюз, за който се разбраха европейските лидери на срещата си на 9 декември вече бе очертан с проекта на Договор за засилен икономически съюз, на страните членки от ЕС без Великобритания. Какво вещае той на България и каква позиция трябва да отстоява българското правителство попитахме Кристофор Павлов, главен икономист на Уникредит Булбанк.
За алтернативно мнение потърсихме и Петър Чобанов, който беше директор на закритата вече Агенция за икономически анализи и прогнози, а в момента преподава макроикономика и е съосновател на организацията Институт за нов икономически напредък. Интервюто с него можете да прочетете тук.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
2 коментара
Отдалечаването на Беликобритания"с теб или без теб" ще даде възможността на източноевропейските да се интегрират,но съюза ще си е беден,приятен ден.
- Структурният дефицит се оценява с използването на икономически модели. Такива модели има в БНБ и ЕК. Следователно ще бъде нужно известно време България и ЕК да постигнат съгласие за модела, който ще използват и за неговото калибриране, след това ще получим оценките за частта от дефицита, която се дължи на циклични фактори и тази, която има структурен характер.
Това категорично не е вярно. Методологията отдавна е уточнена и във всяка Конвергентна програма могат да се видят изчисленията за структурния дефицит, които в момента се правят от Министерство на финансите
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.