В ЕЦБ се чуват гласове за печатане на пари
В борбата си с ефектите на кризата ЕЦБ може да прибегне до мерки, които досега бяха отричани


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Високопоставен член на ръководството на Европейската централна банка призова да бъде използвано "количествено облекчаване" (евфемизъм за печатане на пари и изкупуване на активи - бел.ред.) за засилване на икономиката, ако се появят дефлационни рискове в 17-те членки на еврозоната, съобщава Financial times. Коментарите от Лоренцо Бини Смаги, член на изпълнителния съвет на ЕЦБ, засега са най-силната индикация, че централната банка ще разшири използваните инструменти, за да предотврати катастрофален икономически спад в континентална Европа.
В края на годината италианецът Смаги ще се оттегли от ръководството на ЕЦБ и ще бъде заместен от френски представител. Досега управителите на ЕЦБ винаги са били предпазливи в коментарите за "количествено облекчаване". Коментарите на Смаги обаче показват, че въпроса може да е бил обсъждан в ръководството на ЕЦБ.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
72 коментара
Наивни глупаци , които си мисля ,че печатницата може да плати дълга , НЕ тя го генерира , превръщайки се в пирамида ...
До коментар [#1] от "ямболия":
Само, че друг ще го плаща напечатания дълг. Заради това е толкова примамливо печатането.
До коментар [#2] от "mick":Ами тои никои за сега не е казал 4е дълговете ще се връщат. Досега се говореше държавите да спрът да се задължават и да държат дефицитите си към 3%. Представяте ли си САЩ, Япония, Великобритания,Германия, Франция и др. запо4нат да си намалят дълга? Гърция в наи-добрия слу4аи към 2020 год. ще има пак 120% от БВП.С колко десетилетия икономи4ески биха се върнали назад?
Излиза, че при нас е весело, ама през сълзи
Смаги срещу Драги..........Обама срещу Меркел.......а дано де, а дано....преувеличените страхове на Меркел от хиперинфлация едва ли трябва да плашат някого- ТОВА нещо ИЗМЪКНА икономиката на САщ от кризата през 2008, то работи и до днес там и във Великобритания. (не неограничено, но временно и в кратко-срочен план за стимулиране на растеж) Досежно отпуснатия заем- АКО се случи ,което не се предполага и се избягва като очакване , а именно че С ТЕЗИ ПАРИ банките след като подобрят ликвидността си, започнат да изкупуват ДЪРЖАВНИТЕ ОБЛИГАЦИИ на закъсалите държави, а се СЛУчИ онова КОЕТО би се очаквало от БАНКА ориентирана към печалби- Т.С финансови операции на борсата или пък наливане в реална икономика, то с последното от двете страховете на МЕРКЕЛ от инфлация биха се сбъднали, защото ще имаме едно изливане на ПАРИчНА МАСА в обръщение , повишаване на потреблението и цените , точно такова каквото БИХМЕ имали при ЕДНО печатане на пари.....................ТА, все се питам кое е по-високо-ТРЪНЪТ или ГЛОГЪТ.Нека просто да изчакаме банките КВО ще надробят и този път- дали ще подпомогнат еврозоната чрез кризата с дълга или ще я подпомогнат давайки рамо на растежа.........последното ми звучи по-разумно, защото ДЪЛГ трезво погледнато се БОРИ чрез РАСТЕЖ, а растеж, както е добре известно по време на криза не се индуцира чрез икономии и фискална дисциплина, вдигане на данъци и прочие германски фикс идеи.ДЪЛГЪТ скрива ПАРИТЕ, КАПИТАЛА- и това е факт КОЙТО не може да бъде оборен дори от най-ревностните почитатели и последователи на Германия.
а РАСТЕЖ без КАПИТАЛ няма,,,,НЕщАТА всъщност са доста прости....стават сложни КОГАТО политици решат да откриват и съждават законите на капитала.
Досежно отпуснатия заем- АКО се случи ,което не се предполага и се избягва като очакване , а именно че С ТЕЗИ ПАРИ банките след като подобрят ликвидността ...................хмммм.леко объркахме изказа.....да се чете,,,АКО НЕ се случи, онова, което се предполага че ще се случи и се избягва като очакване..............
До коментар [#3] от "45iv":Да, прав си- не си го представям, защото е НЕВЪЗМОЖНО да се случи, АБСУРДНО пък точно в този момент на забавяне ....за връщане на дългове никой не говори , въпросът е да се намали тяхното разрастване...НО за това следваше да се мисли докато НЕ СЕ ПОЯВИХА данните за опасност от рецесия., и дори не опасност, а факти ..ДАННИ предвидими като дъжд през облачен ден.... сега ПО-ВАЖЕН СТАВА НЕ ДЪЛГЪТ И НЕГОВОТО ограничаване, а РАСТЕЖЪТ...защото ако си говорим за плащане на дълг, то това няма как да стане чрез ИКОНОМИКА която е В РЕЦЕСИЯ...ТО ДОРИ ограничаване на дълга и дефицита НЕ БИ МОГЛО да се постигне БЕЗ РАСТЕЖ- напротив би се стигнало ДО НОВ ДЪЛГ неизбежнооооооо....
Всъщност, говори се , а и се предприемат действия и за намаляване- реално свиване на дълга, както в САщ така и във ВЕЛИКОБРИТАНИЯ, а предполагам и в другите държави с този проблем ....дълговете на различните държави обаче не са еднородни.... мисълта ми е, че ФИСКАлната дисциплина и ПЕчАТАНЕТО НА ПАРИ не са неща които се самоизкл#чват, както не би следвало ДЪЛГ и РАСТЕЖ да останат нъсъвместими. ....защото ако последното се случи при такъв дълг изходът е фалит....мангизите се генерират от растежа на икономиката.
Това са те брюкселските зелки, все наопаки, вместо до върнат старите валути на прасенцата и да им сложат една яка инфлация, сега всите в ЕС ще го отнесат...... от печатницата, която вече работи, тези 500 млрд. дето са раздали с лека ръка от къде са?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.