Световната банка предупреди за ескалация на дълговата криза в еврозоната
Институцията намали прогнозите си за глобалния растеж, очаква рецесия във валутния съюз
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Световната банка предупреди развиващите се страни да се подготвят и да вземат нужните превантивни мерки срещу "истинския" риск - ескалацията на дълговата криза в еврозоната, предаде "Ройтерс".
Финансовата институция очаква неволите на еврозоната да доведат до глобален икономически спад, съпоставим с този от 2008/09 г. Поради тази причина в последния си доклад експертите на банката рязко са намалили прогнозите си за икономически растеж, като според тях Европа вероятно вече е в рецесия. Те се застраховат, че ако кризата с евродълга се задълбочи, глобалните икономически прогнози ще бъдат още понижени.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
9 коментара
А къде е ролята на българската икономика и финансова система тук?Бидейки отличниците на Европа не можем ли да помогнем да изтеглим еврото нагоре,защо никоя рейтингова компания когато прави анализ на европейската икономика не акцентира върху България?
Европа падна в капана на неолибералите. Още преди 30 години. Сега ще си понесе последствията от свободния пазар.
До коментар [#2] от "kihano":
Европа е в разрастващ се капан на социал-капитализма. Той не е нито капитализъм нито либерализъм, но е по-подъл от тоталитаризмът, защото няма лице и не може да носи отговорност.
До коментар [#3] от "peshokev":
Не е съвсем така. Европа имаше почти приемлив капитализъм преди да се появи Тачър. Оттогава неолиберализмът заема все по-осезаема позиция в Европа за да стигне до там да изпълнява препоръките на Вашингтонския консенсус. И проблемите не закъсняха.
А твърдението че в Европа не било нито капитализъм нито либерализъм е несериозно и ... доста невежествено. Но има едни дето им се плаща да разпространяват тоя вид невежество.
До коментар [#4] от "kihano":
абсолютно вярно+++++++++++++++, жалко, че толкова много хора предпочитат безсмислените медийни мантри и ги повтарят като заклинания......
До коментар [#5] от "appen13":
Да много хора ги предпочитат, но дали им остава друго след като тези мантри се преповтарят ежедневно в медиите. По този повод ще цитирам Алберт Айнщайн.
"при създадените условия, частните капиталисти неизбежно контролират пряко или косвено основните източници на информация (преса, радио, образование). Крайно трудно е и наистина в повечето случаи невъзможно за отделния гражданин да направи обективни заключения и да използува интелигентно своите политически права."
Отличен за коментара на kihano ! Нямам вече сили да се удивлявам на писанията за М . Татчър и капитализма преди нея . И как неолиберализма създава социализъм и харчене на караманьол . Щото днешна Европа се е докарала до това си дередже не от спестовност , а от харчене на несъществуващи ресурси .
До коментар [#6] от "kihano":
Ако наричате "неолиберализъм" това което искат националистите и утопичните социалисти, които се противопоставят на свободните пазари (и на личният избор) съм съгласен с вас.
Истинската картинка е пред нас днес и сега, въпреки многобройните и комисии за регулиране и контрол. Какъв свободен пазар, какъв капитализъм, та днес повече от всякога политиците протекционират група монополи. Социализмът се провали, "социалната" държава колабира.
Ако не ви харесва социал-капитализм, днешно време мога да го нарека и съвременен феодализъм, а феодала е без лице, скрит зад абстракцията наречена държава.
Любопитно ми е, Вие какво предлагате?
Според мен, самата банкова система добринася за развитието на дълговата криза. Ако на някой му е интересно, може да прочете коментара ми тук http://www.ivanyanakiev.com/2012/04/10/evropatepis/
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.