Италия отново пласира успешно облигации

Доходността по задълженията на Рим отново спаднаха, но това намали търсенето

Правителството на Марио Монти изглежда успя да върне доверието на пазарите
Правителството на Марио Монти изглежда успя да върне доверието на пазарите
Правителството на Марио Монти изглежда успя да върне доверието на пазарите    ©  Reuters
Правителството на Марио Монти изглежда успя да върне доверието на пазарите    ©  Reuters
Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Италия продаде в понеделник краткосрочни облигации за 12 млрд. евро, с което постигна заложените за търга цели, а лихвите отбелязаха най-големия спад от юли 2011 г. насам, съобщи Bloomberg. Рим пласира 8.5 млрд. евро в едногодишни облигации при лихва от 2.230%, което е най-ниската доходност, постигана от 10 юли насам. При предишния търг на идентични книжа на 12 януари лихвите бяха 2.735%.

При днешната продажба обаче съотношението търсене/предлагане достигна 1.09 пъти, което е спад от 1.47 пъти при миналия търг. Финансовото министерство продаде и шестмесечни облигации за 3.5 млрд. евро при лихва от 1.5465, спад в сравнение с 1.644% при последния търг.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

2 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    ariman_info avatar :-?
    Ariman
    • - 3
    • + 1

    Стабилността на Италия е ключова за преодоляване на кризата, затова ниските нива на лихвите по дълга са чудесна новина, ако Гърция излезе от Еврозоната, което става все по мислимо, това може да причини силен смут на пазарите, тогава Италия се ще олюлее и ще започна да разчита на директно чуждо финансиране - от Франция и Германия. Което може да отключи процес по фалрит на Франция и от там до край на еврото, Еврозонота и накрая ЕС.

    Нередност?
  • 2
    lyubomirsirkov avatar :-|
    Любомир Сирков
    • - 1
    • + 3

    Всъщност тези облигации (на италианското правителство) се изкупуват не с някакви други пари, а с онези заеми, които ЕЦБ (европейската централна банка) отпуска на търговските банки в еврозоната при лихва от 1% - и които търговските банки употребяват, за да купуват държавни облигации на правителствата в Еврозоната.

    В това се състои негласното и необявено, но вече достатъчно известно в съответните среди споразумение между правителствата в еврозоната, ЕЦБ, и търговските банки, което се и прилага.

    Нередност?
Нов коментар