Бизнес климатът доближава дъното от 2010 г.
Февруари е бил тежък месец, твърди бизнесът, има умерен оптимизъм за пролетта
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Бизнес климатът в България се връща до най-ниските си равнища, от разгара на кризата през 2009 и 2010 година, съобщи Националният статистически институт (НСИ) с данните си за февруари.
Изследването се провежда всеки месец чрез анкета сред мениджъри и предприемачи за това как оценяват настоящата среда за правене на бизнес, както и перспективите в краткосрочен план в секторите "Промишленост", "Търговия на дребно", "Услуги" и "Строителство".
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
15 коментара
Според мен,кризите отминават,защото хората правят реформи,те просто престават да живеят по старому и заживяват по-нов начин.А ние каква реформа направихме от 2009 г. насам?Практически нищо.Само дето изхарчихме резервите и си купихме време по този начин.И сега отново сме пак там ,където бяхме,но с още по-изтънял портфейл!
Ама а да се разберете викам кой кво пише и на кого да вярвяме...преди една две седмици излезноха резултати от проучване , беше публ. в Мениджър , че ЗА 2012 Г. сме страната с НАЙ-БЛАГОПРИЯТНИЯ БИЗНЕС КЛИМАТ в Европа (дали не беше и света) - точно деня в който ЕК обяви ,че поставя България в СИВИЯ СПИСЪК на затсрашените през 2012 страни....ДВЕ СЕДМИЦИ по-късно пък се кордиса НСИ!!! И с , и без всичките тези публикации макар и с плосък данък НИЕ ЗНАЕМ , че сме си зле.,
Бизнесът потъна в лоши кредити,като значителна част от него се крепи на страха на банките т.е. на разсрочки.
Преди по-налко от година пък имаше межд. изследване , според което сме на 51 място в света по бизнес климат. Интересно бе , че едно от нещата заради, които инвеститорите ни избягват е лошата инфраструктура. Но забележете- НЕ ПЪТНА , А ЕНЕРГИЙНА - липса на добра електрификация.
През февруари 2012 г. общият показател на бизнес климата бележи намаление спрямо нивото си от предходния месец с 2.4 пункта, като конюнктурните анкети на НСИ регистрират влошаване на бизнес климата в строителството, търговията на дребно и сектора на услугите.
Но за сметка на това доверието в правителството расте, спокойно моряци, корабът потъва, има вода за всички!
Фирмите (не монополите и корпорациите, а истинските) УМИРАТ!
Отървете се от назначените бизнесмени като другаря Донев,които задушават икономиката,като не работят по правилата,а правят картели,изнудват хората да им плащат безбожни цени за лекарствата и използват медиите си за манипулации.Няма как при такова положение да има добре работеща икономика и да искаме качествени инвеститори.По-скоро приличаме на олигархичната икономика на Русия,където монополите печелят много,а хората все повече обедняват.Да не говорим какви силни лобита има да не се реформира здравната система,за да могат да си точат стотици милиони на воля,МВР са си както през комунизма и не са мръднали и на йота,съдебната система е пропита от корупция и не виждам светлина в тунела,образованието е под всякаква критика,наука и иновации на практика няма,лобитата и далаверите в енергойния сектор са огромни.Населението намалява и застарява с бързи темпове и каква икономика и какъв бизнес килмат искате.В такава среда виреят само монополите и стават все по-мощни,а хората едва кретат и заприличваме на бананова република,това е!!!
Февруари месец винаги е бил много труден за бизнеса в повечето сфери!
Най-шокиращите данни за България са в графата престъпност. От нея потенциалният инвеститор научава, че:
- Организираната престъпност играе голяма роля в правителството и бизнес операциите.
- Сигурността в пристанищата е нулева. Мафията владее портовете и ги ползва постоянно за контрабанда и други престъпления, които не се докладват и остават без противодействие.
- Сигурността по пътищата и железниците е отчайваща - контрабандата и други престъпления не се докладват и няма противодействие.
- Кражбите на карго са чести, включват насилие и са значителен проблем за прекъсването на веригата на доставките.
- Корупцията в правителството и полицията е всеобхватна, практически безнаказана, част от обществото.
- Организираната престъпност контролира изцяло веригата за доставки.
- Чуждестранните компании са редовна мишена за организираната престъпност - поне веднъж месечно те са жертва на рекет, негативни пиар кампании, физически нападения срещу компанията и нейните служители.
Политическата и регулаторна рамка се характеризира с относителна политическа стабилност, но и с повсеместна бюрокрация. Наблюдават се внезапни кампании на гласовит икономически национализъм, свободни интерпретации на законите, преференциални принуди за фирмите, слаба централна власт и произвол от страна на местните власти.
Присъединяването към ЕС не е променило картината и това, че са приети промени в законите, не означава, че ще бъдат приложени.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.