ЕС спря фондовете на Унгария, може да размисли през юни
Брюксел обаче пожали Испания за същото нарушение на фискалния пакт - по-висок бюджетен дефицит от обещания


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Финансовите министри на Европейския съюз (ЕС) гласуваха спиране на кохезионните фондове за Унгария през 2013 г. заради неуспеха на Будапеща да се справи с бюджетния си дефицит, каквито бяха предварителните очаквания. Санкциите, засягащи фондове за 495 млн. евро, обаче може да бъдат отменени през юни, ако дотогава правителството на Виктор Орбан предприеме нужните фискални мерки.
В началото на месеца всички членки на ЕС с изключение на Великобритания и Чехия, се подписаха под нов фискален пакт, който налага строги мерки за бюджетната дисциплина на страните в блока. В понеделник вечерта обаче беше направен първият компромис с новите правила, като на Испания беше позволен бюджетен дефицит от 5.3% през 2012 г., вместо договорените преди това с Европейската комисия 4.4%. На Унгария обаче не беше позволено да се отклони от фискалните изисквания на съюза. Решението на финансовите министри дойде, след като Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) съобщи, че страната вероятно ще изпадне в рецесия.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
8 коментара
Двойният стандарт на измисления германски ЕС вече се превръща в правило..., който се съпротивлява на това да бъде нахално ограбен и унижен, задължително се наказва, а който си трае и целува немския ботуш, го "пожалват", доста гнусна , типично немска практика....
Въпреки че изобщо не харесва крайния националист Орбан, който върна Унгария с 50 години назад в демократичния и път на развитие установявайки и закрепвайки чрез законодателни и то същесвтени промени автократичен тип на управление , ПРЕДПОчИТАМ НЕГО ПРЕД ПО-ГОЛЯМОТО ЗЛО- германският диктат и безпардонност , арогантната пресметливост на самонатреслата се за лидер на ЕС Меркел , която до нищо добре няма да ни доведе- особено онези които сме в периферията.
Всяко зло за добро.
Явно има реален шанс, да се оправят със собствени сили, и ги натискат да действат, а не да чакат подаяния. При испанците, "коня ойде у ряката" и сам няма да се излезе, та ще се наложи да му помагат.
Абе простотии, стига с тези привилегироване и две категории хора - европейци и по-европейци. Вместо сами да си оправят системите, ходят и критикуват Източна Европа и ние сме им виновни за всички проблеми в държавите...
До нищо добро няма да доведе двойният стандарт за иначе "равноправните" страни в ЕС.
Като се замисля как ще я втасаме ако ЕС реши да спре да ни понаглежда... да, по-добре е да спрат с двойните стандарти и да си ни пуснат в Шенген, без да му мислят много-много - та те и Гърция и Италия и Испания колко добре се справят..
Пък и да спрат да говорят тези глупости за външния дълг, та да успеем да изядем всичко за следващите 2-3 години и да не му мислим..
Много, ама много нагло прилагане на двойни стандарти!
Така така малко намаляване на разходи и ще стане работата.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.