Безработицата в еврозоната е на най-високото си ниво от 15 години
В България безработицата е над средното за съюза, като достига 12.6% през март
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
е безработицата в Испания - най-високата за страна членка на ЕС
4%
е безработицата в Австрия - най-ниската за страна членка на ЕС
24.7
милиона души са без работа в ЕС
5.5
милиона младежи под 25 години са били без работа в ЕС. Най-тежко е положението в Испания и Гърция
През март безработицата в страните от еврозоната е достигнала 10.9%, което е най-високото ниво от април 1997 г. Това показват последните данни на Евростат, огласени днес. През февруари безработицата в 17-те страни, използващи еврото, бе 10.8%, а през март 2011 г. бе 9.9%.
В целият Европейски съюз безработицата остава непроменена в сравнение с февруари – 10.2%, като година по-рано е била 9.4%. В България безработицата е над средното за съюза, като се е увеличила до 12.6%. За сравнение - през февруари тя беше 12.5%.
Близо 25 милиона безбработни
Според изчисленията на Евростат безработните в ЕС през март са достигнали 24.772 млн. души, като 17.365 млн. от тях са в еврозоната. В сравнение с февруари, броят на хората без работа е нараснал със 193 хил. в ЕС и със 169 хил. в еврозоната. В сравнение с март миналата година безработните в евросъюза са нараснали с 2.123 млн. и с 1.732 в еврозоната.
Сред страните членки най-високи нива на безработица са отчетени в Испания – 24.1%, и Гърция – 21.7%, а най-ниски в Австрия – 4%, Холандия – 5%, Люксембург – 5.2% и Германия – 5.6%.
Европа на две скорости
В сравнение с миналата година безработицата е спаднала в осем страни и се е увеличила останалите деветнадесет. Най-голям спад се наблюдава в прибалтийските държави – Литва, Латвия и Естония, а най-сериозно увеличение в Гърция, Испания и Кипър.
През март 2012 г. 5.516 млн. младежи под 25 години са били без работа в ЕС, като от тях 3.345 млн. са в еврозоната. В сравнение със същия месец на миналата година, безработните младежи са нараснали с 303 хил. в ЕС и със 163 хил. в еврозоната.
Процентът на безработица сред младите европейци е достигнал 22.6% в сравнение с 21% през миналата година. Най-тежко е положението в Испания и Гърция, където половината младежи са без работа – съответно 51.1% и 51.2%. Най-ниска е младежката безработица в Германия – 7.9%, Австрия – 8.6% и Холандия – 9.3%.
Производството в еврозоната продължава да се свива
Производственият сектор в еврозоната отчита пореден спад през миналия месец, като забавянето изглежда се разпространява от периферните страни към Франция и Германия. Изготвяният от Markit индекс на мениджърските поръчки (PMI) за еврозоната е спаднал до 45.9 пункта, като достига най-ниското си ниво от юни 2009 г.
За сравнение - през март индексът беше 47.7 пункта. Спадането на новите поръчки за 11-и пореден месец е накарало работодателите да освобождават служители с най-бързо темпо от повече от две години.
Производството в най-голямата икономика в еврозоната – Германия, се е забавило за втори пореден месец, като ситуацията е подобна и в съседна Франция. Третата по големина икономика в региона – Италия, отчита спад в сектора за девети пореден месец, а в Испания производството отчита най-силния спад от юни 2009 г.
"Повечето анкетирани фирми отдават подновения спад в Германия на слабото търсене в Южна Европа. В момента не виждаме откъде може да дойде растеж на износа през следващите месеци, освен ако не се повиши търсенето от страните извън еврозоната", коментира Криз Уилямсън, главен икономист на Markit.
49 коментара
може и да я вярно:
mikata
http://www.webcafe.bg/id_832528950_Krayat_na_ikono
Докато Меркозета и брюкселски зелки управляват ЕС, и по зле ще става....
До коментар [#2] от "boby1945":
"Докато Меркозета и брюкселски зелки управляват ЕС, и по зле ще става...."
Докато Меркозета и брюкселски зелки учаждат и отстъпват пред левичарите наистина е зле, но по-зле ще стане когато левичарите заемат властта - примерно във Франция
Безидейност и липса на лидери - това е днешна Европа
До коментар [#1] от "ivanbgs":
И според мен е вярно!
До коментар [#3] от "Иван К":
Какво ще стане след после отделен въпрос, сега Меркозето и зелките не се справят.. и те това е.....
До коментар [#2] от "boby1945":
Докато банките са частни и държавите са принудени да се финансират от тях и да им плащат лихви няма значение кой "управлява" държавите и ЕС. Действителните управляващи са собствениците на банките.
До коментар [#7] от "Симо":
Това за "собствениците" на частните банки, дето всичко управляват, някой определено те е излъгал....
частните банки само претакат ресурс и без централните банки ще умрат от раз..... обикновено печалбата в по голямата част е за частните банки, загубата, когато се появи, се "национализира" чрез централните банки.... и народонаселението.... кризата от 1996-97 не помниш ли?
Затова управниците трябва да си отварят очетата и да управляват пишман банкерите по установения ред (има как)
В това е грешката на Меркозетата и брюкселските зелки че с години не са "забелязали" че хитряги политици точат ресурса на ЕС с разни облигацийки с "невярно" съдържание...
После ох боли, прасенцата виновни....
Технологии + Глобализация = Разслоение (висок Джини индекс).
Емпирично го доказваме всеки ден - от Ванкувър до Пекин. Нашите социалистически предприятия, "приватизирани" от мафията ДС просто умряха малко по-рано, но в основата си тази смърт беше предизвестена още по времето, когато чифт смислени обувки удари 40 лв (някъде края на 80те). Още тогава стана ясно че нашата индустрия е обречена на фалит, това в момента застига и ЕС като цяло. В същото време, производствата, които изискват много интелект, бележат ръст - от Гугъл, през Боинг, до Мерцедес и подобни. Това в основата си е базата на разслоението и отпадане на масивни части от населението, поради непригодност към високотехнологичното производство. Оттам и разслоението, част от което е високата безработица. Всички мрачни сценарии за разпада на хомогенното общество ще се сбъднат. От "свобода, равенство, братство" остана само свободата :-) Докъде ще стигнем - само Бог знае.
До коментар [#7] от "Симо":
...Нещата са доста по сложни но в общи линии е така !
Тъжното е ,че развиващите се икономики които са независими от банкстерските еврейски кланове изпреварват разлагащите се неолиберални общества на ЕС и САЩ.
При очертаващата се девалвация на usd и euro перспективите са доста мрачни а безработицата ще продължи да расте!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.