Събраният ДДС от сделки в страната се е увеличил с 59% през първото тримесечие на годината, съобщиха от Министерство на финансите. Събраните приходи само от покупки в България и внос от страни от ЕС са 765.9 млн. лв., а преди година същият източник беше осигурил само 480 млн. лв.
Касови апарати и още нещо
Това е най-големият ръст на приходи от началото на кризата до момента, като от финансовото министерство и Националната агенция за приходите (НАП) го отдават на мерките срещу сивата икономика, които принудиха фирмите да свържат касовите си апарати със системата на данъчните, а така укриването на обороти се затрудни.
Първи - още от януари 2011 г., бензиностанзциите свързаха апаратите си с НАП. От есента същото задължение влезе в сила и за фирмите с регистрация по ДДС, а от началото на април и за всички търговци с касови апарати.
Освен свиване на сивия сектор обаче данните може да сочат поне още 3 други явления. При спадащ износ, какъвто беше констатиран за януари и февруари НАП възстановява по-малко ДДС на фирмите, които пласират продукцията си зад граница, а данните, които се публикуват са нетни и от тях е изваден възстановеният ДДС.
Така увеличението на приходите може да сочи забавяне на икономическата активност в експортния сектор. В този случай макроикономическите тенденции се оказват неблагоприятни за частния сектор, но помагат на държавата да изпълни бюджетната си прогноза.
Отчетът на НСИ сочи, че за първите два месеца на годината износът на България е намалял с 6% или 367 млн. лв., което при равни други условия предполага НАП да възстанови 73 млн. лв. по-малко ДДС, което може само частично да обясни покачването на приходите от данъка.
Източник от министерство на финансите обясни, че в началото на миналата година държавата е възстановявала ударно задържан ДДС от края на 2010 г. и за така е заложена ниска база при която увеличението изглежда значително.
Повишеното потребление и инфлацията също допринасят за по-високата събираемост, но в много по-малка степен. Това може да се засече от данните за инфлацията, които сочат покачване на потребителските цени само с 1.4% за първото тримесечие спрямо края на миналата година. Справка с приходите от акцизи върху горивата, които се събират на базата на продадени количества, сочат ръст само 4%.
Новата нормалност
За това и експертите отдадоха резултатите на нормализация в събираемостта на приходите и по-малко възстановяване на ДДС за износителите.
"Време беше да видим някакво стабилизиране, мерките за борба със сивата икономика също трябва да дадат резултат и ако се потвърди, това ще е постижение за Министерство на финансите. Ако погледнем обаче предкризисната 2008 г. - тогава от ДДС за пъвото тримесечие бяха събрани 1.84 млрд. лв., което е с 20% повече от общите приходи за началото на тази година.
А тогава номиналният брутен вътрешен продукт беше много по-нисък. Също в предкризисната 2008 г. приходите от ДДС върху сделки в страната през първото тримесечие бяха 959 млн. лв., или 25% по-високи от сегашните", коментира макроикономистът Петър Чобанов, от Институт за нов икономически напредък.
"Това тримесечие ще е по-слабо от първото на миналата година. Показателите са по-ниски и няма да се изненадам, ако видиме спад в брутния продукт на годишна база", отбеляза той.
Спестяванията на населението растат дори с по-бързи темпове, отколкото през миналата година, което означава, че едва ли потреблението е причина за по-високите приходи от ДДС. Инвестициионната активност също е ниска. За това възможните обяснения са инфлация, изсветляване на икономиката и забавеният износ, с който върви и по-малко ДДС за възстановяване.
"За мен е много е вероятно да има изсветляване на сивата икономика - вече две години се полагат усилия в тази посока и това може да са първите резултати. Еднозначен отговор обаче не може да се даде", каза Калоян Стайков, който е старши икономист в Института за пазарна икономика.
*Промяната е направена в 21:20 часа.
Бюджетният дефицит е 687 млн. лв.
Дефицитът забавя растежа си през март, показват данните на министерство на финансите за изпълнението на юджета. За тримесечието той е 687 млн. лв. или 0.9% от БВП при 741 млн. лв. (1% от БВП) в началото на миналата година.Основно подобрението се дължи на увеличените приходи - със 7.7% до 5.95 млрд. лв., докато разходите на държавата се увеличават с 6% до 6.64 млрд. лв. Това е четвъртата година от началото на кризата, в която държавата да отчита големи дефицити в самото й начало.
Причината е, че в първото тримесечие има плащания по обслужване на правителствения дълг и се превеждат субсидии на аграрния сектор, а приходите изостават и събираемостта им се увеличава през второто полугодие.
С 37% се увеличават капиталовитее плащания на държавата и размерът им за тримесечието достига 558 млн. лв. Фискалният резерв в края на март пък е бил 4.5 млрд. лв.
Събраният ДДС от сделки в страната се е увеличил с 59% през първото тримесечие на годината, съобщиха от Министерство на финансите. Събраните приходи само от покупки в България и внос от страни от ЕС са 765.9 млн. лв., а преди година същият източник беше осигурил само 480 млн. лв.
5 коментара
Ако питате разните популисти и измислени експерти Дянков бил слаб финансов министър и щял да фалира държавата,само че резултатите говорят сами за себе си и са най-обективната оценка,а не разни разбирачи!!!
Проблемът за развитие на стопанска криза не е при размер на данъци и тяхна събираемост.
При условия на неразвита пазарна икономика, данъците компенсират непълноценността на държавата като пазарен субект.
При усъвършенствуване на държавното управление – данъците един след друг ще отпаднат.
След достатъчна еволюция на пазарна икономика данъци няма да има.
Сега при налична държавна финансова грешка, при каквито данъци да се работи и каквато да е тяхна събираемост - се уголемяват диспропорции, които водят до развитие на стопанска криза.
Днес потенциалът на кризата се развива от влияние на финансово управление, което е непригодно за стопанство с „Незлатни пари”.
При тези условия, данъкоплатците са обречени жертви на кризата и колкото повече работят – толкова по-голяма криза ще се развие.
При непригодно за „Незлатни пари” финансово управление:
1. В съответно стопанство се развиват диспропорции.
2. Колкото повече хората се трудят и се реализира по-голяма добавена стойност – толкова повече се разрастват тези диспропорции.
3. Уголемените диспропорции създават трудности и (след достатъчно време) криза.
Независимо от размери на данъци и тяхна събираемост - опасността от криза продължава, тъй като държавната финансова грешка се запазва.
Спасението е възможно – спира се причината и опасността от развитие на криза ще е ликвидирана.
До коментар [#1] от "moloko_": При такива хвалби, Дянков няма нужда от неприятели.
"Източник от министерство на финансите обясни, че в началото на миналата година държавата е възстановявала ударно задържан ДДС от края на 2010 г. и за така е заложена ниска база при която увеличението изглежда значително."
Това са големите успехи. Самохвалството не е много положително качество
[quote#4:"forumer"]"Източни от министерство на финансите обясни, че в началото на миналата година държавата е възстановявала ударно задържан ДДС от края на 2010 г. и за така е заложена ниска база при която увеличението изглежда значително."[/quote]Това е типична журналистическа манипулация!
Защо не сте дали числа, които да могат да бъдат проверени, а сте написали "държавата е възстановявала ударно задържан ДДС"?!
Да е ударно, да е ударно, КОЛКО да е ударно?! За един ударно е едно ,за друг друго. В икономиката са валидни САМО ЧИСЛАТА. Всякакви други определения, епитети езикови оценки са СМЕШНИ!