НАП събра с 59% повече приходи от ДДС за тримесечието
Ударно възстановяване на забавен ДДС преди година и свиване на износа допринасят за резултатите*


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Събраният ДДС от сделки в страната се е увеличил с 59% през първото тримесечие на годината, съобщиха от Министерство на финансите. Събраните приходи само от покупки в България и внос от страни от ЕС са 765.9 млн. лв., а преди година същият източник беше осигурил само 480 млн. лв.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
5 коментара
Ако питате разните популисти и измислени експерти Дянков бил слаб финансов министър и щял да фалира държавата,само че резултатите говорят сами за себе си и са най-обективната оценка,а не разни разбирачи!!!
Проблемът за развитие на стопанска криза не е при размер на данъци и тяхна събираемост.
При условия на неразвита пазарна икономика, данъците компенсират непълноценността на държавата като пазарен субект.
При усъвършенствуване на държавното управление – данъците един след друг ще отпаднат.
След достатъчна еволюция на пазарна икономика данъци няма да има.
Сега при налична държавна финансова грешка, при каквито данъци да се работи и каквато да е тяхна събираемост - се уголемяват диспропорции, които водят до развитие на стопанска криза.
Днес потенциалът на кризата се развива от влияние на финансово управление, което е непригодно за стопанство с „Незлатни пари”.
При тези условия, данъкоплатците са обречени жертви на кризата и колкото повече работят – толкова по-голяма криза ще се развие.
При непригодно за „Незлатни пари” финансово управление:
1. В съответно стопанство се развиват диспропорции.
2. Колкото повече хората се трудят и се реализира по-голяма добавена стойност – толкова повече се разрастват тези диспропорции.
3. Уголемените диспропорции създават трудности и (след достатъчно време) криза.
Независимо от размери на данъци и тяхна събираемост - опасността от криза продължава, тъй като държавната финансова грешка се запазва.
Спасението е възможно – спира се причината и опасността от развитие на криза ще е ликвидирана.
До коментар [#1] от "moloko_": При такива хвалби, Дянков няма нужда от неприятели.
"Източник от министерство на финансите обясни, че в началото на миналата година държавата е възстановявала ударно задържан ДДС от края на 2010 г. и за така е заложена ниска база при която увеличението изглежда значително."
Това са големите успехи. Самохвалството не е много положително качество
[quote#4:"forumer"]"Източни от министерство на финансите обясни, че в началото на миналата година държавата е възстановявала ударно задържан ДДС от края на 2010 г. и за така е заложена ниска база при която увеличението изглежда значително."[/quote]Това е типична журналистическа манипулация!
Защо не сте дали числа, които да могат да бъдат проверени, а сте написали "държавата е възстановявала ударно задържан ДДС"?!
Да е ударно, да е ударно, КОЛКО да е ударно?! За един ударно е едно ,за друг друго. В икономиката са валидни САМО ЧИСЛАТА. Всякакви други определения, епитети езикови оценки са СМЕШНИ!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.