Пазарите потъват след изборите в Гърция и Франция
Несигурността за политическото бъдеще на Гърция е основно протеснение за инвеститорите


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Европейските пазари започнаха да потъват, след като Франсоа Оланд измести Никола Саркози като президент на Франция, а гръцките избиратели наказаха управляващата проевропейска коалиция, което създаде опасения, че регионът ще се отметне от политиката на икономии. По-слабите от очакваното данни за заетостта в САЩ обявени в петък добавиха към притесненията на инвеститорите.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
23 коментара
А уж борсите бяха калкулирали "изборните резултати" в Гърция !
двете нации гласуваха за старите си стандарти на живот, без оглед състоянитето на икономиките им да го поддържат. свикнали на хубавтото и на лесното, ще мине още не малко време, преди да се осъзнаят, че са пропуснали момента за реформи.
положението им е на човек с наднормено тегло, който сменя лекаря си с друг, който му разрешава шоколади и пържени картофки.
#2: Прав сте, г-н Чатов, но примерът на Обама е заразителен. Кейнсианският модел в действие в САЩ комбиниран с масов политически натиск върху Китай и Индия прехвърли голяма част от издръжката на американския долар върху световния пазар, при който "евтиния" долар прави американския износ привлекателен, особено след поскъпването на юана. Поевтиняването на еврото ще увеличи конкурентоспособността на европейския износ, но заедно с това и инфлационните тенденции. Дали това ще подобри стандарта на живот на хората е под съмнение.
Гърците все пак успяха да прехвърлят собствения си проблем на гърба на другите европейци. Запазиха си първото място на опашката на чакащите за помощи. Имат ловки /хитри/ политици начело на държавата си. Сигурен съм че пак ще играят сиртаки, ако ще дори и върху останките от ЕС.
След сутрешния спад, борсите в Европа изтриха загубите и френският CAC 40 e вече на зелено за разлика германския DAX 30. Двете най-големи френски банки пък са вече с по 2.5% ръст на цената на акциите към 16.30 българско време.
Още по-важно е, че Франция успя да пласира краткосрочни ценни книжа за по-ниска цена от очакваното. Всичко това сочи към вот на доверие от страна на пазарите към новия френски президент.
До коментар [#2] от "Ивайло Чатов":
Не! Положението им е на човек с наднормено тегло, на когото предлагат да "отслабне" като му отрежат някой друг крайник, след което "лечителите" се чудят защо пациента не може да продължи да функционира по старому.
Освен това искам да припомня, че именно по време на затягането на бюджетите в Европа беше свален кредитния рейтинг на Франция и на още една дузина държави.
До коментар [#4] от "mi4o":
Гърците не прехвърлиха нищо на гърба на другите европейци, защото всички "помощи", които получават отиват директно за изплащане на дълга им, който се държи основно от чужди инвеститори. Ако си спомняш дори наскоро имаше идея ЕС да им превежда парите в escrow сметка, която да се управлява от ЕС (Германия).
Що се отнася до преструктурирането на външния им дълг, новите ДЦК са писани по английското законодателство и следващият опит за намаляване на дълга ще е далеч по-труден. А бъди сигурен, че второ преструкториране ще има, защото благодарение на "кризисните мерки" диктувани от тройката, гръцката икономика продължава да потъва, а държавния дълг да расте.
Много лошо взе да става навсякъде. Отчайващо чак. до това дередже ни доведоха технологиите, не друго.
До коментар [#2] от "Ивайло Чатов":
Французите с наднормено тегло? Защо икономическите експерти в България не се занимаят малко повече със собствената си държава, която гони африканските стандарти? Защо ли?
До коментар [#3] от "daskal1":
Не е проблема Чатов, а единодушието с което 6-7 милиона овце се готвят още да си стегнат колана. Все едно че това е възможно.
До коментар [#2] от "Ивайло Чатов":
Голяма глупост си написал. Но повечето хора не следва да бъдат обвинявани за икономическото невежество, което неолибералните (без)мозъчни тръстове насадиха по целия свят.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.