Румъния планира да замени плоския данък с прогресивен
Промяната ще бъде заложена в поректобюджета за 2013 г.


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Румъния ще замени плоския данък върху доходите с прогресивен от началото на следващата година, обяви премиерът на страната Виктор Понта. Проектобюджетът за 2013 г., който неговото правителство ще представи в парламента през есента, ще включва прогресивен данък върху доходите, като максималното му ниво няма да надскача това на сегашния плосък данък от 16 процента, предаде БТА.
Ако Социал-либералният съюз спечели парламентарните избори през есента, плановете на Понта са за въвеждане на прогресивна система с диференцирани квоти за облагане на доходите на физическите лица с 8, 12 и 16 на сто.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
24 коментара
Боко и Дянков със сигурност няма да я прочетат тази статия, няма и да искат да чуят. Всъщност първият едва ли поназнайва нещо повече за икономиката като цяло освен "най-ниските данъци"....
Ами добре дошли - освен от Гърция и от Румъния ще тръгнат насам хора и бизнеси. Къде е 10% плосък данък, къде е 16% прогресивен...
То хубаво прогресивен данък, но трябва да се спрат социалните помощи, енергийните помощи и всякакви други помощи.
Строгата фискална дисциплина в Румънско добре.
У Българско обаче е фиаско и ни вълнува много повече какво става реално тук където строга фискална дисциплина е само в пожелателно наклонение за ппаметника на Кристалина - Дянков .
Той управлява вече втора ,трета години икономиката по безумен чиновнически начин.
С рестиктивна политика и смазване на доходите с постоянни намеси и изкривявания на пазара на всяко едно ниво създавайки прецеденти където се намеси държавата дългосрочно.
Нито един сектор не работи на пазарен принцип-далеч е от теориите за свободен пазар по скоро напълно манипулиран пазар е дефиницията
Мерките досега не се превеждат в засилена бюджетна дисциплина,ниска инфлация,икономически растеж или засилено потребление .
Брюксел ли трябваше да ни каже ? Та .ние сме от години в депресия и то сериозна
Статистически измислици за един два % растеж- пълни фантазии на НСИ в България .
Стотици бизнеси са унищожените
Работодателите са пред стена от съкращения и орязване на разходи и заплати а какво прави държавата в тази обстановка ? -Гласува бонуси и магистрали и повишения :-) :-) :-)
Това не е сигурност кратскосрочно и дългосрочно.
Говори се едно а действията на правителство диктуват съвсем друго Закони за разходи, бонуси по 250 милиона на год.се легализират за годишно саморазпределяне по незнайни критерии ?
Няма я и прословутата реформа за администрацията ,Ел правителство .
Изцяло сме зависими от импорта и парите на емигрантите ни .
Докато Дубайските фонтани дори текат на вътре с идеята парите на държавата да не изтичат навън да не трябва да изтичат и у нас само че сме на абсолютно противоположният полюс .
Всичко което имаме изтича постоянно през БИЛА ЛИДЪЛ КАРФУР ЛУКОИЛ ЕРП-ТА ........ Всичко.
Парите изтичат навън а нашите производители и сектори се свиват все повече и повече докато Ерозоната помпи печалби на наш гръб
Защото средата е нездравословна да се прави бизнес тук и разходите са огромни а корупцията демотивираща.
Дянковите рестрикции не влият никак добре нито на приходите които ефективно падат с всяка година
Липсват мерките за растеж но пък ежедневно се помпи несигурност и непредвидимост за фискалният борд .
Фикс идеи са на Дянков нов външен дълг под 4 % лихва
Колко е лихвата по сегашният дълг на Велчев който е вземан по
" добри" лихви извън криза ?
Колко мислите ще струва лихвата на данъкоплатците новият заем ?
3 ,4 ,5 милиарда В евро е по реаистичен сценарий
Отдавна е време хората да се замислят за спестяванията си в лева и трязво да погледнат накъде се води страната от правителство и абсурдната банкова система която направо се подиграва с хората .
Имаме последователно и системно водене на неотклонен курс към разточително харчене от правителства и всичко сочи двуцифрена Инфлация .
Европа допринася и тя за дългосрочният срив на еврото насочено към паритет с долара в средносрочна перспектива .
Или ще е паритет за регулиране на дисбалансите или ще е разпад на Евро Съюза.
До коментар [#4] от "Seola":
Изля ли си мъката? Ех, това ужасно правителство, дето заблуждава и Брюксел, и МВФ и целия свят, само тебе не може да заблуди. Край, отиде си България, дайте да изберем догодина пак цоциалистите или тяхното производно Пръмова, че да тръгнат нещата най-сетне, да спре този ад и този геноцид!
Всъщност, Румънците свалят данъка, защото таванът остава 16%. Тоест, те премахват плоския данък, но с по-нисък прогресивен такъв. Малко нелогично ми изглежда спрямо условията на дългова криза. Обикновено висок подоходен се сменя с нисък плосък. Не обратното, особено, когато държавата има нужда от приходи. Объркан съм, определено, какво правят румънците. Но с оглед на това, че се говори за какво да стане след изборите, според мен няма да стане нищо :-)
Ето защо румънците са винаги по-напред от България! Винаги преди нас прилагат правилните решения!
До коментар [#7] от "Станислав Янков": Тук не съм съгласен.
До коментар [#6] от "vladimirkarolev": И аз съм раздвоен. Реално намаляват общата данъчна тежест, макар че нека видим какви ще са ставките на доходите. Засега е оповестено само данъчното равнище. Съчетано с увеличаване на бюджетните заплати, ниска производителност и големи дефицити. Не ми излиза сметката.
До коментар [#8] от "kardinalat":
Съгласен-несъгласен - с фактите не можеш да спориш. Всяко капсулиране на богатствата в малко ръце води до свиване на потреблението, което при пазарните икономики значи и сриване на реалния им (най-често и на номиналния им) размер. Естествено - това не протича плавно, а циклично, като средно икономиките западат в дългосрочен план (такава е именно ситуацията на САЩ в момента, които най-видимо западат при конкуренцията си с Китай). Още открай време се е установило, че едно от най-естествените средства за затрудняване на монополизирането и за подпомагане на конкуренцията са прогресивните данъци (естествено - не сами по себе си, а в комплекс и с други мерки в цялостна икономическа политика). С практиката не може да се спори.
До коментар [#7] от "Станислав Янков":
До коментар [#9] от "Станислав Янков":
Пич, ти си един от хората тук, на които само като видя поста и цъкам минус. Понякога дори ги изчитам докрай и никога не съм съжалил за оценката. Склонността ти да пишеш колосални глупости е уникална.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.