Очаквано недоволство на ВЕИ бизнеса
Енергийният регулатор беше критикуван за намаляването на преференциите и възвращаемостта


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Намалените изкупни цени и възвращаемостта на проектите за електроенергия от възобновяеми източници (ВЕИ) се превърнаха в основни причини за критики към енергийния регулатор по време на обществено обсъждане във вторник. Новите преференциални тарифи за екоцентралите ще влязат в сила от 1 юли. Инвеститорите отново обвиниха Държавната комисия по енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), че ги определя по неясен финансов модел, който не отчита всички рискове за вложените средства. От регулаторната комисия бяха категорични, че условията за инвестиции във ВЕИ са по-благоприятни от тези в други отрасли.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
6 коментара
Как се констатира причинно-следствена връзка:
"Прави впечатление, че са намалени с най-много преференциите за тези категории, за които има подписани най-много предварителни договори за присъединяване", коментира....
>>> Ами сигурно защото са били най-раздути преди това, затова всички са се юрнали на тях....
"възвращаемостта върху ВЕИ инвестициите трябва да спадне от сегашните 9 на 7%, при положение че привлеченото финансиране (заеми) е средно 70 на сто от капитала, а собственото – 30 на сто. "
>>> Тоест да хрантутим и на банките капитала, пък на инвеститора - отгоре на банковия??? Нещо много маймунки станаха на клончето на държавния келепир...То затова взе да пука така застрашително....
"В България вече има компании, които искат да работят, без да получават по-високата тарифа за ВЕИ. "
>>> Досега такива не бях срещал, но пък винаги е имало такива, които са били съгласни да работят 30-40% под преференциалната тарифа. За съжаление, вместо да се разпишат търгове за ниска цена, досега се разписваха вътрешночиновнически търгове за най-висок рушвет. И затова повтарям - бедните нации не са бедни, защото нямат. Напротив, Африка и Южна Америка са най-богатите на природни изкопаеми континенти, с голяма преднина пред останалите. Но не са богати, защото не знаят да си правят сметката на ресурсите. Ние сме същият случай като тях, както се вижда от ежедневието. Наспорил Господ и релеф, и слънце, но накрая китайци, корейци и местни ДС-ченгели ще ни продават тока на цена 2 пъти германската.
Намалявате BOS, увеличавате конкуренцията и се насочвате към пазара на най-малки фотоволтаични системи - по покривите на хората.
Както трябва да бъде.
Този цирк с игране на пазар в електроснабдяването, трябва да бъде прекратен, докато не сме се нахедрили на простотиите които стават в Германия, Чехия и Словакия днес ....
Маниякални проекти и ултратъпи субсидии за този дето клати гората.....
До коментар [#3] от "Distributed":
На практика умнико цените на тока ще ти "скочат" от 18 ст/кВтч на 18 евроцента/кВтч, както е в Германия ...
Що за наглост е това? Ами няма да строят такива инсталации, които произвеждат толкова скъпа електроенергия. Или пък собствениците им да си намерят пазар, където да я реализират на желаната от тях цена!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.