Икономическото доверие в еврозоната спадна до нивата от 2009 г.
Кризата все повече засяга и най-голямата икономика в региона - Германия


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Икономическото доверие в еврозоната е спаднало през юни до най-ниските си нива от две години и половина насам, което подсказва, че стопанската ситуацията в региона е продължила да се влошава през второто тримесечие. Композитният индекс на потребителското и бизнес доверие е спаднал до 89.9 пункта от ревизираните надолу 90.5 през май, съобщи Европейската комисия в четвъртък. Това е най-ниското ниво от октомври 2009 г.
"Кризата продължава да доминира над всичко. Опасявам се, че доверието ще продължи да спада през идните месеци. Прогнозираме, че икономиката на валутния съюз ще продължи да се свива през второто и третото тримесечие", коментира пред Bloomberg Герд Хасел, икономист в германската BHF Bank.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
8 коментара
Какво се оказва,че и най-големите спонсори на ЕС-Франция и Германия и те започват да издъхват,поради липса на доверие!
Аз бих добавил липсата на взаимно доверие. Нарастващо никой не вярва, че гърците ще си почистят къщата. Или че Италия и Испания хем няма да влизат в криза, хем ще се реструктуризират. Много не вярват, че Франция е в цветущо здраве. Правилно - тя, не е. И също така все повече не вярваме, че немците ще успеят да видят по-голямата картина - когато сме в една лодка, и тя потъва, няма ваши и наши пари.
Ккаво се оказва,че пари има май,доверие обаче-не!
Липсата на технологичен скок е причината да се живее по-бедно. Развитието на комуникационните технологии през годините след 1995 е причината да се живее по-богато. Но от тогава до сега липсва такъв революционен технологичен напредък. От друга страна хората в Китай и Индия живеят по-богато защото изнасят повече в другите части по света. Това става за сметка на застаряващия континет Европа, където очевидно ще се живее по-бедно. Освен ако не се появи нов технологичен напредък, водещ до повишаване на брутния продукт.
До коментар [#4] от "ck":
тезата ти предпоставя наличието на технологичен спад:)) иначе биха могли да си живеят поне толкова богато като преди, на прав път си, но си пропуснал спекулативния хоп-троп-скок-амок
Германия започва да усеща последствията от недалновидното си поведение... интерпретации на тема кой на кой бил длъжен и как отличниците са най- работливи, може да си ползваме за лично успокоение и гордост при мизеруването , фискални идиоти
До коментар [#1] от "petar_333":
Не, не е поради липса на доверие, а поради липса на платежоспособно търсене.
До коментар [#4] от "ck":
Всъщност технологичния напредък в последните години е сериозен, особено в областите на електрониката и медицината. Същият напредък обаче е и частичен виновник за високата производствена ефективност и загубата на работни места, заедно с глобализацийката, която си спретнаха корпорациите.
В САЩ например, съкращенията, направени през 2008 и 2009 г. доведоха до сериозно нарастване на ефективността и производителността от едно работно място. По този начин съживяването на икономическата активност в последните 18-24 месеца не доведе до пропорционално нарастване на свободните работни места.
Така че, май френд, да не дава Господ да правим технологичен скок, ще се чудим какво да работим.
Май е време за космическа програма...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход