Променена методика S&P вдигна краткосрочния рейтинг на България
Оценките на пазара и на агенциите вече се разминават
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Рейтинговата агенция Standard&Poor's (S&P) повиши краткосрочните кредитни рейтинги на България в чужда и национална валута от "А-3" на "А-2". Това съобщи Министерство на финансите, обяснявайки, че промяната е следствие от нова методология, по която агенцията определя краткосрочните рейтинги.
"Повишаването на краткосрочните рейтинги е следствие на променена методология и отразява връзката между дългосрочните и краткосрочни кредитни рейтинги. Според новите критерии краткосрочният кредитен рейтинг се предопределя директно и само от дългосрочният кредитен рейтинг. Като резултат повишението не отразява подобряване на оценката ни за краткосрочната кредитоспособност на България" се казва в изявлението на Standard&Poor's.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
7 коментара
Естествено че трябва да бъдат повишени кредитните рейтинги на България.
Старани и банки с почти идеални рейтинги през няколко дена искат да ги спасява Европейската банка.
Двойният аршин взе много да боде в очите.
Тези лешояди просто трябва да ги забранят и всичко ще се оправи.
Хехе , не устояхте на изкушението за малко пропаганда! В Дневник заглавието е съвсем друго :):):)
п.п. И важното е , че рейтинга ни е един от най-високите в ЕС и по новата методология , защото тя е променена за всички , не само за България.
[quote#3:"Karla Hanneman Alien"]рейтинга ни е един от най-високите в ЕС[/quote]
/ratings-list/en/us/?sectorName=Governments&su bSectorCode=39&subSectorName=Sovereigns
Да, една степен над "боклук" - в статията се казва.
Сравнение с други държави:
http://www.standardandpoors.com/ratings/sovereigns
Рейтинговите агенции тотално се провалиха и продължават да се провалят. Например защо наскоро корегираха оценката на Германия, а забравиха сума ти други държави - например Англия, която е много по-зле?! Има и два методологически проблема. Първият е типичен конфликт на интереси. Защото правят оценката, като за това им се заплаща от оценявания! Не се знае и какви са интересите на акционерите на агенциите, част от които са мощни финансови структури. Второ - практически оценката е на базата на екстраполация на факти от миналото и настоящето, които се сочат като проекция в бъдещето. В спокойно време такава методика върши работа, в период на икономически бури и финансови кризи е абсолютно негодна. Или ще си послужа с максимата на английския политик от миналото: Гладстон "кризата е сбор от известни обстоятелства, които с появата на едно ново обстоятелство се превръщат в неизвестна величина". Е, това никоя рейтингова агенция не може да хване.
Тия рейтингови агенции нещо се компрометираха ...
Как вдигна бе
Нашият рейтинг рябва дак лони към минус 1 защото с тази нестабилност в цените и с тази управленска откровенно политика по увеличаване доходите на Административните мишки в нормалните държави в криза такава каквато е нащата сега рейтинг = -1
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.