Търговският излишък на еврозоната продължава да расте
България е сред малкото страни, чийто търговски баланс се влошава, сочат данните на Евростат


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Търговският излишък на страните от еврозоната е продължил тенденцията на нарастване през юни и е достигнал 14.9 млрд. евро в сравнение със 7.1 млрд. през май, показват предварителните данни на Евростат. За сравнение през май 2011 г. валутният съюз е имал търговски дефицит от 0.9 млрд. евро, а през юни 2011 г. - минимален излишък от 0.2 млрд.
През юни тази година Европейският съюз (ЕС) като цяло също е постигнал излишък от 0.4 млрд. евро след дефицита от 3.8 млрд. през май. Според сезонно изгладените данни износът на еврозоната е нараснал с 2.4% на месечна база, а в ЕС увеличението е 2.1%. От своя страна вносът в еврозоната остава непроменен, а в целия съюз е нараснал с 0.9%.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
5 коментара
Сезонно неизгладените данни показват, че България е сред малкото страни, чиито търговски баланс се влошава – дефицитът е достигнал 2.1 млрд. евро, което е почти двойно в сравнение с 1.1 млрд. през януари-май 2011 г.
.....
пиши бе Дянков, пиши в Капитал.
обещай розово бъдеще.
...пъзльо.
Финланският външен министър се изказва точно навреме май!
Ами при един милиард ват пика слънчеви колектори за ток поставени за два три месеца, които се оценяват на левче ват пика колко да е дефицитът бе хора. Ползата от цялата история е че другата година вместо да плащаме за тон въглероден двуокис ще плащаме по-малко за добавка зелена енергия.
Като цяло наистина може би е добре да изравним баланса, защото този който взима повече отколкото получава може би е скъперник, а този който дава повече отколкото взима може би е глупак.
Реално обаче търговския дефицит не е най-добрия критерий, защото наистина много петрол сме внесли, но реално голяма част от петролните продукти са купени от граждани на други страни - примери с други продукти много.
Не съм никакъв икономист, но според мен най-добрия критерий е взел Кольо, дал Кольо и колко пари са останали в касичката.
Китайчетата си гризат ноктите от ярост, не им стига че имат влакова композиция с обезценяващо се евро ами и европейците взеха и да изнасят .
Да е?#!а и кризата и да е?#а пак ги набута - те толкова се стараха пък то какво се получи !
Още един показател/ найстина не най-важния/ за разпад на ЕЗ от-там и на ЕС.Германците до кога ли ще търпят политиците си.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.