Без еврофондовете растежът за 2011 г. е щял да бъде три пъти по-малък
Близо 56 000 работни места се дължат на проектите, финансирани от Брюксел


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Без еврофондовете България е щяла да постигне три пъти по-малък икономически растеж за миналата година, а размерът на безработицата би бил 13.5%, вместо отчетените от Евростат 11.8% към края на декември.
Това показват изчисления на правителството, което е въвело и вече прилага система за оценка на ползите от оперативните програми на Европейския съюз и проектите финансирани от тях. Системата се нарича СИБИЛА (SIBILA - Simulation of Bulgaria's Investment in Long-term Advanse) и беше представена от министър Томислав Дончев и макроикономиста Ралица Ганева, която е работила по създаването й.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
9 коментара
то пък един растеж...
А как допринесоха за работните места и покупателната способност? Или от това СИБИЛА не се интересува?
Или не е оторизирана да разкрие?
Въпрос към "тройната": а защо СИБИЛА-та не заработи още в началото на този период? М?
"Крайно време е всички по веригата да спрат да мислят за парите, които се отпускат по един проект, а за ползите, които той носи на икономиката"
На думи - добре. На дела - не виждам чиновник с такова мислене, като се почне от чистачката в министерството и се стигне до Върховния Лидер. Ако чиновниците и "бизнесмените" мислеха така, България нямаше да е на това дередже.
Но идат избори, сега е времето да се говори оптимистично.
Ма не ми плякайте минуси щото ще означава, че се подавате на, на, на... най-тежката артилерия в пропагандната машина на ГЕРБ се поддавате.
Айде ми кажете в колко от над 5-те хиляди населените места на страната има подобрение и колко хора се възползват от подобрението.
После ми кажете дали сред основните акционери на "усетилите подобрението" в крайна сметка не са офшорки или бъдещи млади пенсионери със завидни успехи в развития български капитализъм.
И дали новосъздадените работни места не са заети от "освободени" преди малко работници от друго предприятие на същия успешен бъдещ млад пенсионер.
И колко намаля изходящата миграция от населените места заради тези чутовни успехи. Прочее в тази връзка господин Дончев ще ви даде данни от първа ръка за демографията в Габровско пък и за ВеликоТърновско. (става дума, ако си спомняте къде кметуваше и беше признат сред най-успешните кметове на България)
Айде стига вече сте се ловили на манипулации - ток, бензин, дърва, кюмюр и газ не плащате ли? Храна не ядете ли? "Маркови" напитки не "опитвате" ли? Айшшш...
"Томислав Дончев уточни, че България най-вероятно няма да усвои целия бюджет, който й е предоставен, но отказа да прогнозира каква ще е усвоената част с обяснението, че така ще създаде спокойствие и отпускане сред чиновниците, които отговарят за еврофондовете."
Въх, милите, да не вземе да има се развали рахатя...
Дончев, стига с глупостите, кажи си колко няма да усвоим според СИБИЛА и къде се намираме в сравнение с останалите нови членки.
Ако правилно съм разбрал министъра, ако не бяха фондовете, в България щяхме да имаме доста висока безработица и никакъв ръст. Супер, много се радвам, че има ефект от фондовете, къде съмнителен, къде доста спорен, но обобщеният резултат според тях го има. А сега да попитам, какво направи държавата тогава, с какво българското правителство помогна на българският народ, защото сега разбираме как европейците ни помагат. Много ще се радвам ако се направи един такъв проект и за инвестициите и разходите от страна на нашето правителство.
До коментар [#6] от "ivanko77":
За нашите правителства резултата е повече от ясен - той е с знак минус
До коментар [#6] от "ivanko77":
Браво!
Най-важният въпрос за деня.
Браво!!!
Абе, пичове, нещо не ми се връзва в статията:
1) Имало сключени договори за 7.1 милиАРДА, от които само 1.8 милиАРДА били разплатени, щото ...
2) Европейската комисия се застраховала и затова плащала след приключване на проектите.
В моите уши (очи, все тая) това означава, че бизнеса сам си плаща проектите, после чака я камилата, я камиларя да се разплатят. А докато това се случи, си седи без оперативни пари или цъка лихвички по кредитче, които са недопустим разход за възстановяване...Във вашия телевизор как изглежда това? Ммм?
(между другото по ОП "Регионално развитие", където бенефициентчета не са бизнес-фирмички, а общинки, други администрацийки и НПО-та, председателствани от "незнайно кой" до 3 месеца си получават плащанията)...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.