Фалитите в зеления сектор ще ударят и по банките
Задава се порой от съдебни дела срещу решението на енергийния регулатор за новата "такса за достъп"


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Стабилността на банковата система в България е поставена пред заплаха заради очакваните фалити в сектора на възобновяемата енергия. За това предупредиха от браншовите асоциации в сектора на зелената енергия у нас. Причината е решението на Държавна комисия за енергийно и водно регулиране, с което се въведе цена за достъп, която трябва да се плаща за всеки произведен мегават час зелена енергия. По този начин производителите на възобновяема енергия ще трябва да плащат между 1% и 40% от прихода си на трите електроразпределителни дружества и Системния оператор. По изчисления на експерти става въпрос за 220 млн. лв. годишно.
Най-засегнати в случая са проектите за фотоволтачина енергия, присъединени в първата половина на 2012 г. Те трябва да плащат цена за достъп, която е 40% от преференциалната тарифа. Именно в този период обаче бяха инсталирани и най-много слънчеви паркове, които по неофициална информация (тъй като официална липсва) достигнаха 600 мегавата. Според представители на браншовите организации става въпрос за активи от над 2 млрд. евро, като над 500 млн. лв. от тях са финансирани от български банки.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
47 коментара
Капитал недйте така,когато бяха гласувани цените за тока от ВЕИ-тата и особено фантастичната цена от 800 лева за мегават не пишехте статии против,дали това има нещо общо интересите на собственика ви Иво Прокопиев в бизнеса с фотоволтаици и соларни паркове.Защо не ни кажете как стои въпроса с ВЕИ-тата в Германия и дали и там няма оплаквания по въпроса.
До коментар [#1] от "moloko_":
В Германия няма. Даже напротив - оплакват се, че преминават към ВЕИ прекалено бавно...
Просто няма начин това да не се случи!
"3 19 сеп 2012, 13:58, 198 прочитания
ВЕИ асоциации: Фалитите в зеления сектор ще ударят и по банките"
-----------------------
По г-жа Ц.Бориславова??!
До коментар [#2] от "Distributed":
АЗ се оплаквам в Германия, приятелю .. и пиша по форуми .. и други като мене .. отваряй-чети ....
А който се оплаква ,че минава към ВЕИ прекалено бавно .. си знае .. малоумен свят пълно ...
Да правиш бизнес в сектор, който се контролира от държавата е безумие. И понеже в България всеки сектор от икономиката се контролира от държава следователно е безумие да се прави бизнес в страната.
Който е пробвал го знае.
До коментар [#6] от "dreamer":
Вчера най-после държавата се сети и за гражданите си и плахо перна през крадливите ръчички веи-спекулантите , надявам се до края на годината още веднъж да ги перне, но по-болезнено и по безпощадно, като в Чехия и Испания....
До коментар [#5] от "aisaider":
city-prices-rise-as-utilities-increase-their-profi t-margin-from-1-1-to-8-2/
ТОГАВА ето това ще ви е интерересно:
http://cleantechnica.com/2012/09/03/german-electri
Цената на тока на борсата спада, заради ВЕИ, но това не се отразява на сметките на потребителите, защото някой прибира огромна печалба. Чети там, пише си :) и кажи на другите като теб
До коментар [#8] от "Distributed":
Цената на тока в България не зависи от производителите а от държавния регулатор, затова цената не пада, щото държавния регулатор работи за друг но не и за гражданите, бъди сигурен в това!
За какво апелират от ВЕИ асоциациите. Нали таксата била незаконна и щяла да падне в съда, ерго, няма да се случи. Какво толкова е станало.
Ако обаче стане факт (което и ще стане) горките пропищяха света и дори се опитват да плашат със срив на банките. Няяяма страшно, толкова набълбукани банки с ВЕИ както с недвижими имоти няма. А все пак те оцеляха. И как ще се сринат банките от 20 мизерни проекта като повечето банки са част от големи групи. Не ги мислете банките.
Плачат яко защото намериха вратичка в закона чрез която да ги опоскат. Друг е въпроса че тези пари няма да доведат до спад в цената на тока. Не, ще потънат някъде, а догодина тока пак нагоре.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.