Европейските банки трябва да се освободят от активи за 2.8 трлн. долара
Сумата може да достигне 4.5 трлн. долара, ако политиците не вземат мерки срещу задълбочаване на дълговата криза


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Бавният напредък на еврозоната в борбата с дълговата криза означава, че банките в региона ще трябва да се освободят от активи за 2.8 трлн. долара през следващите две години, за да намалят рисковите си експозиции. Това предупреждава Международният валутен фонд (МВФ) в последния си преглед на стабилността на световната финансова система, публикуван в сряда. Сумата е с 200 млрд. долара по-висока от прогнозираното преди 6 месеца, отбелязва Reuters.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
10 коментара
Някой може ли да ми обясни какво точно значи "да се освободят от активи за 2.8 трлн. долара"?
Означава намаяване на дадените заеми ... но по-добре ще обяснят централните банкери, които надуха спекулативно кредитния балон и в България.
Стати Статев, Калин Христов, Мариела Ненова, Андрей Василев, Росен Розенов, Григор Стоевски, Кристина Карагьозова, Цветан Цалински ... Всички бяха, и са с контрол на съзнаниети с импланти и мрежа на мобилен оператор и се опитаха да ме накиснат с решенията им да подкрепят картелът на регистрираните около Австрия Банки (Уникредито, ДСК, Райфайзен). Дадоха кредити на ниски лихви, хората инвестираха в бизнес, фондова борса, жилища да надуят балони. И така един ден изчезнаха 20 млрд на фондовата борса, 10 млрд лоши кредити и спад на цени на жилища отделно. Лихвите се вдигнаха...
Някои от тях са учили при Сорос (заедно с мен, но за разлика от тях аз отказах да участвам в този заговор), но в крайна сметка е сигурно, че са замесени и ЕК, ЕЦБ, СБ, МВФ...
До коментар [#1] от "Distributed":
По-добре да не знаеш, какво значи това, защото после дълго време няма да можеш за заспиваш спокойно и ще се събуждаш посред нощ целия облян в студена пот....
[quote#1:"Distributed"]Някой може ли да ми обясни какво точно значи "да се освободят от активи за 2.8 трлн. долара"?[/quote]
нищо не означава ;)
споко
страшен е страхът от неизвестното
когато имаш машина за пари (печатница) - просто попълваш липсващата цифра и
пиеш 10 летным " Шагающий Ваня" с черныйм этикетом
[quote#1:"Distributed"]Някой може ли да ми обясни какво точно значи "да се освободят от активи за 2.8 трлн. долара"? [/quote]
Чети тук (по-детайлно обяснение не съм виждал в нета):
http://bit.ly/sqsHqW
То и отначало да я почнеш темата ще научиш мн. неща.
[quote#4:"Саше Матросовски"]нищо не означава[/quote]
Напротив, означава и то много, но само за тия които знаят какво се крие зад това.
Изобщо Европа върви към повторение на краха през 1929 г. http://venziko.blog.bg/biznes/2012/10/10/svetovnat a-ikonomicheska-kriza-prez-1929-g.1008038
Няма праи ли .... Или няма кой да управлява качествено активите ...
До коментар [#1] от "Distributed":
Накратко и обяснено от лаик, означава, че банките са дали навремето кредити, които не се погасяват отдавна, а сега им се налага да се "освободят" от тях, за да се прочистят и отпушат за ново кредитиране. В момента им се налага да поддържат високи провизии, с които да гарантират въпросните лоши кредити. Продавайки ги на агенции по събирания на вземанията и отписвайки ги от активите си, банката признава счетоводно иначе вече реализираната загуба и може един вид да започне от начало.
В голямата си част предполагам става дума за корпоративни кредити на фалирали предприятия (предимно дългосрочни, също обортни), но също така и потребителски кредити (кредитни карти), облигации (държавни и корпоративни), а също и ипотечни кредити.
Да се освободят банките от активи на някаква стойност ( напр. 2.8 трилиона долара) всъщност означава да се опитат да продадат притежавани активи на тази стойност (поне на книга в балансите им) срещу които в банката да влязат свежи пари. Тук обаче не се казва по-важното - за какви категории активи става въпрос. Защото ако са бързо ликвидни проблем едва ли има, но явно не става въпрос за такива, защото те едва ли биха били предмет на загриженост.
Тогава остава да се визират по-нисколиквидни или такива, които са "под водата", т.е. водят се на една стойност в баланса на банката, но реалната им стойност,( на която могат да бъдат продадени ) е по-ниска, а в някои случаи много по-ниска - да речем 80 цента на всеки 1 долар от балансовия актив.
Например ако банката е дала заем на семейство да си купи къща за $ 200,000 (или евро) срещу ипотека на имота и до момента са изплатени да речем 10-20,000 долара от заема, а цената на имота в моента е 80-90,000, то при спиране на изплащане на имота банката ще изгуби 180-190,000 долара, от които ще възстанови едва 80-90,000. (Като не броим други разходи - за адвокати, търгове, пр...- така е поне при американските банки).
С други думи да се освободят банките с 2.8 трилиона долара означава на практика да "изтеглят" от пазарите подобна сума (всъщност на практика тя ще е по-малко според посочения пример) и да внесат парите в касите си, а разликата до $2.8 трилиона ДА ОТПИШАТ КАТО ЗАГУБИ! Което на теория трябва да "натисне" цените, но и да се отрази негативно на бизнеза и растежа в този период.
Сега, въпреки неистовите им усилия да се освободят колкото се може по-скоро от проблематичните си активи банките все още "висят" с такива, които не отписват изцяло, за да не инкасират ударно огромни загуби, което обаче изкривява цялата финансова среда (система), защото те хем разполагат с големи средства на хартия, хем на практика положението е по-различно. А като вземем предвид, че ситуацията е доста динамична, т.е. непрекъснато се променя, и то далеч не към по-добро (независимо от уверенията на банкери и политици, които представят желаното за дадено) и невероятно ниското доверие на хората и бизнесите в банките, то картинката никак не е розова.
С други думи това е едно - поредното - признание, че въпреки всички стрес-тестове и добри новини за стабилност и печалби на банките... те все още имат много големи проблеми със преструктурирането на активите си и с лошите кредити...При това положение ако се получи нов по-голям срив на финансовите пазари явно ще хвърчат глави на политици (защото те ще бъдат принудени отново да обявяват спешни спасителни мерки и пакети на гърба на данъкоплатците), които мерки пък са изключително непопулярни сред и без това изнервените от кризата, която банките провокираха, хора..
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.