За първи път през годината вносът в България спада
Понижението към края на септември е 4.4%


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
За първи път тази година общият размер на вноса в България спада на годишна база, като понижението е с 4.4%. Това съобщи Националният статистически институт, който публикува данните за външната търговия към края на септември.
Понижението на вноса е сигнал за внимание дали в икономиката отново не настъпват промени, защото може да означава спад на потребителското търсене и начало на нова рецесия. Възможно е обаче намалението да е заради много високия внос през август. Това ще означава, че търговците са зареждали със стоки през активния ваканционен месец и затова през септември вносът е бил по-малък. В подкрепа на това допускане е и фактът, че през август вносът отбеляза най-голямото си годишно увеличение - с 27%.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
28 коментара
Не намалява вноса, а се увеличава контрабандата. Едно и също количество стоки влизат в България, но вече по-голяма част не се обмитява официално. Идат избори и трябват пари, много пари за купуване на електорат.
Въпроса е дали се е увеличил износа.
До коментар [#2] от "dragozow":
Всички пренебрегват вътрешния пазар, защо?
"Изцяло ново поле за развитие на износа е китайската икономика, като продажбите на българска продукция там са стигнали 913 млн. лв. за деветмесечието, което пък е увеличение от 123% на годишна база. Почти четирикратно – до 182 млн. лв., расте износът за Обединените арабски емирства, а към Израел увеличението е със 119% до 141 млн. лв."
На мен ми изглежда като много добра тенденция.
До коментар [#4] от "bz":
Специално за Китай сега не знаем дали увеличението не е заради "износа" на тяхната пшеница от Северозападналово, или пък "износа" на техните колички от автозавода в Ловешко.
За ОАЕ и Израел може и да сме изнесли зърно, ако Русия и Украйна не са могли.
Наратко: може пък и да не се окаже толкова добра тенденцията. Дяволът бил в детайлите. Дето все се спестяват.
Промяната в данните на НСИ е в рамките на няколко десетки ТИР-а с контрабанда. Има ли смисъл да си обясняваме?
[quote#5:"йотата"]Специалн о за Китай сега не знаем дали увеличението не е заради "износа" на тяхната пшеница от Северозападналово, или пък "износа" на техните колички от автозавода в Ловешко.
За ОАЕ и Израел може и да сме изнесли зърно, ако Русия и Украйна не са могли. [/quote]
Какво значение има какво точно изнасяме ?
Парите които влизат са си пари независимо какво Ви се струва на Вас.
Като няма износ защо не изнасяме, като има защо се изнасяло това или онова (като се фантазира естествено какво точно).
Смучете си от пръстите вече за какво да плюете.
Което си е добра новина само по себе си.
До коментар [#7] от "bz":
Разбира се че има значение какво изнасяме. Ако изнасяме стоки с голяма добавена стойност ( технологично обурдване, софтуер и т.н. ) означава че като цяло доходите на народонаселението се повишават, обратното седят на предишно ниво или дори спадат. Иначе като цяло новината си е хубава.
[quote#8:"tsyrvulan"]Ако изнасяме стоки с голяма добавена стойност ( технологично обурдване, софтуер и т.н. )[/quote]
И аз мислех за утре да пусна един завод за процесори Intel но няма да се напъвам ще го оставя за понеделник ...
Изобщо не се усещате колко сте далеч от реалността.
Но понеже сте големи инвеститори и последните 70 години все стоки с висока добавена стойност сте произвеждали в България затова сега Ви се струва губене на време да изнасяме други неща ;)
До коментар [#7] от "bz":
Ами цените на всички горива растат главоломно.
Ако не изнасяме все по-скъпи неща (казано по модерному с висока добавена стойност на парченце продукт) целокупният баланс между вноса и износа ще е все по-негативен, а популацията все по-бедна.
Спорът тук не е дали е хубаво или не, че изнасяме повече, а дали в резултат на износа процентът на работещите бедни в страната не се увеличава. А той СЕ увеличава щото изнасяме суровини и/или печалби.
Поради което пък закриваме цели райони и принуждаваме лекарите да напуснат. (като няма добавена стойност, не остава И за МВР И за Здравната система)
ХАУ.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.