Сделката за европейския бюджет зависи от големите икономии
Германия и Великобритания едва ли ще отстъпят от позициите си за съкращаване на разходите с поне 100 млрд. евро


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Лидерите на Европейския съюз (ЕС) трябва да се договорят за първото в историята орязване на дългосрочните разходи, ако искат да постигнат консенсус на срещата в Брюксел, започваща в четвъртък, пише Reuters. На фона на изказванията на различните страни изглежда въпросът за икономиите ще измести всички останали проблеми, стоящи пред съюза.
Германският канцлер Ангела Меркел омаловажи шансовете за постигане на споразумение тази седмица, въпреки че много висши официални лица от ЕС предупреждават, че провалът на преговорите може да доведе до ново засилване на кризата и провал на усилията за стабилизиране на еврозоната. Според много от длъжностните лица, занимаващи се с подготовката на срещата, значителните съкращения на разходите за периода 2014-2020 в сравнение със сегашния програмен период е единствената надеждна основа за постигане на споразумение.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
4 коментара
Намалението за 2014-2020 е спрямо 2007-2013. Ако ако сметнем обаче натрупаната инфлация за периода, намалението ще е още по-голямо.
Орел и рак и щука. Докога?
инвестиционните разходи по програмите би могло минимално да се оптимизират, но акцентът трябва да е в реформи на евроинституциите, където да се намалят оперативните разходи, заплати и поемането на режийни от бюджета.
Винаги ми е било чудно защо трябва да се субсидира селсккото стопанство, а и защо изобщо трябва да има субсидии. В резултат на това европейските селскостопански продукти са и скъпи и субсидирани. Е някои фермери имат трактори управлявани от космоса, но това го плащаме ние.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.