България ще излиза 10 години от кризата
Повишаване на конкурентноспособността може да ускори възстановяването


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Българските домакинства ще усетят излизането от кризата едва след 2020 г., според публикуваната в петък прогноза на британската анализаторска компания Capital Economics.
"Заради липсата на конкурентоспособност на българската икономика растежът й ще остане изключително слаб в следващите години. Когато производството в България се върне към нивата си отпреди кризата, икономиката може да е изгубила почти десетилетие на растеж", твърдят експертите Нийл Шиъринг и Лиза Ермоленко.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
31 коментара
"По-бърз растеж може да се постигне само с повишаване на вътрешната конкурентоспособност на икономиката, смятат анализаторите, като допълват, че един от вариантите това да се случи при условията на фиксиран валутен курс е, ако се намалят заплатите и цените в страната. Като аргумент те посочват, че БВП е с 5% под нивото си от пика през 2008 г. и ще се върне на това равнище чак през 2015 г. Авторите допълват, че дори при замразени заплати в публичния сектор цените спрямо 2008 г. са се повишили с 15%.
"
По-ниски цени няма как да дойдат вътрешно. Просто огромна част от нещата са ни внос, а и вече няма накъде да се правят подобия на храни- което може да стане със соя и оцветители, е станало. Заплатите пак би било лудост да се понижат, защото ще се предизвикат бунтове най-малкото. И в момента доходите ни са ниски и няма кой да убеди населението, че трябва да мине през мизерия и да работи като китайците за канче ориз на ден.
"Ако намали бюрокрацията и корупцията, България ще може да разчита на приток от чуждестранни инвестиции, които да ускорят икономическия растеж до 3-4% през всяка от следващите десет години."
Тук са прави, но това никак не се нрави на тези с достъп до властта. Чиновници с по 1000-2000лв заплати се ширят като милионери и публично не се свенят да показват разходи за десетки хиляди месечно. По улиците е пълно с коли за няколкостотин хиляди или милион евро, а обикновено зад волана са отрочета на политици и чиновници или хора, които работят по държавни поръчки. Как тия хора мирно да бъдат накарани да се откажат от кокала, ако за няколко години съдия може да построи хотел за примерно 100 милиона лева(Двама прокурори бяха спрягани заради петзвездните си хотели във Велинград, а за заменките и т.н. знаем всички и за това какво се строи на тия земи.)?
Като цяло изводът, че близките 10г няма излизане, даже е прекалено оптимистичен. С днешното си мислене, в което толерираме корупцията, няма шанс да я преборим, а ниски доходи трудно ще приемем също, защото всичко ни натиска и масово хората работят за 300-400лв със сметка за ток или парно 200-300лв зимата и тогава за храна. Всеки чака чудо и, докато не осъзнаем, че чудо би било да си търсим правата и да наказваме крадците, нищо няма да стане. Най-много да убием и последния бизнес, като се радваме на тъпкането на "ония изедници" капиталистите от държавата, не че тя не тъпче само дребния и среден бизнес, а толерира олигарсите. Типична бананова република, ама и без бананови дървета, та да има нещо безплатно за засищане на глада.
И какво говорят тия англичани за корупция и лоша среда за работа? Да питат Дянков за средата- винаги невероятна и пример за стабилност, към който трябва да вървят всички, и Цветанов за корупцията- изкоренена и забравена.
"Заради липсата на конкурентоспособност на българската икономика растежът й ще остане изключително слаб в следващите години"
Конкурентоспособност липсва поради липса на конкурентна(пазарна) среда!? Пазарната среда я създава власта!? И какво правим!?
И след 110 ще сме си пак тез л...Единственото спасение е да се изнесем от тук,което вече е в ход,де.За последните 22 месеца сме се стопили с 350к,от тях половината са предали Богу дух,но са се родили 100к,значи 250-300к са "дим да ги няма" благодарение на 3-ната коалиция ,разбира се :) Иначе казано един Бургас е изчезнал от картата
"ако се намалят заплатите и цените в страната."
И как предлагат да стане това ?!?
Ще накараме хората от 500-700 лв заплати да минат на 300-500 при положение че сметките им са 2 пъти по-големи ?
Тези "експерти" не са ходили дори и 1 ден сред хората но иначе ръсят акъл.
"британската анализаторска компания Capital Economics"
Докога ще вирее чуждопоклонничеството в България?
Някакви англичани казали/писали нещо за България и това да става повод за статия/анализ? Заслужава ли си?
С какво толкова са се доказали тези двама - Шиъринг и Еромоленко за да се обръща внимание на драсканиците им?
Ще ми е интересно когато българска анализаторска компания направи пргоноза за иконономическите перспективи на обединеното кралство и това да стане тема във "Файненшъл Таймс".
На читателите бих посъветвал да не обръщат много внимание на това кой какво писал някъде за българската икономика, а просто да се трудят с достойнство - за личен просперитет и за народен.
А на въпросните Шиъринг и Еромоленко - да пият по едно и да си налягат парцалите за заплатката.
До коментар [#6] от "zumz":Отгоре на всичко те не са наши доброжелатели , а злостни сеирджии. Ако искат да правят точни анализи , да дойдат тук да поживеят с една средна заплата или още по-добре - пенсия , па да правят анализи.
[quote#7:"ahasver"]Отгоре на всичко те не са наши доброжелатели , а злостни сеирджии. Ако искат да правят точни анализи , да дойдат тук да поживеят с една средна заплата или още по-добре - пенсия , па да правят анализи. [/quote]
Вижте и ти, и zumm. Британците в случая са много прави. Доходите ни спрямо производството правят българската стока неконкурентна, вече никой не казва, че с тия доходи нямаме шанс да живеем, което си е огромна грешка, но пък и ние не мислим негрите в Сомалия с колко пари живеят, нали. Ако български продукт се произведе с качеството на Нивея от българска компания, цената му ще е двойна на тази на концерна и заради цената на материалите, която е различна покрай обема продукция. В същото време корупцията сами си я търпим и всичките й негативи- никой голям не идва да направи свой завод тук и да дръпне икономиката, а дребния бизнес го убиваме с постоянен рекет и нови и нови регулации. Само за едно не казват европейците- ЕС ни убива и той. Първо с него идват много спъващи българския бизнес регулации- лицензите може да са ок за западняк, но наш човек трудно изкарва десетките хиляди за тях, а при субсидираните неща като селскостопанската продукция виждаме ефекта- ЕС стока влиза и пълни суперите, а нашата с в пъти по-ниска или никаква субсидия просто никой не ще да я произвежда. Нямаме производство, няма никой луд да инвестира, местните са убивани от нашите си чиновници и евтин внос. С тоя начин на работа определено доходите ни ще падат или ще ги яде инфлацията, а износ никога няма да имаме, че и за родния пазар просто западната стока ще е толкова евтина, че да измества всичко родно.
Та англичаните дават два от проблемите, изпускат проблема от неравенството ни с ЕС, заради което ставаме пазар за внос, но не можем грам да изнасяме(Да, сигурно при 100лв заплата ще можем да изнесем на ниска цена, но защо просто да не бутнем акциз на горивата или да нямаме мито за полските картофи? Защо да нямаме полската субсидия за картофопроизводителите и нашият картоф да е и той изгодно да бъде продаван на едро на 5-10ст на килограм? Защо да искаме лицензиране с цени 5-10000лв за квартално кръчме, ако може да плати примерно 100лв, а после държавата да си избие от данъци?), и което убива бизнеса ни наред с корупцията- ако някой успее да издрапа въпреки регулациите, нашите чиновници ще го изядат за подкупи и ще му съсипят бизнеса. Съответно виреят само далавераджии, които ограбват бюджета.
Каквото и да говорим, просто самите ние гражданите трябва да си променим начина на мислене. Без смяна на системата само ще боксуваме и ще плюем Костов, Цар, Тройна, после Бойко. В крайна сметка дали ще се усетим, че от началото на прехода насам всички обират държавата и просто си избираме следващ на хранилката, като досега е нямало власт да не краде? За да е хроничен проблем, трябва да е криво нещо в нацията ни. Май просто не сме осъзнали, че властимащ може да бъде гонен и наказван, народът може да иска наказания, а не да чака ония горе да се гонят сами, че цветът на бюлетината не е важен, а е важно това какво се върши. Ние сме единствените, които при корупционен скандал оставят човека недокоснат и нямаме една оставка на хванат в корупционна схема вече 23 години. За нещо като дюните дали западен министър би останал на поста си? А тук подобни скандали са постоянни и минават за два дни с обяснение, че премиерът шамаросвал зет си или подписът за продажба на общински имот бил фалшив(разбира се, без отмяна на продажбите и съд за документна измама и кражба на общински имоти).
До коментар [#5] от "bz":
Отдавна не съм смятал, че си прав, но въпросът е кой е виновен за ситуацията и как могат да се оправят нещата.
И не ми хвали ГЕРБ, моля. Дай нещо по-умно.
За да не се повтарям, директно копирам коментара си от др. тема в Капитал:
[quote#74:"Цецо Кумецо и др. Цецо"]Сега да почнем да работим яко. Съдебната система да работи перфектно, политиците да мислят за народа си а не за себе си, всички да се хванат да работят яко според уменията и силите. Да се спре корупцията и кражбите до поносимо европейско ниво:
БЪЛГАРИЯ ЩЕ СЕ ОПРАВИ НАЙ-РАНО СЛЕД 10 (ДЕСЕТ) ГОДИНИ!
А какво е положението? Не работеща съдебна система, огромен процент корупция и кражби, никой не работи а само се оплаква. И най важното следват избори на които ние ще изберем какво? Ще изберем същите "боклуци" само, че в малко по-различни пропорции. Няма да се учудя ако герб и бсп управляват след изборите! [/quote]
Така, че оптимистичната сметка е следната 4 загубени години + 10 които споменах по-горе + поне 6 години преходни и резултата (оптимистичния) е: БЪЛГАРИЯ ЩЕ СЕ ОПРАВИ ПРЕЗ 2023 г.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.