През миналата година Китай е изпреварил САЩ по стойност на външната търговия, поставяйки крайъгълен камък по пътя на азиатската стана към световно икономическо лидерство, съобщава Bloomberg. Вносът и износът на най-голямата икономика в света САЩ са възлизали на общо 3.82 трлн. долара през 2012 г., докато данните от Китай показват обем от 3.87 трлн. долара. Пекин е постигнал търговски излишък в размер на 231.1 млрд. долара за миналата година, Съединените щати отчитат дефицит от 727.9 млрд. долара.
Нарастващо значение
"Издигането на Китай като най-голяма търговска нация й осигурява все по-голямо влияние и заплашва да разбие традиционните търговски блокове. Пекин е на път да се превърне в основен външнотърговски партньор за страни като Германия, която в края на десетилетието ще изнася двойно повече за Китай, отколкото за съседна Франция", отбелязва анализаторът от Goldman Sachs Джим О'Нийл, който въведе термина БРИК, за да опише нарастващата мощ на четирите основни развиващи се икономики – Бразилия, Русия, Индия и Китай. "За все повече държави, дори и в Европа, Китай се превръща в най-важния партньор за двустранна търговия", отбелязва той.
Все пак икономиката на САЩ остава двойно по-голяма от китайската, като през 2011 г. БВП на САЩ е възлизал на 15 трлн. долара, а на Китай – 7.3 трлн. долара, показват данните на Световната банка. Китай стана най-големият износител още пред 2009 г, но САЩ остана най-големият вносител. Това не се е променило и през миналата година, когато вносът в САЩ е достигнал 2.28 трлн. долара, а в Китай – 1.82 трлн.
Ролята на Китай
Макар Китай да е най-големият потребител на енергия, най-големият пазар за автомобили и да има най-големите валутни резерви в света, голяма част от търговския обмен на страната включва внос на суровини и части за сглобяване на крайни продукти за реекспорт, както и други дейности, осигуряващи умерена или ниска добавена стойност, отбелязва Booomberg. Анализаторите отбелязват, че нарастващият дисбаланс в двустранната търговия между САЩ и Китай все повече ще се превръща в източник на напрежение между двете страни, особено предвид честите обвинения на щатски политици, че Пекин изкуствено занижава стойността на валутата си. "По един или друг начин трябва да въвлечем Китай по-активно в световните организации въпреки собственото им нежелание. Да не се дава на Китай по-централна роля става все по-глупаво", отбелязва О'Нийл.
През миналата година Китай е изпреварил САЩ по стойност на външната търговия, поставяйки крайъгълен камък по пътя на азиатската стана към световно икономическо лидерство, съобщава Bloomberg. Вносът и износът на най-голямата икономика в света САЩ са възлизали на общо 3.82 трлн. долара през 2012 г., докато данните от Китай показват обем от 3.87 трлн. долара. Пекин е постигнал търговски излишък в размер на 231.1 млрд. долара за миналата година, Съединените щати отчитат дефицит от 727.9 млрд. долара.
11 коментара
По един или друг начин трябва да въвлечем Китай по-активно в световните организации въпреки собственото им нежелание. Да не се дава на Китай по-централна роля става все по-глупаво
Добре е да вденем това,което и Вашингтон е разбрал.
вносът в САЩ е достигнал 2.28 трлн. долара, а в Китай – 182 ТРЛН
След цял един век обръщане от колониалната хегемония, Запада вече отбелязва един маркер в превръщането си в само на една точка на картата. Следващия момент ще е когато икономиките от БРИК надскочат тези на САЩ и ЕС. Живот и здраве, може и да го видим това. Не знам само това дали ще е за добре или за зле. Дано дотогава човечеството поумнее, защото глобалните конфликти ще имат магнитут невиждан досега.
"Анализаторите отбелязват, че нарастващият дисбаланс в двустранната търговия между САЩ и Китай все повече ще се превръща в източник на напрежение между двете страни, особено предвид честите обвинения на щатски политици, че Пекин изкуствено занижава стойността на валутата си."
Смях в залата. 7-те измами в сила. За справка вижте измама №5
http://bulgaria-mmt.blogspot.com/p/blog-page.html
Е така ще е - с милиард и половина население (Китай) няма начин да не са най-големия консуматор в света, Индия - също. А стане ли по-платежоспособно населението на тия две държави, целия останал свят май ще работи за тях...
да си зададем въпроса кой контролира печатането на китайски пари? след като китайците копират всичко което се предлага на световния пазар от моливи до леки автомобили и никои не може да им забрани
проблема идва от разюзданата глобална търговия.
американците печатът пари, китайците и японците също.....
китай е най големият замърсител, най големият експлоататор на рабоници. и за какво им са тези трилиони да ги складират в бункери и да крадът технологии и да копират продукти.
като си предствя капитализма в УСА и англия колко е сбъркан, не ми се мисли китайският робовладелско комунистически капитализъм какъв е......
До коментар [#4] от "rmarkov":
Прочетох статията ти. Прав си да се смееш. - Това е като теорията за долара и дълга. "Какво представляват парите? - Дълг", и всички гледат странно.
Китайските балами работят по 100 човека на месец, за да може тлъст американец на социални помощи да си купи Епъл - АйПад, Уоумарт да му е пълен и то без нито един американец да си е мръднал пръста за тези стоки - в замяна на държавни облигации. Хитри са във Фед.
Нормално - докато китайските комунисти градят капитализъм, американските "демократи" втори мандат градят социализъм...
Пекин е на път да се превърне в основен външнотърговски партньор за страни като Германия, която в края на десетилетието ще изнася двойно повече за Китай, отколкото за съседна Франция.
===============
Неслучайно миналата година Меркел търча до Китай. Еврозона, Евросъюз, евросолидарност... бошлаф. Всеки повече или по-малко гледа да се спасява поединично. България също трябва да спре да робува на криворазбрания у нас евроцентризъм и да се обърне към източните държави и пазари.
Движението центъра на световната икономическа и оттам и политическа мощ за последните 300 години изпълни кръга от 360 градуса. Към 1700 г. Китай все още е най-голямата икономика в света. През следващите 150 години в такава се превърна британската, в интервала от 1870 до 1913 г. се издигнаха и Германия и САЩ като могъщи британски конкурети, от 1920 г. центърът на световното производство и икономическа мощ се измести в САЩ, а към 2013 г. се върнахме към ситуацията от 1700 г.
До коментар [#7] от "serganta":
Точно.
Само, че Фед не са хитри и това е най-смешното. Фед и американския Конгрес мислят, че те губят "търговската война" с Китай и президентът Обама иска да увеличи американският експорт за постигане на икономически растеж, и обвиняват Китай, че изкуствено манипулира юана и го правят по-слаб чрез покупки на долари на международните валутни пазари или както Уорън Мозлър го описва:
"Същото нещо и с Китай - те мислят, че печелят, защото поддържат магазините ни пълни с техните продукти неполучавайки нищо в замяна, ако оставим настрана банковия отчет от Федералния резерв. А нашите лидери се съгласяват и мислят, че ние губим. Това е лудост от внушителен мащаб."