Еврозоната ще спасява Кипър и може да разхлаби бюджетната дисциплина
Островната държава се съгласи на външен одит на банковата й система


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Финансовите министри на страните от еврозоната стигнаха до съгласие за спасителен план за Кипър, който трябва да бъде договорен до края на месеца. Това обаче ще стане само при определени условия, които средиземноморската държава се задължава да изпълни, предаде Reuters.
Освен това са обсъдили и бюджетните политики на страните от еврозоната. Като по общо мнение на икономическите наблюдатели те са отворили пътя към разхлабване на бюджетната дисциплина, пише Bloomberg.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
11 коментара
"лечението не действа и има голяма голяма вероятност то да е по-лошо от болестта". "Германия последователно отхвърли всяка политика, която може да осигури дългосрочно решение и изглежда, че германците ще направят всичко освен това, което е необходимо.", пише Стиглиц.
Стиглиц, след като е толкова голям философ, да се подготвя за разпад на Еврозоната, след спиране на бюджетните съкращения и надуване на новите кредитни балони. Какво иска от германците, да НЕ налагат своя модел, който за тях очевидно работи? Французи и италианци, вместо да хленчат и избират Оландовци и Берлусконита, могат да се замислят за реформи в образованието и преквалификация на работната сила, иначе нищо добро не ги чака.
ЕЦБ подготвя печатницата - да се готвят малките спестители , разорението им ще е бавно и болезнено.
А за тези които очакват панацея - такава няма открита.Германския модел при всичките му кусури даваше надежда че след няколко години Европа ще може да се върне на световната сцена като реален износител а не като консуматор - сега ни остава само да печатаме пари и да чакаме кога балона ще се спука - този път необратимо.
До коментар [#1] от "КЛЮЧАРЪ":
И за германците модела не работи. Ако помнеше повече от 5 секунди, може би щеше да знаеш как Германия беше наричана болния човек на ЕС и как излезе от нейната криза с бюджетни дефицити и заеми.
И не е изобщо случайно, че Германия ВСЕ ОЩЕ има повече заеми (като процент от БВП) от "лошата" Испания.
До коментар [#2] от "Цъкльо":
Хайде пак фантазиите за висока инфлация. :)
До коментар [#2] от "Цъкльо":
Не си прав. Печатането на пари води до инфлационен натиск и по-евтина валута, а точно тя би засилила износа на ЕС към другите страни. В Германия не са доволни от подобен подход тъй като това би смъкнало доходите им, а от тяхна гледна точка това не е необходимо тъй като те така или иначе задържаха техния растеж последните 10г.
Обаче повечето други държави вече се простират извън "чергата си" и за тях обезценяването на валутата и намаляване на доходите е необходимо.
Просто Юга и Севера в ЕС имат различни нужди в момента, а валутата е една и не може да обслужва и двете.
До коментар [#5] от "hellwitch":
И съм съгласен и не съм - далеч съм от идеята да спрем дозичките на наркомана отведнъж, защото може да умре и ще имаме труп с който няма да знаем как да се справим.Но не съм и съгласен да бъде поддържан "усмихнат' защото тогава ще изцеди и ресурса който имаме.Удачния вариант е да разредим дозите до степен да е в почти абстиненто състояние и когато свикне с това да му резнем наркотика и да го направим човек.
Само че политиците се уплашиха от абстинентните му викове и гърчове и са готови да продадат и семейното сребро за да му купят доза и той да е щастлив.А и се надяват парите от продажбата да са достатъчно за да изкарат някой и друг мандат а после някой друг ще бърше нарколайната.
Инфлация от 2-3 % е здравословна но ако е по висока е убиец, а за да стигне за нова доза няма как да е само 3% - от това ме е страх, че ще се подхлъзнат по популизма и вместо да държат курса нисък и инфлацията под контрол ще опапкат парите на дребните спестители в банките/какъвто за съжаление съм :) /
До коментар [#6] от "Цъкльо":
Твърде много се средоточаваш в парите, а те са нещо виртуално - средство за размяна. Това което носи истинската стойност са активите, технологиите и знанието.
В Китай например инфлацията не е толкова голяма проблем и стига и до над 5%. Въпроса е разширението на паричната маса да е контролирано и да носи търсения ефект. В САЩ например проблема им беше, че новата парична маса дефакто изтичаше зад граница и доведе до инвестиции и ръст в БРИК и диста по слабо в американската икономика.
Проблема идва, когато с разширяването на паричната маса(печатането) се стимулира нездравословно потребление и балони. Нпример при жилищното строителство - то нарастваше лавинообразно въпреки, че неизползваните жилишни площи растяха. И до ден днешен има доста полупразни завършени сгради.
Та зависи кой печата парите, на къде и как ги насочва.
До коментар [#3] от "|":
Разсмиваш ме...
Мой простовати приятелю, обяснявам ти като за първокласник, че за разлика от южняците, швабите проведоха сериозни икономически, трудови и образователни реформи преди 10-15 години (когато излезе прословутата статия в Иконъмист) и сега приемат емигранти от Испания, Италия и Гърция, където упорито вдигат стачки и демонстрации и отказват да плащат данъци.
Обяснявам ти също, че това, което има значение е не количеството на дълга, а вероятността за фалит и перспективите пред съответната икономика. От там произтича и моментната лихва по ДЦК. Доколкото знам по немските десет годишни в момента е около 1,5%, т.е. много добра. Но на теб очевидно това не ти говори нищо. Може би трябва да мислиш малко по-високо от нивото на провинциален бакшиш и да видиш по-голяма част от картината.
Няма нужда да се заяждаш, просто за да има какво да си казал. Не си струва усилията ;)
До коментар [#8] от "КЛЮЧАРЪ":
Факт е, че германците правеха дефицити и трупаха заеми когато бяха в криза. Нещо, което сега отказват на останалите.
Никой не спори, че трябва да се правят реформи. Но реформи не означава безмислено ограничаване на харчовете.
До коментар [#9] от "|":
[quote#9:"|"]Факт е, че германците правеха дефицити и трупаха заеми когато бяха в криза. Нещо, което сега отказват на останалите. [/quote]
Тъй ли, а кой финансира кредитите от ЕЦБ за Гърция, Ирландия и испанските банки, кой крепи евросубсидиите, кой е най-големият нетен вносител в ЕС? Казах ти, гледай малко по-напред.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.