Япония започва добив на "горящ лед"
Пробивът на страната добива на метан хидрат може да доведе до революция на енергийния пазар, но и до ускоряване на глобалното затопляне


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
В морските дълбини има достатъчно природен газ, който да осигури нуждите на човечеството от изкопаеми горива за векове наред, но тъй като тези залежи са заключени в ледени кристали, доскоро този потенциален източник на енергия беше без значение. През миналата седмица обаче японската държавна компания Japan Oil, Gas and Metals National Corporation (JOGMEC) обяви първото успешно извличане на газ от метан хидрат, известен като горящ лед. Това е първият съществен пробив след десетилетия, през които учените са се опитвали да намерят начини за комерсиален добив на този ресурс.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
17 коментара
Интересно. След няколко години ще гледаме Български "еколози" платени от Газпром да искат мораториум върху добива на "горящ лед" защото ще убие света и бизнеса на спонсорите.
Хайде на бас,че ако се заговори за внедряване на тази технология у нас,веднага ще излязат тези зелени,дето отвътре са червени и ще кажат,че така ще се отрови Черно море и ще се навреди на туризма.
"Природозащитниците изтъкват, че освобождаването или изгарянето на такова количество метан ще има крайно негативен ефект върху климата"
Аман от апокалиптични прогнози!
Нито някой може да го добие цялото количество, нито може да го изгори наведнъж. А продуктите на горенето на метана са възможно най-екологичните за момента. От една молекула метан се получават две молекули вода и една въглероден диоксид. А както по-горе е указано, парниковият ефект на метана е 21 пъти по-силен от този на въглеродния диоксид. Освен това СО2 се усвоява от растенията, а метана излита в стратосферата и унищожава озоновия слой.
Няма нищо лошо в разработването на нови ресурси. Надявам се обаче това да не спира разработките на нови "чисти" техологии. Парниковият ефект не е шега работа.
До коментар [#3] от "marker":
Да де, саамо дето говорим за метан, който би си останал под водата, ако не се добива. Така че цялото сравнение с СО2 остава без смисъл.
Специално тази технология е много интересна и перспективна.
Под Черно море има големи находища от подобен метан.
Чудя се защо нашите енергийни експерти и учени от БАН спят и не се задвижат в посока да имаме собствена технология за добив на "горящ лед"?
Ако изобретят реактор с ядрен синтез по-скоро, може и да не стигнем до метановите залежи.
"Чудя се защо нашите енергийни експерти и учени от БАН спят и не се задвижат в посока да имаме собствена технология за добив на "горящ лед"?"
Ами причините са две: мързел и некадърност. :-))
значи като изгаряш това било вредно а ако изгаряш нещо друго примерно въглища или нефт не е вредно, ехххх еколог да си на тия години
Само руският газ е екологичен! Всички останали горива са опасни и вредни за "еколозите".
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.