Браншови сдружения не одобряват назначения зам.-министър по туризма
Четири организации настояват избора да се преразгледа


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Два дни след назначаването на Бранимир Ботев за зам. министър по туризма в икономическото министерство четири големи браншови сдружения изпратиха декларация за "решителен протест" срещу избора му. Според тях новият заместник-министър, който досега беше председател на асоциацията на производителите и търговците на спиртни напитки, няма необходимия образователен ценз и професионален опит в туристическия бранш.
"Изразяваме дълбоко разочарование от игнорирането на предложените от бизнеса критерии за експертност и изразяваме решителен протест срещу назначаването на Бранимир Ботев на поста заместник-министър на туризма", се казва в изявлението.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
3 коментара
Всъщност вече май трябва да се пише 'новина' само ако правителството не е назначило калинко-мутра???
Според протестиращите сега срещу назначението обаче зад него са застанали "организации и субекти, които нямат необходимата браншова представителност".
Тук се крие разковничето на проблема, както и на много други, никой в нашата държава не може да каже кой е представителен и кой не за даден бранш. Всъщност може би има 1-2-3 бранша, в които има по 1-2 организации, но в повечето имаме по 3-4-5 и т.н., а в някои по-големи и по 10-20, каква представителност да им се търси? Реално проблема е на самите браншови организации, че не са успели да защитат и покажат, че защитават интересите на всички в дадения сектор, а не само собствените на управителите им!
Нямам нищо против социолог да бъде избран за заместник-министър с ресор туризъм.
Но е малко цинично да се прави подобно нещо, при положение, че в Закона за туризма е заложен образователен ценз и трудов стаж в бранша за управителите на туроператорите и туристическите агенции.
Изводът е, че за частния бизнес има колкото се може повече спънки и изисквания. Но за чиновниците тези изисквания не важат. Ако смятат, че социолог може да е заместник-министър отговарящ за туризма, нека да изменят Закона за туризма и да позволят на социолозите да бъдат управители на туристически фирми. Всичко друго е нагла и дразнеща непоследователност.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход