Първи стъпки в аерокосмическата индустрия
До две години България може да изпрати в Космоса малък спътник, който ще има не само научни, но и бизнес приложения


Иглика Филипова

Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
До две години България може да изпрати в Космоса своя първи спътник, който ще има не само научни, но и реални бизнес приложения. Разработката е на група фирми и учени, обединени в клъстър "Aерокосмически технологии, изследвания и приложения" (CASTRA). Преди броени дни проектът получи официална подкрепа, като беше одобрен за финансиране по оперативна програма "Конкурентоспособност". Концепцията за спътника вече беше оценена като работеща и перспективна и на международно състезание в Япония миналата година, когато попадна в първата десетка от общо 87 кандидата. Това беше единственият проект от Източна Европа - регион, който включва и космическа сила като Русия, който се класира. Фактът, че зад него стоят и компании, пък означава, че спътникът ще има не само имиджово значение за страната, но и бизнес приложения.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
34 коментара
Определено трябва да се подкрепят подобни проекти.
Дека е бутона Донейт, да краудсорснем проекта!
Ами да им пожелаем успех и ще следим кога ще литнат.
Иначе бизнес плановете им звучат малко алабала - може това, потенциални клиенти и пр. и пр. Споменават възможности без конкретика. Данни от Антарктида не звучи много сериозно постижение. В бизнеса със снимките трудно ще е набутат - там от години работят утвърдени компании с отпработени технологии.
Бюджета им не е кой знай какъв и за тия пари ако се формира в София да работи по тия проблеми вече е успех. Първия пробен и следващия ако е истински ще избият парите и за двата.
браво
Няма да забравя никога кога излетя нашия пръв космонавт Г.Иванов. Тогава бачках в Български монетен двор и правихме доста неща за полета .
между които има три куриоза :
1 . Когато се прави мострата за одобрение на официалната значка гравьора Данчо Дъфката леко я обърка , като осовата на нашия тогавашен герб не е успоредна на осовата на самата значка .
Но поинеже всичко се работеша в съкратени срокове , изпратих грешната значка в 1 бройка за одобрение в Държавния съвет и унищожих матрицата . Накарах Дъфката да изработи нова матрица за серийното производство .
Като се върна одобрената мостра си прибрах грешната и на нейно място в документацията сложих от готовите серийни значки :)
2 . Направихме два комплекта от по 5 бр различни плакети ,
които да летят горе в Космоса и като се върнат да се подарят единия на Живков , а другия на Брежнев . И понеже за всичко което лети в Космоса битката е да е леко вместо оъ "томпак" тези комплекти бяха направени от специална ал сплав изработена от ХТИ , за да може да се позлатява и посребрява .
Хубаво , ама след гафа горе, тези комплекти останаха в тази част , която изгоря по време на саварийното спускане
Но аз си бях направил за мен като мостри от същия метал един комплект и като ни идва на гости в Монетния двор космонават той си сложи автографа на моите :)
3 . Бяхме направили юбилейна монета , на която кораба се бе скачил с "Мир".
добре ама като стана гафа , те не се скачиха !
Та унищохме цялата емисия и бързо направихме нова :)
Супер, дано усилията им се увенчаят с успех.
На добър час!
Смешно е, че се обсъжда един такъв проект от няколко милиона, трябва да са най-малко 10 такива, високотехнологични. 3 милиона са нищо пари, един цигански квартал в страната ги поглъща тия пари за по-малко от половин година- като помощи, неплатен ток и вода и крадене в извънработно време.
От сега България трябва да участва активно в проучванията, за да има мотиви за претенции по-късно.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.