Икономическото министерство въвежда повече изисквания към детските пътувания
Училищата ще организират екскурзии само чрез туроператор, агенцията по храните ще прави предварителни проверки
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Всички групови пътувания на деца и ученици ще се извършват от лицензиран туроператор, който трябва да сключи договор с директора на училището или детската градина. Преди настаняването в детски и ученически лагер агенцията по храните ще извършва проверки на столовите и ресторантите. Хотелиерите ще трябва да осигурят спасители на басейни, в които приемат организирано деца, има и изисквания към оборудването в стаите. Транспортирането на групите ще става само в светлата част на денонощието, а при посещения на морски плаж или ски писта учениците ще трябва да бъдат придружавани съответно от спасител или ски инструктор.
Всички тези изисквания са описани в проект на наредба за детските и ученически пътувания, която е публикувана за обществено обсъждане. Документът трябваше да бъде готов още през юни, но изготвянето му се забави заради смяната на правителствата.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
2 коментара
[quote#0:"К-л"]...пътуванията на деца и ученици групово трябва да бъдат организирани единствено от лицензиран туроператор.[/quote]
1. Интересно е кой ли ще бъде този "случаен" туроператор и защо държавните пари трябва да минават през посредник, за да се отиде от точка А до точка Б.
2. Като се имат предвид туроператорските банкрути и все още липсващия застрахователен фонд за покриване щетите на клиенти при фалит, каква е гаранцията, че някой няма да духне с годишния училищен бюджет за екскурзии и да обяви банкрут?
Аз разбирам желанието на държавата да гарантира по-сигурни пътувания на учениците, но като ученичка съм против тези правила, за които става въпрос във статията. Не разбирам защо например ще е необходимо туроператор да организира пътуването ми за олимпиади, като пътят ми е 30 минути в едната посока. Второ, ако сега училището плаща само горивото и заплатата на шофьора, плюс поддържка на автобуса, сега сигурно пътуванията ще станат по-скъпи, за да се осигури печалба на туроператорите. В този случай училищата ще намалят пътуванията и пак някои неща ще са за сметка на учениците и техните семейства, защото училищата нямат достатъчно средства (друг е въпросът защо нямат пари). Дори да оставим финансовата страна, новите правила предполагат повече бюрокрация и учителите и директорите ще се опитват да си я спестят... като спестят пътуванията на учениците. И то при положение, че така или иначе се организират все по-малко екскурзии.
А в крайна сметка причината е, за съжаление, в гражданите, най-вече в родителите. Една учителка ми разказва, че се съгласила да си заведе класа (6-7 клас) на хижа, стига обаче да дойдат и родители. Към полунощ три от майките отишли на дискотека.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.