Минимална осигурителна бюрокрация

Или защо бизнесът настоява за нов модел на определяне на осигурителните прагове

Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Ако сте управлявате компания и ви предстои да бюджетирате за следващата година, със сигурност трябва да заложите по-високи разходи за персонал.

През 2017 г. държавата планира ръст на пенсионната вноска с един процентен пункт, както и на минималната работна заплата с 40 лв. до 460 лв. Голямата неизвестна засега обаче е с колко и дали ще растат минималните осигурителни прагове. А те са нещо като минимални заплати за една трета от секторите в икономиката и засягат почти 2 милиона заети.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

2 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    stoiank avatar :-|
    stoiank
    • - 1
    • + 3

    Няма нужда от МОД само оставете нормалния бизнес да си работи. Ограничете ДДС-арите, задължете банките да обявяват повече провизии на необезпечени кредити и определете някакво елементарно доплащане в болниците, ако човек се осигурява под определена сума/естествено от такова трябва да бъдат освободени всички хора в неравностойно положение и хронично болни/. Не става с тояга, става със стимули и нормални работодатели. Прост пример в един район с ниски заплати /гр. Сопот/ се появява работодател плащаш достатъчно повече ВМЗ и ситуацията се променя драстично.
    Тези работодатели и работодателски организации, за които 200-300 евро бруто са непосилни заплати е време да ги пенсионираме. Включително и всички държавни служби с такива заплати, повече електронни услуги, по-малко администрация, но значително по-високо платена и носеща отговорност.

    Нередност?
  • 2
    cnu44483672 avatar :-|
    cnu44483672

    Личи, че не си бил работодател, затова нямаш право на мнение. Големите сектори иматжлобита и договарят по ниски прагове съответно по ниски заплати. Малките в случея не са представени и получават административно увеличение. И какво се получава , в мината индустрия персонала се осигурява на 400лв. а пеодавачката в селската бутка на 500. Друг е въпроса, че тези прагове защитават само държавата. Да речем, че твоя праг е 1200 лв. аз те усигурявам на 1200 но на теб заплата мога да ти давам и 600. Разбра ли сега?

    Нередност?
Нов коментар