Елате, хиляди студенти
Широкият прием, в който предлагането надвишава търсенето, обезсмисля състезателния принцип за висшето образование и влошава още качеството му


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
За поредна година Софийският университет "Св. Климент Охридски", лидерът на българското висше образование, обяви, че и след третото класиране има 850 незаети места. Новината предизвика кратък шум в медиите. Какво се случва под повърхността й обаче? Макар набирането на студенти да не е приключило и Министерството на образованието и науката (МОН) не може да предостави финална статистика, ясно е, че недостигът се отнася за почти всички университети и обявените места за прием не могат да бъдат запълнени. Това пролича още в началото на кандидатстудентската кампания, когато медиите съобщиха за разнообразните отстъпки и "бонуси", които висшите училища предлагат на зрелостниците, за да подадат документите си при тях.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
5 коментара
Баси тъпата статия.
Ква реализация бе, къв пазар на труда...
А може би децата си имат желания, таланти, мечти...
И не им пука за тъпата ви реализация, не всичко е пари баси...
Наскоро минах по диагонал едно мило съчинение на Ивайло Дичев, в което той твърди, че българското образование не е толкова зле и децата предпочитали да учат във второразрядни западни университети. Сори, бебета, но СУ не може да се сравни дори с треторазряден вече. Бивши номенклатурчици и посредствени преподаватели, тотално неуважение към критичното мислене и новите (носители на) идеи, неадекватни приемни изпити и неадекватна селекция на студенти, никаква система за установяване на плагиатство, почти никакъв академичен принос дори на национално ниво, вечно мръсни прозорци (буквално) и тоалетни, и т.н. Няма да чета и тази статия, пълна с излишна информация. Какво трябва да се промени? ВСИЧКО.
Преди десетина години Георги Ангелов привестваше в блога си решението на тогавашния образователен министър да се увеличи бройката на приеманите студенти. По този начин щяло да има конкуренция между университетите и да се вдигне нивото.
Сега системата за висше образование се реформира отново от хората и организациите (ИПИ и ОО), които поне отчасти са отговорни за сегашното й състояние, заради идеите, които те самите са лансирали навремето.
До коментар [#1] от "pyn":
Хората напускат България за пари. Масово специалностите се избират просто на случаен принцип - според приятели или за да са по-лесни. Идеалистите са малко, и обикновено правят глупав избор, а после се преквалифицират.
Реализацията е изключително важна, защото иначе на 30 години почваш да учиш нещо, с което да си смениш работата, или пък отиваш да береш домати на Запад, пак за повече пари.
Изобщо, статията не е за хора, които са с розови очила и слаба граматика. Става въпрос как образованието да произвежда хора, чиято алтернатива да не е само нискоквалифицирана работа в чужбина.
Толкова се радвам, че получих заема си от Помощ за заем на принц Луис и съм щастлив, че бизнесът ми вече може да издържи. Получих заема си от 22 000 лв. Имейл: [email protected], ако трябва да вземете заем
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.