Елате, хиляди студенти

Широкият прием, в който предлагането надвишава търсенето, обезсмисля състезателния принцип за висшето образование и влошава още качеството му

Действащата система стимулира младите хора към лесно придобиване на диплома, която ще ги обяви за "специалисти"
Действащата система стимулира младите хора към лесно придобиване на диплома, която ще ги обяви за "специалисти"
Действащата система стимулира младите хора към лесно придобиване на диплома, която ще ги обяви за "специалисти"    ©  Георги Кожухаров
Действащата система стимулира младите хора към лесно придобиване на диплома, която ще ги обяви за "специалисти"    ©  Георги Кожухаров
Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Обвързаното с качество финансиране на университетите формира малка част от практиката, докато субсидията "на калпак" остава определяща за изразходването на близо 400 млн. лева годишно.

За поредна година Софийският университет "Св. Климент Охридски", лидерът на българското висше образование, обяви, че и след третото класиране има 850 незаети места. Новината предизвика кратък шум в медиите. Какво се случва под повърхността й обаче? Макар набирането на студенти да не е приключило и Министерството на образованието и науката (МОН) не може да предостави финална статистика, ясно е, че недостигът се отнася за почти всички университети и обявените места за прием не могат да бъдат запълнени. Това пролича още в началото на кандидатстудентската кампания, когато медиите съобщиха за разнообразните отстъпки и "бонуси", които висшите училища предлагат на зрелостниците, за да подадат документите си при тях.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
5 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    pyn avatar :-|
    pyn
    • - 5
    • + 5

    Баси тъпата статия.
    Ква реализация бе, къв пазар на труда...
    А може би децата си имат желания, таланти, мечти...
    И не им пука за тъпата ви реализация, не всичко е пари баси...

    Нередност?
  • 2
    tumba_lumba avatar :-|
    ТумбаЛумба
    • + 6

    Наскоро минах по диагонал едно мило съчинение на Ивайло Дичев, в което той твърди, че българското образование не е толкова зле и децата предпочитали да учат във второразрядни западни университети. Сори, бебета, но СУ не може да се сравни дори с треторазряден вече. Бивши номенклатурчици и посредствени преподаватели, тотално неуважение към критичното мислене и новите (носители на) идеи, неадекватни приемни изпити и неадекватна селекция на студенти, никаква система за установяване на плагиатство, почти никакъв академичен принос дори на национално ниво, вечно мръсни прозорци (буквално) и тоалетни, и т.н. Няма да чета и тази статия, пълна с излишна информация. Какво трябва да се промени? ВСИЧКО.

    Нередност?
  • 3
    slex avatar :-|
    Slex
    • + 1

    Преди десетина години Георги Ангелов привестваше в блога си решението на тогавашния образователен министър да се увеличи бройката на приеманите студенти. По този начин щяло да има конкуренция между университетите и да се вдигне нивото.

    Сега системата за висше образование се реформира отново от хората и организациите (ИПИ и ОО), които поне отчасти са отговорни за сегашното й състояние, заради идеите, които те самите са лансирали навремето.

    Нередност?
  • 4
    georgh5n2 avatar :-|
    georgh5n2
    • + 1

    До коментар [#1] от "pyn":

    Хората напускат България за пари. Масово специалностите се избират просто на случаен принцип - според приятели или за да са по-лесни. Идеалистите са малко, и обикновено правят глупав избор, а после се преквалифицират.

    Реализацията е изключително важна, защото иначе на 30 години почваш да учиш нещо, с което да си смениш работата, или пък отиваш да береш домати на Запад, пак за повече пари.

    Изобщо, статията не е за хора, които са с розови очила и слаба граматика. Става въпрос как образованието да произвежда хора, чиято алтернатива да не е само нискоквалифицирана работа в чужбина.

    Нередност?
  • 5
    xdh16304924601073639 avatar :-|
    Paul Anka

    Толкова се радвам, че получих заема си от Помощ за заем на принц Луис и съм щастлив, че бизнесът ми вече може да издържи. Получих заема си от 22 000 лв. Имейл: [email protected], ако трябва да вземете заем

    Нередност?
Нов коментар