Войска с прекършен гръбнак

Мегапроектът за нови бронирани машини за 1.46 млрд. лв. пак затъва в бюрократично блато и интриги

В началото на месеца съвсем между другото изтече новината, че тръжната комисия за бронираните машини всъщност няма да излъчи един победител, а... двама
В началото на месеца съвсем между другото изтече новината, че тръжната комисия за бронираните машини всъщност няма да излъчи един победител, а... двама
В началото на месеца съвсем между другото изтече новината, че тръжната комисия за бронираните машини всъщност няма да излъчи един победител, а... двама    ©  Цветелина Белутова
В началото на месеца съвсем между другото изтече новината, че тръжната комисия за бронираните машини всъщност няма да излъчи един победител, а... двама    ©  Цветелина Белутова
Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Неочаквано острата реторика на командира на Сухопътни войски е индикатор, че около модернизацията на армията се задават още проблеми.

Една от популярните сентенции във военното изкуство гласи: "Никоя територия не е завоювана, докато там не стъпи войнишки крак." Това бе нагледно демонстрирано при последните кампании на глобалната суперсила САЩ в Афганистан, Ирак и Сирия. Колкото и крилати ракети да бяха изстрелвани, колкото и модерните самолети да засипваха вражеските позиции с умни (и не чак толкова) боеприпаси, колкото и дронове да нанасяха хирургически удари, балансът на силите не се променяше, докато на терен не отиде пехотата, за да свърши "черната работа". Дори в епохата на "умните" бомби и кибероперациите, сухопътните войски си остават "гръбнакът" на всяка една армия.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
3 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    rka44622423 avatar :-|
    Бланш
    • - 2

    Така е, след прекалена употреба на Веро ;-))

    Нередност?
  • 2
    aussie avatar :-|
    aussie
    • - 2
    • + 4

    Гръбнак няма но тумбак пък има голям.

    Нередност?
  • 3
    nikolay_uk avatar :-|
    Николов
    • + 1

    По принцип парите за отбрана отиват при най-гласовитите. А това традиционно са ВВС. Ако погледнете по-големите отбранителни покупки за последните 20 години - всичките са за ВВС. Като се почне със Спартаните, мине се през Кугър-ите и се стигне сега до Ф-16. ВВС е малка част от щата на МО, но поглъща над 70% от бюджета за ново въоръжение.

    И интересното е, че покупките на ВВС имат съвсем слаба връзка с отбранителните нужди на страната. Купиха се 4 транспортни самолета Спартан, а 3 от тях от години са на трупчета защото нямаме пари за поддръжка. Т.е. от 7-8 години насам реално ползваме само един от тях и то не винаги по предназначение (сещам се как Радев отиде на посещение в Брюксел с единствения ни Спартан). Имаме ли, всъщност, нужда от останалите 3?

    Купиха се 12 Кугър-а, но в движение от няколко години насам са само 4 от тях. Останалите са на "трупчета" по същата причина като Спаратаните. Ама явно липсата им не се усеща, щото дори и наличните 4 Кугър-а се ползват за други цели - търсят загубили се в планината, Боко някой път се вози на тях като ходи из страната и пр.

    Та, на кратко, по принцип военните покупки нямат силна връзка с отбранителните ни потребности.

    Апропо, това касае и бронираните ни машини. Ние участваме с най-много един батальон в операции в чужбина. А това са 50-60 бронирани машини - т.е. доста по-малко отколкото се каним да купим.

    Нередност?
Нов коментар