Шефове с минало, завод без бъдеще
Близки до СИК лица източват “Химко” за последно, а случките около предприятието добиват все по-криминален характер
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Странно е държавата да предложи за продан свръхзадлъжняло предприятие, което е обречено да работи на загуба, а купувач все пак да се намери. При това тя не опрощава достатъчно дългове, а заводът започва работа. Не е странно тогава, че впоследствие се оказва, че шефовете на предприятието по-скоро го източват, отколкото го управляват, а дружеството бива разтърсено от скандали. Първо излиза, че не е ясно кой всъщност е истинският собственик. Впоследствие украинският управител на дружеството купувач Юрий Литвиненко успява сам да придобие собствеността, но е арестуван, защото бил издирван от Интерпол. После пък е пуснат от затвора, защото не бил издирван вече. Заводът внезапно спира работа, след като предизвика обгазяване на града. Накрая през миналата седмица някой се опита (с неизвестен засега успех) да убие член на надзорния съвет на същото дружество.
През миналата седмица Димитър Дацов, член на надзорния съвет на “Химко” - Враца, беше тежко ранен - от непосредствена близост срещу него са били изстреляни девет куршума. Това се случи веднага след поредицата от скандали около завода и точно след като той спря дейността си. От три месеца “Химко” работеше с около 75% от капацитета си. Производство имаше, въпреки че новият собственик не беше намерил нито нови и по-добри пазари за продукцията си, нито беше успял да намери схема, за да плаща по-ниска цена за природния газ. Разумно в този случай звучи обяснението, че при така съществуващите неизгодни условия за производство шефовете на завода всъщност го доизточват. Заради това, че след приватизацията си предприятието започна да работи при условия, сходни с времето от държавната собственост върху него, то затъна с още 8.5 млн. лв. текущи задължения към Булгаргаз и близо 1 млн. лв. към Националната електрическа компания (НЕК). А за това, какво се е случило с парите от продукцията, може само да се предположи с голяма доза сигурност. Според осведомени източници “Химко” сега дължи пари за заплати и има необслужени задължения още към пристанище Варна, БДЖ и Националния осигурителен институт. Картината за средствата, които потенциално подлежат на източване, се допълва от информация, според която при влизането на новия собственик в дружеството, то е имало по сметките си приблизително 10 млн. лв.
След покушението срещу член на надзора,
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.