Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Войната между “ЛУКойл” и “Нафтекс петролеум България” приключи миналата седмица. Разбра се, че предстои подписването на директен договор между двете компании. Според шефа на “Нафтекс” Митко Събев възстановява се не само продажбата на горива за бензиностанциите на “Петрол”, но и доставката на нефт от “Нафтекс” за рафинерията. Това е основната дейност на компанията на Митко Събев, която до март тази година беше основният доставчик на суров нефт за Нефтохим. “Най-вероятно ще се върнем към старите договори с 60 дни разсрочено плащане на рафинерията на един или два танкера. И съответно максимална продажба на техните горива”, каза пред “Капитал” Митко Събев.
Явно “ЛУКойл” не пожела да се възползва от скандалите около собственика на “Нафтекс” Денис Ершов (известен и като Денис Джерсов), който беше обявен за персона нон грата от правителството. Прогнозите бяха, че при тази ситуация с протекциите на кабинета “ЛУКойл” ще може съвсем да изтласка “Нафтекс” от пазара. Очевидно обаче това не е толкова лесно и собственикът на бургаската рафинерия е бил принуден да направи компромис заради големите загуби от спадащите продажби на горива в страната.
Конфликтът започна в края на март, когато Нефтохим обяви, че няма да подава горива на “Петрол”. Формалното основание за това бяха просрочени плащания от “Нафтекс” в размер на 42 млн. долара. От “ЛУКойл” също поискаха “Нафтекс” да предостави банкова гаранция в полза на рафинерията, за да купува. “Петрол” реагира остро, обвинявайки “ЛУКойл” в двоен стандарт към дистрибуторите. Според шефовете на “Нафтекс” тези допълнителни изисквания не фигурират в договорите с “Шел България” и OMV. От този момент “Петрол” започна да продава само горива от румънската рафинерия “Петромидия”. Съответно продажбите на “ЛУКойл Нефтохим” за вътрешния пазар спаднаха без продажбите през 425-те бензиностанции на “Петрол”.
Едва в последните два-три месеца “Петрол” е започнал да купува известни количества горива през “Топливо” АД, което е контролирано от Бедо Доганян. По този повод се заговори за сериозен конфликт между Доганян и доскорошния му партньор Митко Събев. Такива подозрения имаше и след отстраняването на Бедо Доганян като изпълнителен директор на “Петрол”. Според запознати той е сключил сделка с “ЛУКойл” зад гърба на Митко Събев. Самият Събев обаче отрече това и заяви, че “това е просто немислимо”. Той дори отрече, че изобщо е имало конфликт с “ЛУКойл”. Според него през “Топливо” са били купувани само горива, които “Нафтекс” традиционно не внася от Румъния - бензин А 98, мазут и леко корабно гориво, което се използва и за отопление.
Така започналото преразпределяне на пазара на горива завърши скоропостижно с компромис в името на бизнеса и на печалбите. Изглежда, ще се окажат прибързани прогнозите, че бизнесът на Митко Събев ще западне след прогонването на Денис Ершов. Шефът на “Нафтекс петролеум България” сам заяви миналата седмица, че не се предвижда никакво изтегляне на капитали и се учуди с какво толкова е успял да навреди Денис Джерсов на националната сигурност при десетината си идвания в България. Въпреки икономическите аргументи внезапното затопляне на отношенията е загадка, доколкото “ЛУКойл” и “Нафтекс” винаги са били конкуренти и са имали различни политически покровители и в България, и в Русия.
Другата новина от изминалата седмица е предстоящото преструктуриране на “Нафтекс петролеум България” в холдинг. Вече е свикано общо събрание на акционерите за 30 септември, на което компанията ще се преименува в “Нафтекс България холдинг” и ще бъде избрано ново двустепенно ръководство. В бъдеще всяка от различните компании ще извършва точно определен вид дейност. “Петрол” ще продава горива на дребно, “Международен консорциум България” ще поеме изцяло търговията на едро, а “Нафтекс” ще внася суров нефт и горива. В рамките на холдинга ще влязат и други дейности като хотелиерството и бутилиране и търговия с минерална вода.
Митко Събев съобщи, че до края на годината “Нафтекс” ще увеличи директното си участие в “Петрол”. При приватизацията 51% от държавния дистрибутор станаха собственост на “Международен консорциум България”. Първоначално в него с по 25% участваха австрийската OMV и “Петрол холдинг груп” (бившият приватизационен фонд). Останалите 50% бяха собственост на “Нафтекс”. Преди време фирмата на Митко Събев е изкупила акциите на фонда, контролиран от Бедо Доганян. Очаква се скоро OMV също да продаде своите акции от консорциума на “Нафтекс”. Отделно се предвижда “Нафтекс” да изкупи 25-те процента, които “Петрол холдинг груп” придоби по линия на масовата приватизация в държавния дистрибутор. Така 75% от “Петрол” ще станат собственост на “Нафтекс”.
Митко Събев: Вярно ли е, че предстои подписването на договор между “Нафтекс” и “ЛУКойл”, и означава ли това, че противоречията, които имахте, вече са изчистени? |
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход