Новият брой:
Чудото на езика

“Минстрой” съди НЕК заради търг за “Горна Арда”

Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

След многобройните проблеми с турския холдинг “Джейлан”, който трябваше да изгражда хидроенергийния комплекс “Горна Арда” у нас, във вторник се завихри нов скандал около проекта за каскадата. Строителната фирма “Минстрой - Мадан” като представител на смесения с “Главболгарстрой” консорциум “Хидроенерго - М” подаде жалба срещу Националната електрическа компания заради отхвърлянето й като кандидат в единия от приключилите три конкурса за подготвително строителство на каскадата. В понеделник министърът на регионалното развитие и благоустройството Евгени Чачев и изпълнителният директор на НЕК Данаил Тафров подписаха три договора за изграждане на отбивни тунели към каскадата, корекция на коритото на река Арда и реконструкция на обходния път “Рудозем - Кърджали”. Консорциумът СССА “Горна Арда” спечели конкурса за изграждане на отбивните тунели на каскадата, срещу което е подадена и жалбата на консорциума “Хидроенерго - М”. Другите два проекта за корекция на коритото на река Арда и на обходните пътища ще се изпълняват от фирмата “Хидро - Арда 1” и консорциума ГУСВ, в който влизат фирмите “Хидрострой - хидро”, “Хидрострой - Сестримо” ЕООД и държавното предприятие “Строителство и възстановяване”. Срокът за изпълнение на проектите е 13 месеца, като общата им стойност е 18.4 млн. лв. Конкурсите по трите обекта бяха обявени на 30 март тази година. Офертите са отворени на 2 май, а класирането им е станало на 11 май, уточниха от НЕК.
Консорциумът СССА “Горна Арда” представлява фирмите “Станилов” ЕООД, “Стройинжект”, “Стартинженеринг” и компанията АДВАЛ, която участва в изграждането на атинското метро. Фирмите “Станилов” ЕООД и “Стартинженеринг” участваха в изпълнението на проекта за изграждане на хидроенергийния комплекс Павец “Чаира”. “Минстрой - Мадан” обжалва решението на НЕК за избора на консорциума СССА, защото офертата им е с 1.5 млн. лв. по-ниска от тази на СССА. Предложената от “Хидроенерго - М” цена е 6 млн. лв., а тази на СССА - 7.4 млн. лв. Според Закона за обществените поръчки подадената от “Минстрой” жалба би трябвало да спре процедурата по подписването на договорите, твърдят енергийни експерти. Въпреки това обаче те бяха подписани официално в понеделник. “Не спряхме процедурата по подписването на договорите, защото жалбата на “Минстрой” е неоснователна и няма да издържи в съда. Освен това тя е подадена само от името на “Минстрой”, а не от целия консорциум”, каза изпълнителният директор на НЕК Данаил Тафров. “Изборът ни е съвсем основателен въпреки по-високата цена, предложена от консорциума СССА, тъй като става въпрос за изграждане на специални хидроенергийни съоръжения. Решението е взето след две независими технически оценки. Фирмите, които участват в СССА, имат опит в хидроенергетиката, докато “Минстрой” няма. Защо да рискуваме, след като строителството се бави вече две години”, обясни Тафров. Според юристи на електрокомпанията е възможно да се повтори случаят с корейската компания “Хюндай”, която през миналата година е загубила 35 хил. долара по дело срещу НЕК. Корейската компания била декласирана от конкурс за изграждане на 800-мегаватов трансформатор към електропровода до Турция при ТЕЦ “Марица-изток” 3, заради което обжалвала в съда.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.