Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Почти всички големи икономически групировки имат представителство в листите на Национално движение “Симеон II”. Суматохата около съставянето на кандидат-депутатските списъци ще позволи на по-активните играчи на политикономическата сцена да имат свои директни представители в следващия парламент. Царската група ще бъде изключително нееднородна сплав от икономисти, лекари, неуспели политици и откровени лобисти. Това означава, че преди да се говори за коалиционно правителство, депутатите на Национално движение “Симеон II” трябва да уговорят коалиция помежду си. Въпросът е могат ли да се успоредят по някакъв начин толкова разнопосочни интереси?
Димитър Минков Ламбовски е една от най-спорните фигури, попаднали на първо място в листите на царя. За него определението “сикаджия” просто няма как да бъде избягнато. Димитър Ламбовски има незавидна бизнесбиография въпреки 32-те си години. Името му винаги е вървяло успоредно с това на хора от най-близкото обкръжение на бившата застрахователна компания СИК. Неговият бизнес път започва малко преди Първа източна международна банка да бъде купена от Младен Михалев-Маджо и компания. От регистрите на фирмите, в които е участвал, се вижда, че е стартирал като бизнеспартньор на Петър Ненков. Той беше в управителния съвет на Първа източна международна банка заедно с Ламбовски през 1993 г. Двамата участват и във фирма “Тераинвест” АД с няколко тогавашни синдикални лидери от КНСБ . По-късно Петър Ненков замина за Москва, а през 1995 г. загина при доста странна автомобилна катастрофа в руската столица. Дори и след смъртта за Ненков се носеха легенди, а името му беше забъркано с пране на пари от Първа московска банка и изчезнали тирове с цигари. След оттеглянето на Ненков от ПИМБ Ламбовски остава в управата й до края на 1999 г. Той е в управителния съвет заедно с тогавашния акционер в Интергруп и СИК Венцислав Стефанов. Димитър Ламбовски е и в управата на футболен клуб “Славия”, където акционер е небезизвестният Младен Михалев - Маджо. Ламбовски е прокурист на фирма “Интергруп - България” заедно със Стефан Николов. Последният стана популярен през 1995 г., когато СИК сложиха ръка на сините будки по спирките на столицата и се опитаха да поставят под контрол продавачите на вестници. “Интергруп - България” и “Интергруп енд партнерс”, където до 1999 личаха имената на Михалев, Красимир Маринов - Големия Маргин, Румен Николов-Пашата и всички останали членове на силовата застрахователна компания СИК са регистрирани на един и същи адрес в кв. “Витоша”, ул. 433 № 10. Шеф и на двете фирми е Таня Кукинска. От друга страна, Ламбовски е съдружник с ПИМБ в “Лизингова компания” АД.
Другата емблематична фигура, с която е свързан Димитър Ламбовски, е Мартин Макариев, който също минава за сикаджия. От 1992 г. насам двамата неизменно вървят заедно и в ПИМБ, и в други фирми, като последно Макариев влезе в съвета на директорите на приватизираната фирма “Химко”, заедно с убития няколко месеца след това Димитър Дацов. Твърди се, че Макариев е поставил Димитър Ламбовски за шеф на смесеното българо-австрийско дружество “Мессер Химко Газ”, длъжност, с която той май се гордее. “По тази логика може би аз по-скоро съм човек на Газпром и на Рем Вяхирев, защото дружеството, на което съм управител, миналата година е преработило природен газ за 40 млн. долара”, казва Ламбовски пред в. “Труд” в отговор на обвиненията, че е човек на СИК.
Ако за Ламбовски нещата не са изяснени, то за четвъртото място на Мирослав Севлиевски в листата за Бургас няма никакви съмнения. Севлиевски отдавна се смята за царски човек, макар появата му в черноморския град да се посреща с неособено голямо въодушевление. Той беше член на борда на директорите на Слънчев бряг, който не остави особено светли спомени в курорта. Бизнесинтересите на Мирослав Севлиевски също са доста разностранни. Той е основен акционер във фирма “Станчов, Севлиевски и ко”, където негов партньор е бившият външен министър Иван Станчов. Съдружници там са още и “Маккап холдинг” на Максим Димов и Красен Кралев. Последният е президент на футболен клуб “Черно море”, който е на другата бивша застрахователна компания ВИС 2. В управата на “Черно море” влиза популярният наместник на висаджиите във Варна Христо Асенов-Бацата. Кралев има съвместна фирма с хора от варненската групировка ТИМ - “Мег ентъртеймънт”. Неговото основно занимание всъщност е рекламата - собственик е на рекламната агенция МАГ. Самият Кралев участва в творческия екип, който изработва кампанията на царското движение.
Мирослав Севлиевски е акционер в още няколко фирми, като най-честото съдружие, в което влиза, е с Максим Димов, финансистът на царското движение. Той е акционер в инвестиционен посредник “Хеджър”, на който Димов е председател.
Седалището на “Хеджър” е до софийския офис на телевизия “М Сат”, на варненската групировка ТИМ на ул. “Шипка”. Максим Димов и Мирослав Севлиевски са съдружници в “Маккап холдинг”. Ковчежникът на царя, както вече наричат Максим Димов, също има известни съдружници. Той е изключително близък с бившия шеф на столичното управление на МВР Чавдар Чернев. Двамата са съдружници в няколко фирми - “Агромак”, “Рубин турс”, “Бета Виктория” и “Българско дружество за управление”. В последната фирма участва и Димо Кръстинов, който заедно с Чернев посредничат при сдлеки с оръжие чрез фирмата си “Елмаз 24”, в която и Максим Димов известно време е бил член на съвета на директорите. Чернев и Кръстинов от своя страна имат съвместна фирма с бодигарда на царя Бойко Борисов и Румен Николов - “Интербулпред” АД.
И друг оръжеен търговец явно работи за лоби в царската група. Водачката на царска листа Юлияна Дончева е съдружничка с 19 годишната дъщеря на президента на оръжейната фирма “Делта Г” и на футболен клуб “Локомотив” - София, Николай Гигов. Според източници от царското движение модната журналистка и манекенка е попаднала на първо място в царската листа в Шумен с протекциите на друг бъдещ депутат - Соломон Паси. “Делта Г” е един от честите спонсори на Атлантическия клуб на Соломон Паси, а самият Гигов - негов личен приятел.
Четвъртият между кандидат-депутатите в Бургас, Мирослав Севлиевски, очевидно има връзка и с бизнесмена и най-голям притежател на хазартни игри Васил Божков. Севлиевски е съдружник със застрахователната компания на Божков “Бул инс” във фирма “Нова България” АД. “Бул инс” е компанията, която пое клиентите и активите на нелицензираната застрахователна компания СИК. Самият Божков също намества свои хора сред царската свита. Камен Влахов е нареден на второ място в царската листа в Разград след Венцеслав Димитров, който не крие близките си отношения с президента на Мултигруп Илия Павлов. Влахов управлява дружество “ИН-В” ООД, където е съдружник с Васил Божков, както и пловдивската фирма “Ай Ти Ер”. В тази фирма участва и най-голямата хазартна групировка у нас “Ай Джи Ем”. Съдружници в нея освен Васил Божков са още и Младен Михалев-Маджо и Илия Павлов.
Присъствието в царските листа на Николай Николов (трети в Пазарджик) също може да се обясни чрез фирмените регистри. Той е съдружник във фирмата “Бългериън ентърпрайз кънсалтантс”. Чрез нея Николов участва в акционерното дружество “Булвенчърс”, където е съдружник със сина на Симеон II Кирил Сакс Кобург. В компанията участва и водачът на варненската листа на царското движение Николай Василев. Дружеството е създадено с цел да се инвестира в българския IT пазар.
На второто място в Плевен е юристката Анелия Мингова. Тя е съдружник във фирмата “Интер сейв” ООД. Неин партньор в тази компания е бил Пламен Панайотов, който е водач на царската листа в един от софийските райони. В дружеството участва още и юристът Иван Летников, който беше адвокат по делото за регистрацията на царската партия. Другият съдружник в “Интер сейв” - Тодор Стайков, присъства в съдебните регистрации на над десет фирми. В една от тях той е съдружник със собственика на “7М” Красимир Кънев. В друга - с Бранимир Ботев, който беше съветник на Марио Тагараниски, докато той беше министър на администрацията в първото правителство на Иван Костов. Името на Ботев нашумя около скандала с компенсаторните записи на майка му Анжел Енгибарова-Шмид. Разкритията станаха повод за разследване срещу Едит Гетова, бивш зам.-министър на икономиката, а Александър Божков беше уволнен от второто правителство на СДС като главен преговарящ с Европейския съюз. Бранимир Ботев приватизира винарска изба “Розова долина” в Карлово и успя да получи благословията на царя и неговия личен герб. Симеон Сакскобургготски дори е дал за ползване къщата си в село Баня на винарската изба, когато не пребивава там. Царят е написал писмо, в което в послепис казва: “Ракията ви има голям успех сред приятели!” С вино от същата изба царят е черпил гостите си на вечерята в Париж преди няколко седмици.
Третият в плевенската листа на Национално движение Симеон II - Димитър Стефанов, е в управителния съвет на приватизационния фонд “Доверие”. За известно време бил и в управата на закупеното от фонда предприятие за хладилна техника “Зора”.
Сред предизвикващите умиление фирми на царските кандидат-депутати е дружеството, което е регистрирал още през 1991 г. водачът на пловдивската листа Милен Велчев. Той е избрал за нея името “Гивми 5” (Дай ми пет). Компанията е ликвидирана през 1998 г.
Водачът на царската листа в Русе Марко Тодоров присъства в изпълнителния съвет на партията Либерално демократична алтернатива. Това е формацията, основана от бившия президент Желю Желев и някогашния му съветник Румен Данов. Партията се явява отделно на изборите в коалиция с ДПС и Евророма на Цветелин Кънчев. Освен партиен функционер Марко Тодоров е член на съвета на директорите на русенското акционерно дружество “Интертрейд”.
Доста по-богато присъствие във фирмените регистри обаче има неговият подгласник, софийският адвокат Даниел Вълчев. Той фигурира като член на управителните тела или съдружник в над десет фирми, като голяма част от тях са свързани с интересите на банкера Емил Кюлев. Всъщност Вълчев и неговите колеги от кантората “Ей енд Ви консултинг” ООД вършат юридическата част от работата на Кюлев. Кандидат-депутатът присъства в бордовете на “Ривиера мениджмънт”, “Булстрад -живот”, “Аптечно Бургас”, “Аптечно Силистра”, “Слънчев ден”, в “Росексим банк” и няколко други фирми. Част от фирмите на банкера Емил Кюлев са регистрирани на същия адрес, на който е и адвокатската кантора на царския кандидат. Между тях е и фирмата “Аекс Фурлан България”, която според съдебните регистри “се управлява и представлява от Емил Кюлев и Михаил Черней заедно”. Преди изгонването на скандалния израелски бизнесмен двамата имаха общ бизнес. След като обаче собственикът на “Мобилтел” напусна страната, бизнесотношенията му с банкера бяха прекратени.
Сред царските кандидат-депутати има поне още един явен приближен на Емил Кюлев - изпълнителният директор на Росексимбанк Иван Искров, който е трети в 24-ти избирателен район - София. Той е един от четиримата шефове на банката, които могат да я представляват заедно с Кюлев. Искров е изпълнителен директор и на “Застрахователно акционерно дружество Булстрад - Живот”.
Изключително широко застъпено в царските листи е и лобито на юристите и по-специално на преподавателите по право в СУ “Кл. Охридски”. Освен главния секретар Пламен Панайотов в тази категория попадат и водачите на депутатски листи в Смолян и София - Георги Петканов и Огнян Герджиков. Двамата са съдружници в консултантската фирма “Фактор - Консулт”. Герджиков пък е синдик на Агробизнесбанк - Пловдив, и бивш член на управителния съвет на Обединена българска банка, надзорник на “Балканкар холдинг” и член на УС на “Агропромстрой БД и сие” на скандалния бизнесмен от Монтана Борислав Славчов, завлякъл БЗК с няколко милиона марки. В надзорния съвет на Агробизнесбанк след покупката й от БНБ пък присъства още един царски депутат - Валери Димитров, който е втори в листата за София-окръг.
Съсловната група, свързана с медико-фармацевтичната промишленост, също е намерила място в депутатските листи на царя. Такъв е Георги Пасков, член на управителния съвет на “Търговска лига - Национален аптечен център”, чийто шеф Тихомир Каменов е нещо като кръстник на бизнеса с лекарства у нас. В района на медицинското лоби попада Пламен Кенаров, който е изпълнителен директор на Многопрофилактична болница за активно лечение “Царица Йоанна” и бивш съдружник във фирмата “Хелт консултинг”. Той оглавява списъка на депутатите в Ямбол. В Плевен пък на първо място е Венко Александров - съдружник на приближения до царя кардиохирург Александър Чирков във фирмата “Света Екатерина 2” ООД.
Интересен е случаят в Търговище, където царската листа наполовина е съставена от ръководствата на две фирми - “Енергия” и “Газинжинеринг”. Тя се оглавява от Стамен Стаменов, член на управителния съвет на “Енергия”. Неговият подгласник Панайот Абаджимаринов участва в ръководствата и на двете фирми. Съдружник в “Газинжинеринг” е и “Черноморска технологична групировка”, представлявана от бившия банкер Любомир Гибински, който е следствен за фалита на ТСБанк.
Покрай реденето на царските листи беше заплашена с обезлюдяване и БНБ. Централната банка беше напусната от прависта Валери Димитров, който доскоро беше главен съветник по юридическите въпроси на управителния съвет. Тъй като е доцент в катедра “Право” на Университета за национално и световно стопанство, Валери Димитров работеше в БНБ на граждански договор.
Вторият напуснал БНБ е шефката на дирекция “Специален надзор” Румяна Георгиева. В банката вече се търси заместник за нейния пост, тъй като второто място в листата наНДС II в София със сигурност й гарантира бъдеще като депутат.
Любопитна е и появата в хасковската царска листа на бившия депутат от икономическата комисия на Великото народно събрание Валентин Церовски. Той присъства в повечето фирми на Румен Георгиев, шеф на застрахователна компания “Европа”. Церовски е бил член на УС на Пенсионен фонд “Солидарност”, доскоро ръководен от синдикалния бос Константин Тренчев. Близо 70% от капитала на дружеството бе изкупен от ING Bank преди няколко месеца. Церовски фигурира и като шеф на Доброволен пенсионен фонд “Дълголетие”, който така и не бе лицензиран от Държавната агенция за осигурителен надзор.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.