Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Правителството и инвеститорите:
На инвестиционния форум през октомври 2001 г. икономическият екип на правителството беше все още на предизборна вълна, в която преобладават амбициозните обещания в бъдещe време. Няколко месеца по-късно обаче, на кръглата маса на българското правителство с чуждите инвеститори, организирана от “Икономист груп”, тонът беше забележимо по-прагматичен. Този път ангажиментите за специални преференции в обещания през октомври нов специален закон за инвестициите, идеите за приоритетно финансиране на високите технологии с държавен инвестиционен фонд и заделяне на част от приходите от приватизацията са по-скоро история. Експертните прогнози за икономически растеж под 5% вече не са рядкост, но и правителството като че ли започна да посвиква с тях.
“Имам усещането, че съвсем скоро нашето общество ще започне да си дава сметка, че времето дотук не е изгубено. През последните седем месеца на управление нашият кабинет и много от експертите положиха огромни усилия и работят упорито, с желание и ентусиазъм. Мисля, че екипът набра скорост и оттук нататък само ще ускоряваме”, това заяви на инвеститорите премиерът Сакскобургготски. Правителството обеща и реални стъпки за опростяване на бюрократичното бреме на инвеститорите - режима за лицензиране, издаване на разрешителни и регистрация, качеството на административните услуги за фирмите чрез програма за обслужване “на едно гише”, както и подотчетност на администрацията. Въпросът за бъдещите промени в данъчната политика беше оставен за по-далечно бъдеще, а данъчни и инвестиционни стимули не са на дневен ред за обсъждане.
Премиерът отново обяви намерението на правителството за запазване на досегашната икономическа политика, валутния борд и макроикономическата стабилност. За фискалното целеполагане е възприета концепцията за дефицит, не по-висок от 1 на сто от БВП, заяви финансовият министър Милен Велчев. Макропрогнозите на външните експерти и банки обаче все повече се разминават с тези, които правителството продължава да спряга от предизборния период насам. Според доклада на “Икономист интелиджънс юнит” очакванията са за около 3.5% ръст за 2002 г. (последната прогноза на премиера беше за 4%), нарастване на износа с 8%, около 1 млрд. долара чуждестранни инвестиции (при 700 млн. долара за 2001 г.), инфлация около 5.3% и понижение на безработицата до 15.8%. Прогнозата на “Банк Аустрия” в последния є доклад за България е още по-песимистична - 2.8% ръст на БВП през 2002 г.
Отговорите на въпросите за неработещата съдебна система, където приемането на една поправка в закон или наредба едва ли ще имат достатъчен ефект, бяха по-скоро уклончиви: “Всяко едно нещо трябва да се върши по стабилен, устойчив начин, а не на основата на емоциите или да се използват някакви зрелищни мерки и да се търсят краткосрочни и евтини дивиденти”, коментира премиерът.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.